حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ
بانکی Banki
بانکی Banki
همتم بدرقه ی راه کن ای طایر قدس که دراز است ره مقصد و من نو سفرم
به مناسبت دهه مبارک فجر و با هدف تقدیر از استفاده کنندگان دستگاه های خودپرداز بانک ملی ایران، جشنواره خودپردازهای این بانک از 12 بهمن ماه جاری آغاز می شود.
این جشنواره که تا 12 شهریورماه 1395 ادامه دارد، دارای دو مرحله قرعه کشی میاندوره ای در تاریخ دوم اردیبهشت ماه و یکم تیرماه 1395 و قرعه کشی نهایی در تاریخ 20 شهریورماه سال آینده همزمان با 88 سالگی بانک ملی ایران می باشد.
تمامی دارندگان کارت های بانک ملی ایران و کارت های شتاب در صورت استفاده از دستگاه های خوپرداز این بانک در طول دوره جشنواره بر اساس جدول امتیازبندی اعلام شده در هر دوره مشمول امتیاز گردیده و براساس آن رتبه بندی خواهند شد. دارندگان کارت‌های الکترونیک می‌توانند برای اطلاع از امتیاز خود به سایت بانک ملی ایران یا دستگاه‌های خودپرداز این بانک مراجعه نمایند.
استفاده کنندگان از خودپردازهای بانک ملی ایران، علاوه بر شرکت در قرعه کشی های مذکور، در صورت دریافت امتیاز تعریف شده از خدمات ویژه این بانک نظیر دریافت کارت اعتباری با تخفیف و ... نیز بهره-مند خواهند شد.
مرحله اول این جشنواره که از 12 بهمن ماه 1394 تا دوازدهم فرودین ماه 1395 خواهد بود، شامل کمک هزینه سه میلیون ریالی به مدت شش ماه به 100 نفر، کمک هزینه دو میلیون ریالی به مدت شش ماه به 150 نفر و نیم سکه بهار آزادی به 500 نفر می باشد.
مرحله دوم جشنواره خودپردازهای بانک ملی ایران نیز از 13 فروردین ماه 1395 تا 12 خرداد ماه 1395 بوده و جوایز آن شامل آلبوم سکه (تمام بهار، نیم بهار و ربع بهار آزادی) به 100 نفر، کمک هزینه دو میلیون ریالی به مدت شش ماه به 150 نفر و نیم سکه بهار آزادی به 500 نفر است.
بخش نهایی این جشنواره از 12 بهمن ماه 1394 تا 12 شهریور ماه 1395 بوده و جوایز آن، شامل یک صندوق پر از پول به ارزش 250 میلیون ریال به 10 نفر، کمک هزینه 10 میلیون ریالی ماهانه به مدت یکسال به 18 نفر، کمک هزینه پنج میلیون ریالی ماهانه به مدت یکسال به 88 نفر، کمک هزینه دو میلیون و 500 هزار ریالی ماهانه به مدت یکسال به 188 نفر و کمک هزینه گردشگری 10 میلیون ریالی به 1188 نفر می باشد.
دارندگان کارت های بانک ملی ایران و کارت های شتابی می توانند با مراجعه به سایت بانک ملی ایران به آدرس www.bmi.ir از میزان امتیاز خود و جزئیات این جشنواره شامل نحوه امتیاز دهی، جوایز، اعتبارات و ... مطلع شوند.

 جدول امتیاز دهی مرحله اول جشنواره
 

نوع خدمت

گروه بندی خدمت

امتیاز

دریافت وجه

تا یک میلیون ریال

1

یک تا دو میلیون ریال

2

انتقال وجه

 

 

از ملی کارت به ملی کارت

1

از ملی کارت به کارتهای شتاب

1

از کارتهای شتاب به کارت بانک ملی

3

از کارتهای شتاب به کارتهای شتاب

2

خرید شارژ تلفن همراه

 

1

پرداخت قبوض خدماتی

 

2

پرداخت شهریه دانشگاه

 

1

خدمات سازمان سنجش

 

1

   

توجه: 

 • سقف امتیاز ارائه شده به هر کارت در یک روز 5 امتیاز می باشد .
 • دریافت وجه کمتر از 000ر100 ریال مشمول امتیاز نمی شود.
 • دارندگان ملی کارت درصورت اینکه در طول یک ماه تمامی تراکنشهای خودپردازی خود را از طریق خودپردازهای بانک ملی ایران انجام داده باشند علاوه بر امتیازهای فوق 30 امتیاز ویژه دریافت خواهند نمود.

 گروه بندی مشتریان بر حسب امتیاز جهت دریافت شرایط اعتباری
 

گروه بندی مشتری

  بازه امتیازی

مزایای اعتباری هر گروه

برنز

30- 400

-

نقره

401-700

کارت اعتباری 000ر000ر50 ریالی با تخفیف 2 درصد

طلا

701-1000

کارت اعتباری 000ر000ر70 ریالی با تخفیف 3 درصد

پلاتینیوم

1000 به بالا

کارت اعتباری 000ر000ر100 ریالی با تخفیف 5 درصدجوایز مرحله اول : زمان قرعه کشی 2 اردیبهشت 1395 همزمان با ولادت حضرت علی (ع)
بازه محاسبه امتیاز : از 12 بهمن 1394  تا 12 فروردین 1395:
 

 • 100 کمک هزینه سه میلیون ریالی به مدت 6 ماه
 • 150 کمک هزینه دو میلیون ریالی به مدت 6 ماه
 • 500 نیم سکه بهار آزادی به

جوایز مرحله دوم : زمان قرعه کشی 1 تیر1395 همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع)
بازه محاسبه امتیاز : از 13 فروردین 1395 تا 12 خرداد1395:

 

 • 100 کمک هزینه سه میلیون ریالی به مدت 6 ماه
 • 150 کمک هزینه دو میلیون ریالی به مدت 6 ماه
 • 500 نیم سکه بهار آزادی

جوایز نهایی جشنواره (زمان قرعه کشی 20 شهریور95 همزمان با سالروز تاسیس بانک ملی ایران)
بازه محاسبه امتیاز
از 12 بهمن 1394  تا 12 شهریور 1395 :
 

 • 10 صندوق پر از پول به ارزش 250 میلیون ریال
 • 18 کمک هزینه ده میلیون ریالی ماهیانه به مدت 1 سال
 • 88 کمک هزینه پنج میلیون ریالی ماهیانه به مدت 1 سال
 • 188 کمک هزینه دو میلیون و پانصد هزار ریالی ماهیانه به مدت 1 سال
 • 1188 کمک هزینه گردشگری 10 میلیون ریالی

 


 

 

نوشته شده در تاريخ دوشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۴ توسط بانکی |
مشخصات کارت
 
 

همگام با پیشرفت های صنعت بانکداری در جهان و استقرار نظام بانکداری الکترونیکی و با هدف ارائه خدمات نوین بانکی، و آگاهی از مزایای کارتهای اعتباری بعنوان یک ابزار مطمئن انتقال وجه و ایجاد اعتبار خرید اقساطی ، کارت اعتباری بانک ملی ایران با همکاری شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا در مرحله بهره برداری قرار گرفته است. بانک ملی ایران محصول کارت اعتباری خود را بر اساس آخرین دستورالعمل صادره از سوی بانک مرکزی (به شماره 94/111364 مورخ 94/05/04) بر مبنای عقد مرابحه و قانون عملیات بانکی بدون ربا تعریف نموده است. منظور از کارت اعتباری بانک ملی ایران، ارائه کارتی از سوی بانک ملی ایران به متقاضی کارت است که بر اساس آن متقاضی بتواند تا میزان مشخصی که به آن سقف اعتبار گفته می شود از محل اعتباری که توسط بانک ملی ایران به دارنده کارت داده شده است از مراکز فروش کالا یا خدمات خرید نماید. این کارت ها در مبالغ ده میلون ریال تا سقف یکصد میلیون ریال صادر می گردد.                                                               


 شرایط دریافت کارت و هزینه های مربوطه
 
داشتن حداقل 18 سال تمام

دارا بودن یکی از انواع حساب های قرض الحسنه جاری، پس انداز و یا سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری
تذکر1 : جهت صدورکارت اعتباری برای کارکنان دولت و حقوق بگیران، معرفی حساب واریز حقوق، به عنوان حساب ترجیحی جهت برداشت بدهی بصورت سیستمی الزامی است.

عدم سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور

عدم بدهی موقت

ارائه درخواست کتبی به شعبه

ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه

ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد

ارائه تضمینات یا وثایق مورد قبول بانک
تذکر : درحال حاضر کارت اعتباری برای اشخاص حقوقی صادر نمی گردد.


کارمزد صدور و تجدید سالیانه  2% اعتبار تخصیصی                                        
کارمزد تعویض و صدور مجدد(در صورت مفقودی و سرقت)        000ر50 ریال


جزئیات و مشخصات کارت اعتباری بانک ملی ایران به ترتیب زیر است:

 • سقف اعتبار

 حداکثر اعتباری که بانک به دارنده کارت تخصیص می دهد تا در چارچوب قرارداد فی ما بین، برای پرداخت وجه خرید اموال و دریافت خدمات در خصوص کارت مرابحه مورد استفاده قرار گیرد.

 • میزان استفاده یا اعتبار مصرف شده

مبلغی از اعتبار استفاده شده توسط دارنده کارت در طی دوره مصرف، میزان استفاده می باشد.

 • دوره مصرف یا دوره خرید

بازه های زمانی یک ماهه از تاریخ صدور کارت است که دارنده کارت به هر میزان که از اعتبار کارت استفاده نماید در پایان دوره، صورتحساب آن برای وی صادر می گردد.

 • مانده کارت

میزان اعتبار مصرف نشده در کارت، مانده کارت می باشد.

• اعتبارگردشی

منظور از اعتبار گردشی، اعتباری است که پس از بازپرداخت صورتحساب، بانک سود یا کارمزد یا جریمه احتمالی را از مبلغ پرداخت شده کسر کرده و معادل اصل اعتبار مصرفی را در حساب کارت اعتباری تجدید می کند.

• صورتحساب

اعلامیه ای است که بانک به صورت ماهیانه از تاریخ صدور کارت برای دارنده کارت صادر و ارسال می نماید. در هر صورتحساب اطلاعات راجع به مشخصات مشتری، سقف اعتبار، بازه خرید، ریز تراکنش های مصرف اعتبار، جمع اعتبار مصرفی، سود اعتبار مصرفی، وجه التزام احتمالی، مانده اعتبار، مهلت پرداخت، روش بازپرداخت و مانده بدهی مشتری بابت صورتحساب های قبلی به تفکیک درج می گردد.

• دوره تنفس

مهلت پنج روزه تقویمی از تاریخ صدور صورتحساب است که دارنده کارت می بایست نسبت به تایید و تعیین تکلیف صورتحساب خود (انتخاب روش پرداخت یکجا و یا اقساطی) اقدام نماید.

 روش محاسبه سود و بازپرداخت بدهی
 
• روش محاسبه سود

نرخ سود کارت اعتباری بانک ملی ایران بر اساس نرخ سود عقود مبادله ای که اکنون سالانه 21% می باشد، محاسبه می گردد. این سود شامل دوره های خرید، تنفس و تقسیط است.
در زمان استفاده از کارت مرابحه و متناسب با مبالغ مورد استفاده از تاریخ استفاده تا پایان دوره تنفس برای تسویه صورتحساب یک قسطه در قالب تسهیلات مرابحه کوتاه مدت و پرداخت اقساطی در قالب تسهیلات مرابحه بلند مدت اقساطی با حق انتخاب دارنده کارت ، سود محاسبه و در صورتحساب دارنده کارت درج می گردد.
در صورت عدم بازپرداخت تسهیلات یاد شده در سر رسید های مقرر، مبلغی به عنوان وجه التزام بر اساس دستورالعمل های جاری بانک و متناسب با مبلغ بدهی و مدت تاخیر به مانده تسهیلات تعلق می گیرد.

 • روش بازپرداخت بدهی

بازپرداخت بدهی کارت اعتباری تعریف شده در سیستم کارت اعتباری با قابلیت پرداخت یک قسطه در قالب تسهیلات مرابحه کوتاه مدت و پرداخت اقساطی (حداکثر چهار انتخاب از بازه های 9،6،3 و 12 ماهه بر اساس اعتبار مصرفی) در قالب تسهیلات مرابحه بلند مدت اقساطی با حق انتخاب دارنده کارت در هر صورت حساب امکان پذیر می باشد.
مجموع خریدهای دارنده کارت در طی دوره یک ماهه (صورت حساب ماهیانه) یک فقره تسهیلات محسوب می شود. دارنده کارت پس از صدور صورت حساب موظف است ظرف مدت 5 روز (دوره تنفس) نسبت به تعیین تکلیف (انتخاب پرداخت یک قسطه یا انتخاب پرداخت اقساطی به ترتیب بازه های فوق الذکر) آن اقدام نموده و مبلغ مربوطه را پرداخت نماید.
چنانچه دارنده کارت ظرف مدت دوره تنفس نسبت به تعیین تکلیف و انتخاب روش پرداخت اقدام نکند، سیستم به صورت خودکار بدهی دارنده کارت را به میزان حداکثر اقساط ممکن به تسهیلات مرابحه کوتاه مدت یا بلند مدت تبدیل می نماید.
در صورتی که دارنده کارت پرداخت اقساطی را انتخاب نماید، سر رسید اولین قسط، دوره تنفس همان ماه خواهد بود.
جدول تبدیل بدهی به تسهیلات بلند مدت اقساطی به ترتیب زیر است:

حداکثر اقساط بازپرداخت تسهیلات

مبلغ اعتبار تخصیصی (به ریال )

شش قسطه

ده میلیون

دوازده قسطه

بیست میلیون

هجده قسطه

سی میلیون

بیست و چهار قسطه

چهل میلیون و یکصد میلیون


چنانچه دارنده کارت قبل از سررسید تسهیلات نسبت به بازپرداخت تمام یا بخشی از تسهیلات اقدام نماید، متناسب با مبلغ وصولی و زمان باقی مانده تا سر رسید سود محاسبه شده تسهیلات تعدیل و به دارنده کارت تخفیف لازم اعطا می گردد.

• صدور و ارسال صورتحساب

صورتحساب به دو روش در اختیار مشتری (دارنده کارت) قرار می گیرد:
الف) ارسال به پست الکترونیک (ایمیل) معرفی شده از سوی مشتری
ب) مراجعه به نشانی اینترنتیwww.bmicc.irو همچنین از لینک آدرس مذکور در سایت
ج) با مراجعه به شعب بانک و پس از احراز هویت دریافت صورتحساب امکان پذیر می باشد.

• نحوه پرداخت صورت حساب

 دارندگان کارت می توانند نسبت به پرادخت بدهی از دو طریق اقدام نمایند:
 الف) از طریق دستگاه های خودپرداز و انتخاب گزینه انتقال وجه کارت به کارت با شناسه پرداخت و انتقال وجه به کارت مجازی به شماره6037991899604361 با شناسه پرداخت درج شده در صورتحساب.
 ب) مراجعه به قسمت دریافت صورتحساب کارت اعتباری (دریافت صورت حساب کارت اعتباری)

• نکات بسیار مهم

• دارنده کارت مکلف است چنانچه صورت حساب را تا 3 روز پس از پایان هر دوره (یک ماه) دریافت نکرده باشد، مراتب را شخصا از نزدیک ترین شعبه بانک و یا مرکز تماس کارت اعتباری پیگیری نماید .
• مهلت اعتراض به صورت حساب، حداکثر 3 روز پس از صدور صورت حساب می باشد. رسیدگی به اعتراض و پاسخ گویی به دارنده کارت حداکثر ظرف 2 روز کاری انجام می پذیرد.
• چنانچه بانک، اعتراض دارنده کارت را قابل قبول بداند، موظف است صورت حساب را اصلاح و برای دارنده کارت ارسال کند. مشتری متعهد است در موعد مقرر نسبت به پرداخت بدهی مطابق با صورت حساب اقدام و در صورت تایید اعتراض علاوه بر اصلاح صورت حساب در دوره آتی، مبالغ مورد اعتراض به حساب ایشان واریز می گردد.
• چنانچه مطالبات بانک ظرف مدت 2 ماه پس از تاریخ سر رسید تسهیلات، وصول نشود، کارت موقتا مسدود شده و امکان استفاده از میزان اعتبار باقیمانده آن به حالت تعلیق در آمده و بانک مراتب را به دارنده کارت اعلام می نماید.
• در صورتی که حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از سر رسید تسهیلات، مطالبات بانک از دارنده کارت وصول نشود، کارت ابطال و انجام اقدامات مقتضی به منظور وصول مطالبات صورت می پذیرد.
• در صورتی که بنا به دلایل ذکر شده در موارد بالا، کارت 3 بار مسدود شود، کارت ابطال و انجام اقدامات مقتضی به منظور وصول مطالبات صورت می پذیرد.
• بانک می تواند در صورت عدم استفاده دارنده کارت ظرف مدت 2 ماه از اعتبار کارت، مفاد قرارداد ، نسبت به ابطال زودتر از موعد کارت اقدام نماید.
• اعطای مجدد کارت، پس از بازپرداخت کامل دیون دارنده کارت، منوط به سپری شدن 2 ماه در مورد کارت های مسدودی و 2 سال در مورد کارت های ابطال شده می باشد.
• از قرار دادن کارت در مجاورت حرارت و اجسام مغناطیسی خودداری فرمایید.

• نکات امنیتی

• دارنده کارت اعتباری بایستی مشخصات خود را با مندرجات روی کارت و ضمائم آن کنترل نماید.
 • فعال شدن کارت منوط به دریافت کارت توسط متقاضی و ارائه رسید تحویل آن می باشد.
• دارنده کارت می بایست هرگونه تغییر در نشانی محل سکونت و یا تلفن تماس خود را به واحد ارتباط با مشتریان و یا شعب بانک ملی ایران و یا از طریق سایت شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا اطلاع دهد.
• دارنده کارت و رمز مالک آن شناخته می شود همواره کارت و رمز را جداگانه نگهداری نموده و هیچگاه آن را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید و در صورت سرقت و یا مفقود شدن آنها مراتب را در اسرع وقت به واحد ارتباط با مشتریان اطلاع دهید.
• در صورت ورود اشتباه رمز بر روی دستگاه های کارتخوان بیش از 3 مرتبه کارت غیر فعال شده و فعال نمودن مجدد آن منوط به طی کردن مراحل اداری مربوطه می باشد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۴ توسط بانکی |

خودپرداز یکی ازشعبه های بانک دولتی شهرستان آمل روزپنجشنبه به برخی افرادی که برای خدمات بانکی مراجعه می کردند، تراول 500هزار ریالی پرداخت می کرد.

یکی از شاهدان عینی و فردی که برای خرید شارژ ایرانسل از خودپرداز بانک کشاورزی شعبه مطهری شهرستان آمل مراجعه کرده بود، به خبرنگار ایرنا گفت: در اتفاق بی سابقه از این خودپرداز به جای اسکناس های 100هزار ریالی و 50هزار ریالی تراول های 500هزار ریالی از صندوق خارج می شد.

علی حبیب نتاج افزود: همزمان با حضورم در کنار این خودپرداز، فرد دیگری درحال برداشت پول بود که در یک برداشت 36میلیون ریال از صندوق خارج شد.
وی ادامه داد: زمانی که قصد دریافت شارژ 20هزار ریالی ایرانسل از این شعبه را داشتم، دو تراول 500هزار ریالی خارج شد.

حبیب نتاج تصریح کرد: این اتفاق بی سابقه که باعث تعجب هردو شده بود، همزمان به پلیس آمل به رییس بانک کشاورزی شعبه مطهری آمل که از ساعت کاری روزپنجشنبه آنان هم گذشته بود اطلاع دادیم.

وی یادآورشد: دقایقی پس از اطلاع این موضوع به مسئولان بانک به داخل شعبه این بانک دعوت شدیم وپول های برداشت شده را به آنها برگشت دادیم.

وی افزود: بنا به گفته مسئولان بانک اشتباه یکی از کارمندان بانک در جابه جایی اسکناس ها باعث بروز این مشکل شده بود که پس از ساعتی این مشکل برطرف شد.
نتاج اضافه کرد: هنوز مشخص نشده که قبل از حضور ما پای این خودپرداز چقدر از این اسکناس های برداشت شد.

درهمین رابطه معاون بانک کشاورزی شعبه مرکزی شهرستان آمل به خبرنگار ایرنا گفت: اشتباه درجاگذاری اسکناس ها باعث به وجود آمدن این مشکل شده بود و افرادی که به خودپرداز شعبه مطهری آمل مراجعه کرده بودند، شاهد این مشکل برای چند دقیقه شده بودند.

'هرمز عباسی' افزود: با اطلاع به موقع نتاج و فرد دیگری که اسکناس را دریافت کرده بودند به بانک اطلاع و بلافاصله با حضور پلیس شهرستان این مشکل برطرف شد.

وی اضافه کرد: این خوشبختانه پولی از بابت مشکل خودپرداز به بیرون نرفته و با اطلاع رسانی به موقع این دو فرد باانصاف ختم به خیر شد.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۴ توسط بانکی |

جام علمی: استفاده از دستگاه های خودپرداز آهسته که کارکردن با آنها به واقع طاقت فرسا است به زودی جای خود را به نسل جدید خودپردازهای اتوماتیکی می دهد که با تشخیص صورت کاربرد به وی اجازه انجام عملیات بانکی می دهد.

 

این ایده تنها نمونه ایی از مفاهیم و طرحهایی است که اخیرا در کنفرانس دستگاه های خودپرداز اتوماتیک لندن به نمایش گذاشته شد.

 

دستگاه های خودپرداز الهام گرفته از تبلتها توسط یک شرکت نرم افزار و امنیت به نام دای‌‌بولد ساخته شده است.

 

علاوه بر طراحی نوین این دستگاه ها که آنها را شبیه به تلفنها و تبلتهای هوشمند می سازد، آنها دربرگیرنده فهرستها و کنترلهای موقعیت یابی نیز هستند.

 

این دستگاه ها بدون کاغذ کار می کنند و کاربر رسید عملیات بانکی را که انجام داده از طریق پیام متنی یا نامه الکترونیک روی تلفن همراه خود دریافت می کند.

 

دستگاه خودپرداز اتوماتیک که این شرکت در کنفرانس لندن به نمایش گذاشت به تلفن همراه کاربر متصل می شود و با استفاده از فناوری اسکن با بار کد QR صورت کاربر را شناسایی می کند. این همزمان سازی دستگاه از طریق خدمات مبتنی بر ابر انجام شده و هویت کاربر بدون استفاده از کارت بانکی تأیید می شود.

 

اطلاعات صفحه تراکنش روی تلفن هوشمند کاربر ظاهر می شود و مشتری می تواند میزان برداشت را مشخص کند. کد یکبار مصرف منحصر به فردی به تلفن همراه وی ارسال شده و مشتری آن را وارد دستگاه خود پرداز می کند تا تراکنش را تأیید کرده و مبلغ را دریافت کند.

 

QR Code یک رمزمیله ماتریسی است، که می‌توان آن را با اسکنرهای QR، تلفن همراه دوربیندار و تلفن هوشمند خواند. این بارکد دربردارنده چیدمانی از چهارگوش‌های سیاه بر روی زمینه سپید است. داده نهفته می‌تواند نوشته، نشانی وب، شماره تلفن، یا انواع دیگری از داده ها باشد.

 

از دیگر تواناییهای این دستگاه ارسال مبلغ به حساب یک شخص سوم است. وقتی مشتری میزان مبلغ و اطلاعات گیرنده را مشخص کرد، گیرنده کد یک بار مصرفی دریافت می کند و با وارد کردن آن در هر دستگاه خودپرداز و یا ارائه آن به هر شعبه ای می تواند وجه نقد دریافت کند.

 

دستگاه های خودپرداز این شرکت دو سوم اندازه دستگاه های سنتی بوده و مجهز به WiFi، دوربینهای داخلی و توانایی تشخیص چهره است که می تواند گزینه ای برای کد QR باشد.

 

این شرکت امیدوار است ظرف 18 ماه آینده این دستگاه های خودپرداز اتوماتیک را وارد بازار کند.

 

در همین میان مهندسان آلمانی در والدورف نیکسون دستگاهی ساخته اند که تاریخچه انجام عملیات بانکی کاربر را به خاطر می سپارد تا بتواند گزینه های شخصی سازی بیشتری به وی ارائه کند.

 

در کنفرانس دستگاه های خودپرداز اتوماتیک لندن، مهندسان آلمان این دستگاه را که می تواند پروفایل کاربر را با وارد کردن کارت بانکی نشان دهد به نمایش گذاشتند. این دستگاه تراکنشهای اخیر و مبالغ آن را نمایش می دهد و گزینه های متنوعی برای شخصی سازی دارد.

 

برای مثال اگر یک مشتری به طور مرتب 30 دلار برداشت کند، این مبلغ اولین گزینه است که هنگام برداشت وجه به وی ارائه می شود.

مهر/450

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۲ توسط بانکی |
فردی که با گمراه کردن خانم جوانی کارت عابر بانک و رمزش را سرقت کرده بود از حساب بانکی او 3 میلیون تومان سرقت کرد.

به گزارش فارس، خانم جوانی با مراجعه به کلانتری 116 مولوی به مأموران اعلام کرد که عابر بانک وی به شیوه کلاهبرداری به سرقت رفته و مبلغ 3 میلیون تومان از حسابش برداشت شده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور شعبه بیستم دادیاری دادسرای ناحیه 12 تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: برای گرفتن وجه نقد به دستگاه عابر بانک شعبه تیر دوقلو رفته بودم اما زمانیکه کارت بانک را وارد دستگاه کردم، به علت قفل بودن کلیدهای دستگاه موفق به باز پس گرفتن کارت و یا گرفتن پول نشدم، در همین زمان، مرد نسبتا جوانی به دستگاه عابر بانک مراجعه و وانمود کرد که کارتش را با زدن چند عدد، به راحتی باز پس گرفته؛ به قصد کمک گرفتن، نزد این شخص رفته و مشکل گیر کردن کارت خود در داخل دستگاه را با او در میان گذاشتم و از وی خواستم که طریقه پس گرفتن کارت بانک را، به من نیز بگوید.

وی ادامه داد: این شخص مدعی شد که بایستی شماره رمز عابربانک خود را بالعکس وارد دستگاه کرده تا بتوانم کارت خود را بازپس بگیرم، من نیز با خیال راحت و به تصور گرفتن کارت، شماره رمز خود را در اختیار این شخص قرار داده اما او نیز پس از دقایقی مدعی شد که قادر به باز پس گرفتن کارت نیست و من باید فردا به بانک مراجعه و کارت خود را از رئیس بانک تحویل بگیرم.

فردای آن شب، زمانیکه برای گرفتن کارت به شعبه بانک مراجعه کرده بودم، متوجه شدم که کارت من در داخل دستگاه نیست و مبلغ 3 میلیون تومان وجه نقد داخل حساب نیز به طور کامل برداشت شده است، رئیس بانک نیز توضیح داد که شب گذشته، کلیدهای دستگاه عابر بانک آنها به صورت عمدی خراب شده است.

 در ادامه رسیدگی به این پرونده، کارآگاهان پایگاه هفتم به بررسی تراکنش مالی حساب عابر بانک مالباخته پرداخته و ضمن شناسایی محل برداشت پول، به این محل مراجعه و در بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین‌های مداربسته و شناسایی متهم از سوی مالباخته، اطمینان پیدا کردند که سرقت توسط همان شخصی انجام شده که مالباخته رمز کارت خود را در اختیارش گذاشته تا به خیال خود این شخص کارت بانک وی را از دستگاه عابر بانک باز پس بگیرد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۲ توسط بانکی |

بینا- مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تاکید کرد: یکی از راه‌هایی که سارقان برای برداشت حساب از کارت مردم از آن طریق اقدام می کنند، نصب دوربین در گوشه‌ای از خودپرداز است به این شکل که از طریق دوربین به رمز مشترک دست یافته و به برداشت پول اقدام می‌کنند.
به گزارش بینا، ناصر حکیمی به ایسنا اظهار کرد: مردم می‌توانند با گذاشتن دست خود روی دوربین مانع از دید دوربین شده و رمز خود را وارد کنند و در واقع بهتر است هر زمانی که شخصی برای برداشت پول از عابر بانک مراجعه می‌کند، در صورت مشاهده هر شیء مشکوکی از دستگاه استفاده نکرده و یا با دست خود مانع از دیده شدن رمز شود.
وی با بیان اینکه تجهیزات اضافه‌ای عمدتا روی خودپردازها نصب می‌شود که این تجهیزات با کمی دقت قابل تشخیص و شناسایی است گفت: با استفاده از این تجهیزات اطلاعات مربوط به نوار مغناطیسی کارت دریافت شده و بعد با استفاده از اطلاعاتی که روی آن قطعه اضافه می‌شود سارقان کارت دیگری با کارت شما شبیه سازی می‌کنند.
حکیمی در پاسخ به این سوال که اگر برداشت وجهی از حساب مشترکی با استفاده از این روش انجام شود مشترک باید چه کاری انجام دهد گفته بود: در حال حاضر قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد و ما نمی‌دانیم با چه خط کش و میزانی می‌توانیم این موضوع را اندازه گیری کنیم و نمی‌دانیم که خود مشترک تا چه میزان مقصر بوده است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی ادامه داد: در اکثر موارد گزارشاتی که به ما داده می‌شود اگر مشخص شود کوتاهی از سمت بانک بوده ما آن بانک را ترغیب می‌کنیم که خسارت مشتری را به گونه ای جبران کند ولی اندازه گذاشتن برای این موضوع و پرداخت خسارت خیلی راحت نیست و نمی‌توانیم به صورت قطعی بگوییم که این کار انجام می‌شود.
وی همچنین در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر، کمتر از 2 تا 3 درصد تراکنش‌ها مربوط به برداشت وجه نقد است و مابقی بین دو خدمت خرید و انتقال وجه تقسیم می‌شود گفت: روند طی شده در سال گذشته به لحاظ تعمیق پرداخت الکترونیک و پایانه‌های فروش با عنوان اولویت اول ارائه کالا و خدمات رشد قابل توجهی را نشان می دهد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۲ توسط بانکی |
مشتریان گرامي شما در اين بخش از سایت بانک ملی ایران مي توانيد تا سقف 000ر000ر100 ميليون ريال به كارتهاي بانك ملي و تا سقف 000ر000ر30 ريال به كارتهاي ساير بانكها (عضو شبكه شتاب) انتقال وجه دهيد.

امکان استفاده از بخش انتقال وجه كارت به كارت شتابي برای کاربران دارای حساب کاربری «خدمات اینترنتی» بانک ملی مقدور می باشد.جهت عضویت در «خدمات اینترنتی» بانک ملی ابتدا از طریق «این» آدرس، درخواست ایجاد یک حساب کاربری جدید را ثبت و سپس با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی ایران نسبت به تائید آن اقدام نمائید.پس از تکمیل فرایند عضویت در خدمات اینترنتی بانک ملی می توانید از بخش انتقال وجه شتابي استفاده نماييد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ توسط بانکی |

بانك ملي ايران به منظور تسهيل امور بانكي مشتريان، سقف انتقال وجه را در سامانه‌هاي الكترونيكي خود افزايش داد.
 سقف انتقال وجه در حساب‌هاي بانك ملي ايران از طريق سيستم بانكداري اينترنتي (سبا) اعم از انتقال وجه به حساب خود شخص، ساير اشخاص و يا كارت‌ به كارت مبلغ 3 ميليارد ريال شد.
پيش از اين سقف انتقال وجه درون بانكي از اين طريق به حساب خود شخص 2 ميليارد ريال، ساير اشخاص يك ميليارد ريال و كارت به كارت مبلغ 30 ميليون ريال بود.
همچنين سقف انتقال وجه درون بانكي خدمات اينترنتي از طريق كارت به كارت از 10 ميليون ريال به 100 ميليون ريال افزايش يافت. اين سرويس در حال حاضر از طريق بخش خدمات الكترونيكي و گزينه خدمات مبتني بر كارت سايت بانك ملي ايران قابل دسترسي است.
گفتني است مشتريان جهت انتقال وجه درون بانكي از طريق خودپرداز به حساب خود و يا ديگران محدوديتي ندارند.
پيش از اين سقف انتقال وجه درون بانكي از طريق خودپرداز 50 ميليون ريال بوده است.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۱ توسط بانکی |
بینا- مدیر عامل بانک ملی ایران گفت: برای تامین نقدینگی مورد نیاز پایان سال مشکلی وجود ندارد.

به گزارش بینا، فرشاد حیدری در جمع خبرنگاران خراسان شمالی به ایسنا افزود: بر این اساس به اندازه کافی اسکناس وجود دارد. افراد می‌توانند وجه مورد نیاز خود را از طریق 6300 دستگاه خودپرداز برداشت کنند.
حیدری با اشاره به اینکه 6300 دستگاه خودپرداز بانک ملی در سطح کشور وجود دارد اظهار کرد: سه میلیون و 500 هزار فقره عابر بانک ملی نیز توسط این بانک صادر شده است.
وی در خصوص مشکلات پرداخت وجه از طریق پایگاه‌های ای تی ام توضیح داد: این خودپردازها برای به روزرسانی حدود نیم ساعت در شب قطع می‌شوند.
این مقام مسوول تصریح کرد: اگر مدت زمان قطع شدن این خود پردازها بیش از نیم ساعت به طول بیانجامد به دلیل عدم نقدینگی خواهد بود.
وی با ذکر اینکه 700 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش‌های سرمایه‌گذاری، صنعت و معدن و اقتصادی، امسال توسط این بانک پرداخت شده است گفت: تأمین سرمایه در گردش و همچنین تسهیلات خرد از دیگر بخش‌های پرداختی این تسهیلات است.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۱ توسط بانکی |
بینا- موسسه مالی ترکیه‌ای Türk Ekonomi Bankasi خدمت CEPTETEB (TEB جیبی) را روی نرم افزارهای آیفون به روز کرده است. اکنون کاربران CEPTETEB می‌توانند در دستگاه‌های خودپرداز TEB و فقط با کمک تلفن همراه هوشمند و رمز QR و بدون استفاده از کارت الکترونیکی پول دریافت کنند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی TEB، این موسسه تنها بانک در ترکیه است که دریافت پول بدون استفاده از کارت الکترونیکی با کمک تلفن هوشمند را فعال کرده است. این نرم افزار اجازه می‌دهد مشتریان TEB خدمت دریافت پول را با انتخاب گزینه مناسب در نرم افزار موبایل را انتخاب کرده؛ سپس حساب بانکی را انتخاب کرده و مبلغ درخواستی را از این طریق دریافت کنند.
در دستگاه خودپرداز، مشتریان خیلی ساده با تلفن همراهشان رمز QR را از روی نمایشگر دستگاه خودپرداز اسکن می‌کنند. این دستگاه‌های خودپراز اسکناس لیره ترکیه، یورو یا دلار به مشتری پرداخت می‌کنند.
همچنین نرم افزار موبایل به کاربر اجازه می‌دهد به تبادل پول نقد بپردازد؛ تسهیلات را خریداری یا بفروش رساند؛ همچنین بتواند صورتحساب‌هایش را پرداخت کند؛ با توجه به اینکه تمام این خدمات به صورت رایگان برای مشتری فراهم می‌شود.
دنیز دوریم چنگیز مدیر کانال‌های جایگزین TEB در این باره می‌گوید: کاربرانی که از خدمت موبایل اینترنت در تلفن‌های همراه و تبلت‌هایشان استفاده می‌کنند؛ از این خدمت راضی خواهند بود. تعداد کاربران موبایل بنکینگ (TEB) به ۶/۱ میلیون نفر رسیده است و معتقدیم این رقم در دهه‌های بعدی به سرعت افزوده می‌شود و به همین دلیل ما خدمت CEPTETEB را ارتقا داده‌ایم.

نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱ توسط بانکی |
بانک ژاپنی Ogaki Kyoritsu در حال آماده سازی دستگاه های خودپرداز بیومتریک است که با اسکن دست کاربران و وارد کردن تاریخ تولد و یک PIN چهار رقمی و البته بدون استفاده از کارت به آن ها اجازه می دهد به حساب خود دسترسی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک این دستگاه ها اولین ماشین هایی خواهند بود که نیازی به کارت نداشته و مشتریان می توانند در شعبه های مشخص بانک با استفاده از اطلاعات بیومتریک به حساب خود دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر دستگاه های خودپردازی هستند که از برخی سطوح بیومتریک استفاده می کنند، مانند اسکن نقوش منحصر به فرد یک انگشت، کف دست و یا عینبیه. اما کاربران باید در کنار این ها از کارت خود نیز استفاده کنند بدین معنی که اگر کارتشان گم شود و با وجود این اسکن ها اجازه ی دسترسی به حساب را ندارند.


ترکیب این اسکن ها و کارت در ابتدا برای مبارزه با دست کاری کارت مورد استفاده قرار می گرفت و برای ایمنی بیشتر در قبال سوءاستفاده کنندگان بود چرا که که می توانستند تمام اطلاعات کارت را روی کارت یک کاربر دیگر کپی کنند.

حرکت به سمت سیستم های (کاملا) بدون کارت به صورت آزمایشی یک منشاء عجیب دارد و آن زلزله ی توکیو در سال ۲۰۱۱ بود که تعداد زیادی از مشتریان کارت های خود را از دست دادند اما این سیستم جدید به مشتریان اجازه می دهد که در مواقع اضطراری به حساب خود دسترسی داشته باشند.

این خودپرداز ها که در ماه سپتامبر امسال در ۱۰ شعبه شروع به کار خواهند کرد، تنها یکی از بی شمار نوآوری هایی است که ژاپنی ها پس از یک فاجعه داشته اند.

نوشته شده در تاريخ شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ توسط بانکی |
بینا- کارشناسان با اشاره به استفاده 52 درصد بانک‌های جهان از بیومتریک برای شناخت مشتریان و صفر بودن این رقم برای ایران پیشنهاد استفاده از روش شناسایی «رگ‌های انگشت» در خودپردازها را مطرح کردن

به گزارش بینا، به نقل از تسنیم پایگاه تخصصی پلانت بیومتریکس طی گزارشی نوشت یک مقاله علمی بسیار جالب که توسط دانشمندان ایرانی منتشر شده به بررسی موضوع استفاده جهانی از بیومتریک(زیست سنجی) برای شناسایی در بخش بانکی پرداخته است. این مقاله همچنین به پژوهش در خصوص بانک های ایران پرداخته و در مورد پتانسیل استفاده بیشتر از بیومتریک برای احراز هویت در بخش بانکی ایران تحقیق کرده است.
بر اساس این گزارش ۵۲ درصد بانک های جهان که از بیومتریک برای شناسایی مشتریانشان استفاده می کنند در آسیا، ۳۲ درصد در آمریکا و ۹ درصد در اروپا قرار دارند.
بر اساس نتایج این تحقیق که توسط دو دانشگاه تهران و خواجه نصیر انجام شده است، ۴۸ درصد این بانک ها از طریق اثر انگشت، ۱۲.۴ درصد از طریق رگ های انگشت ها، ۱۱.۵۷ درصد از طریق صدا، ۹.۰۹ درصد از طریق رگ های دست و ۷.۴۳ درصد از طریق عنبیه چشم، مشتریان خود را شناسایی می کنند.
روش شناسایی بیومتریک در موارد دیگری نظیر استفاده از عابربانک ها (۴۵ درصد) و جهت ورود به سیستم (۲۴ درصد) مورد استفاده قرار می گیرد. تنها ۱۰ درصد بانک ها از روش های بیومتریک برای ورود به بخش بانکداری اینترنتی و ۲.۵ درصد نیز برای دسترسی به پوزهای کارتخوان خود استفاده می کنند.
در ایران محققان ایرانی ۲۱ بانک ایرانی را مورد مطالعه قرار داده اند. بر اساس یافته های این مطالعه، ۶۲ درصد از بانک ها از اثر انگشت برای ثبت زمان حضور کارمندانشان در محل کار استفاده می کنند. اما در حال حاضر هیچ بانکی در ایران از روش های بیومتریک برای شناسایی مشتریان خود استفاده نمی کند.
محققان معتقدند روش شناسایی از طریق رگ های انگشت به دلیل امنیت بالا و عدم امکان کپی برداری، می تواند روش مناسبی برای استفاده در دستگاه های خودپرداز بانکی(ای تی ام) باشد. محققان ایرانی همچنین می گویند این روش به دلیل انعطاف پذیری، کوچک بودن اندازه دستگاه ها و دقت بالا می تواند حتی در دستگاه های کارتخوان (پوزها) نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

تعداد ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیک تا پایان نیمه نخست سال جاری اعلام شد ، بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی تعداد کارتهای صادره تا پایان شهریور سال جاری از مرز ۲۰۲ میلیون گذشت همچنین تعداد خودپردازهای فعال بانکها نیز به ۲۸ هزار و ۶۷۷ دستگاه رسید ، تعداد پایانه های فروشگاهی منصوبه نیز به دو میلیون و ۴۸۸ هزار دستگاه نزدیک شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی درباره ابزارهای و تجهیزات پرداخت الکترونیک در کشور تعداد کارتهای بانکی صادره از سوی بانکها کشور اعم از کارت برداشت، اعتباری، هدیه، خرید و کیف پول به مرز 202 میلیون و 70 هزار و 201 کارت رسید که با توجه به جمعیت 75 میلیون نفری کشور به طور متوسط برای هر ایرانی در کشور ما 2.7 کارت بانکی صادر شده است. همچنین  تعداد کارت صادره طی یک سال منتهی به شهریور سال 90 نزدیک 33 درصد رشد نشان می دهد همچنین سرانه کارت نیز حدود 0.7 افزوده شده است.


در این میان بانکهای ملت، ملی ، صادرات وتجارت  با صدور به ترتیب 36.2 میلیون کارت، 29.9 میلیون کارت 29.6 میلیون کارت و 19.1 میلیون کارت در رتبه های اول تا چهارم قرار دارند. این چهار بانک با صدور نزدیک 115 میلیون کارت 52 درصد بازار کارت بانکی کشور را به خود اختصاص داده اند. جزئیات بیشتر در جدولی که از پی می آید قابل مشاهده است.


خودپردازها
همچنین شبکه بانکی در حوزه خودپرداز نیز تا پایان نیمه نخست سال جاری بیش از 28 هزار و 677 دستگاه نصب کرده است. که بر این اساس با احتساب 21 هزار شعبه بانکی در کشور به طور متوسط در هر شعبه بانکی نزدیک 1.4 دستگاه است. همچنین به ازای هر دو هزار و 616 نفر یک خودپرداز در کشور فعال است که این تعداد با نرم جهانی تا حد زیادی مطابقت دارد.


در همین حال تعداد خودپرداز فعال در شهریور امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود 27 درصد رشد نشان می دهد. سال گذشته 22 میلیون و 557 خودپرداز در کشور فعال بوده است.


همچنین در این بخش بانکهای ملی با 6 هزار و 380 دستگاه، صادرات با 3 هزار و 762 دستگاه، ملت با 3 هزار و 176 دستگاه و تجارت با 2 هزار و 57 دستگاه خودپردازفعال در کشور در رتبه های نخست تا چهارم قرار دارند.


پایانه فروشگاهی


در بخش پایانه فروشگاهی نیز بانکها روند رو به رشد خود را در پایان نیمه نخست امسال تثبیت کردند تعداد کارتخوان منصوبه در کشور به مرز 2 میلیون و 487 هزار و 921 دستگاه رسید. بر این اساس به طور متوسط به ازای هر 30 ایرانی یک پایانه فروشگاهی در کشور نصب است. در همین راستا با احتساب وجود بیش از یک میلیون و 500 هزار فروشگاه در کشور در هر فروشگاه  1.7 کارتخوان وجود دارد.

البته بر اساس اخبار موجود تنها در بیش از 600 هزار فروشگاه کشور پایانه وجود دارد که بر این اساس به طور متوسط در هر فروشگاهی که کارتخوان نصب است نزدیک 4.2 پایانه فروشگاهی نصب شده است.


در همین حال در پایان نیمه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل شاخص تعداد پایانه های فروشگاهی نزدیک 39 درصد رشد کرده است.

تعداد پایانه های فروشگاهی در پایان شهریور سال گذشته حدود یک میلیون و 785 هزار دستگاه بوده است. در این بخش نیز بانک ملت با نصب 447 هزار و 864 پایانه ، ملی با نصب 433 هزار و 839 پایانه، صادرات با 381 هزار و 743 پایانه و پارسیان با نصب 331 هزار و 128 پایانه فروشگاهی در رتبه های اول تا چهارم قرار دارند.

بر این اساس این چهار بانک با نصب بالغ بر یک میلیون و 595 دستگاه کارتخوان 64 درصد کل بازار پایانه های فروشگاهی را از آن خود کرده اند. در این بازار بانکهای تجارت، سامان، کشاورزی و اقتصاد نوین نیز از بازیگران فعال هستند.

نمودار
 

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیستم آذر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

بینا- نسل جدید دستگاه‌های عابر بانک‌ قادر به ارائه طیف گسترده و پیچیده‌تری از خدمات بانکی به مشتریان، بدون نیاز به دخالت کارمندان می‌شوند.
براساس گزارش ایسنا، برخی از دستگاه‌های عابر بانک (ATM)‌ برای انجام خدماتی مانند نقد کردن چک همچنان نیازمند دخالت نیروی انسانی هستند؛ اما محققان در حال توسعه فناوری‌هایی هستند تا ارائه خدمات بانکی پیچیده‌تر را از پشت باجه‌های بانک به صفحه نمایش رایانه، تلفن همراه یا عابر بانک‌ها انتقال دهند.
نخستین نسل از «باجه بانکداری سلف سرویس» در شیکاگو مورد بهره برداری قرار گرفته که خدمات متنوع بانکی را در ساعات مختلف شبانه‌روز و بدون نیاز به حضور فیزیکی نیروی انسانی به مشتریان ارائه می‌دهد.
این سیستم، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت مشتریان و عدم نیاز به حضور در صف‌های طولانی بانک، باعث کاهش قابل توجه هزینه‌های جاری بانک نیز می‌شود.
از اوایل سال 2013 میلادی، مشتریان قادر به نقد کردن چک‌ها از طریق «باجه بانکداری سلف سرویس» خواهند بود.
بر اساس اعلام اتحادیه بانکداران آمریکا، بانکداری اینترنتی با 39 درصد، در رتبه نخست شیوه مدیریت حساب های بانکی قرار دارد و استفاده از دستگاه های عابر بانک با 12 درصد پس از مراجعه به شعبات در رتبه سوم قرار دارد؛ هزینه هر تراکنش بانکی در شعبه چهار دلار، در عابر بانک ها 59 سنت و برای خدمات اینترنتی نیز 56 سنت است.
مسؤولان بانک‌ها در تلاش هستند که با رونق بانکداری اینترنتی و توسعه فناوری های دستگاه‌های عابر بانک، علاوه بر ارائه خدمات متنوع، هزینه‌های جاری خود و مشتریان را کاهش دهند.

 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

خدمات پرداخت

خدمات پرداخت عبارتست از فراهم ساختن سخت افزار، نرم افزار و تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد شبکه به نحوی که پردازش تراکنش پرداخت دارنده کارت به پذیرنده را میسر می‌سازد.

لازم به ذکر است در ارایه خدمات پرداخت چندین نهاد و مؤسسه مشارکت دارند:

 • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران: به عنوان نهاد قانونی و حاکمیتی ارایه کننده مجوز PSP به شرکت‌های متقاضی واجد شرایط
 • شرکت شاپرک: به عنوان نهاد ناظر بر امور مربوط به ارایه دهندگان خدمات پرداخت با الگوی کسب و کار مشخص
 • بانک: کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری عضو شبکه شاپرک
 • بانک صادر کننده (Issuer Bank): بانکی است که کارت بانکی را طبق مقررات و ضوابط بانک مرکزی برای مشتریان خود صادر می‌کند.
 • بانک پذیرنده (Acquiring Bank): بانکی است که حساب پذیرنده به منظور واریز وجوه مربوط به داد و ستدهای کارت‌های بانکی نزد آن مفتوح است.
 • پذیرنده (Merchant): شخص حقیقی یا حقوقی است که با پذیرش کارت بانکی و با استفاده از ابزار پذیرش نسبت به فروش کالا یا ارایه خدمات به دارندگان کارت اقدام می‌نماید.
 • دارنده کارت (Card Holder): شخصی حقیقی است که کارت بانکی توسط بانک به نام وی صادر شده باشد.

 

شرکت PSP

بدیهی است گسترش و ترویج پرداخت الکترونیکی مستلزم نصب، راه اندازی، آموزش و نگهداری پایانه‌های فروش (POS) به صورت گسترده در محل‌های فروش کالا و خدمات و همچنین راه اندازی امکانات نرم‌افزاری برای پرداخت از طریق اینترنت و موبایل است. طبق مصوبه مورخ 30/3/ 83 ریاست محترم جمهوری در خصوص پول الکترونیکی، بانک‌های کشور می‌توانند پس از انعقاد قرارداد با شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت (PSP) جهت ارایه خدمات فوق که دارای مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشند، وظیفه ارایه خدمات پرداخت را به شرکت‌های PSP محول نمایند.

ابزارهای پذیرش

پایانه فروش/کارت خوان (POS)

عبارت است از دستگاهی که با پذیرش کارت بانکی می‌تواند امکانی را فراهم کند که وجه به صورت الکترونیکی از حساب دارنده کارت به حساب فروشنده منتقل شود (تراکنش). این دستگاه الکترونیکی پس از دریافت کارت پرداخت، شناسایی و تایید آن، مجوز لازم را برای فروش کالا یا خدمات در اختیار پذیرنده کارت قرار می‌دهد. دستگاه‌های پایانه فروش علاوه بر امکان پرداخت دارای عملکردهای مختلفی از جمله پرداخت قبوض، شارژ سیم‌کارت، اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه است که صاحبان آن را از مزایای شعبه کوچک بانکی برخوردار می‌کند.

دروازه پرداخت اینترنتی

به سیستمی که امکان انجام هر گونه عملیات خرید و پرداخت به صورت Online از طریق اینترنت را فراهم می‌نماید؛ درگاه پرداخت اینترنتی گفته می‌شود. دروازه پرداخت اینترنتی از طریق یک ارتباط امن، به سوئیچ بانک یا شرکت ارایه دهنده خدمات پرداخت متصل می‌شود و امکان برقراری ارتباط و انجام تراکنش‌های مالی را از طریق پروتکل‌های مورد استفاده توسط مؤسسات مالی فراهم می‌کند. با استفاده از این سیستم امکان خرید کالا یا خدمات، پرداخت قبوض، خرید شارژ و... از طریق اینترنت امکان پذیر می‌باشد.

دروازه پرداخت از طریق تلفن همراه

این سیستم امکان هر گونه عملیات خرید و پرداخت از طریق تلفن همراه را فراهم می‌آورد. هدف از ایجاد سیستم دروازه پرداخت تلفن همراه، فراهم آوردن امکان پرداخت‌های مالی از طریق تلفن همراه برای مشتریان بانک می‌باشد. این سیستم به دارندگان حساب بانکی، امکان انجام تراکنش‌های مالی نظیر خرید کالا و خدمات، پرداخت قبوض، خرید شارژ، دسترسی به موجودی گردش حساب بانکی و... از طریق تلفن همراه را خواهد داد.

دستگاه خودپرداز (ATM)

دستگاه خودپرداز عبارت است از دستگاهی که با شناسایی مشتری از طریق کارت بانکی یا ابزارهای شناسایی الکترونیکی نظیر آن، امور تحویلداری شعبه بانکی را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به اپراتور انجام می‌دهد. این دستگاه الکترونیکی به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به وسیله قرار دادن کارت بانکی/پرداخت در دستگاه و وارد کردن رمز کارت از حساب خود پول دریافت کرده یا تراز حساب بانکی خود را وارسی کنند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. خودپرداز همچنین امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی، پرداخت قبوض، خرید شارژ و... را برای مشتریان فراهم می‌کند.

کارت‌های پرداخت

هر نوع کارت پلاستیکی اعم از مغناطیسی یا هوشمند، شناسه الکترونیکی یا دیگر ابزارهای مشابه که استفاده از آن بعد از شناسایی و تایید منجر به نقل و انتقال وجه، برداشت یا بدهکار شدن یک حساب بانکی شده یا به هر شکل دیگری قدرت خرید و پرداخت را در اختیار دارنده آن قرار می‌دهد، کارت پرداخت نامیده می‌شود.

انواع کارت‌های پرداخت

اعتباری

نوعی کارت پلاستیکی با نوار مگنت و ماهیت با نام و چرخشی یا غیر چرخشی است و چنانچه از نامش پیداست مقدار معینی اعتبار مالی در اختیار صاحب کارت قرار می‌دهد. قرار دادن میزان اعتبار از طرف بانک یا مؤسسات صادر کننده با توجه به سابقه حساب دارنده کارت، میزان گردش مالی حساب در طول یک دوره زمانی خاص و میزان درآمد یا توانایی مالی دارنده کارت صورت می‌گیرد. دارنده کارت نیز پس از مصرف اعتبار کارت خود در پایان ماه و بر اساس صورتحساب ارسالی اقدام به تأمین سقف اعتباری خود می‌نماید.

نقدی

نوعی کارت پلاستیکی با نوار مگنت و با نام است که بارزترین ویژگی آن اتصال به حساب دارنده کارت است. میزان موجودی کارت نقدی بر اساس حساب بانکی دارنده کارت و فقط به اندازه موجودی مانده حساب تعیین می‌شود و به هنگام استفاده از کارت از حساب دارنده کارت به همان میزان کسر شده و پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضاء کارت، دارنده یا مجدداً درخواست تمدید می‌نماید یا کارت از درجه اعتبار ساقط می‌شود. همچنین دریافت وجه یا خرید کالا و خدمات صرفاً به اندازه موجودی حساب دارنده کارت، امکان پذیر بوده و اضافه بر موجودی امکان پذیر نمی‌باشد.

کارت‌های پیش پرداخت

کارت خرید

نوعی کارت پلاستیکی با نوار مگنت، با نام و بدون قابلیت برداشت نقدی است که از قبل مبلغ آن پرداخت شده و توسط صادر کننده کارت شارژ می‌شود و به نام دارنده کارت صادر می‌شود. کارت خرید معمولاًٌ توسط سازمان‌ها و ادارات به مؤسسات صادر کننده سفارش داده شده و جایگزین بن‌های کاغذی برای ارایه خدمات به کارمندان می‌باشد.

کارت هدیه

کارت هدیه نوعی کارت مگنت، مبلغ دار و بی نام می‌باشد که با مبلغ معین صادر می‌شود و به دارنده آن اجازه می‌دهد به دفعات دلخواه تا سقف موجودی کارت به خرید کالا و خدمات از شبکه پذیرندگان کارت یا فروشگاه‌های مجازی (محیط اینترنتی) اقدام نمایند.

نکات امنیتی جهت دارندگان کارت

در خصوص چگونگی امن سازی کارت‌های بانکی،  مهم‌ترین موضوعی که در مبحث امنیت پرداخت‌های الکترونیک می‌بایست به آن توجه کرد؛ حفاظت از رمزهای عبور است.

رمزها و اطلاعات محرمانه کارت:

 • رمز اول کارت: مختص استفاده از ابزارهای فیزیکی نظیر خودپرداز (ATM) و پایانه‌های فروشگاهی (POS) می‌باشد.
 • رمز دوم کارت: جهت خرید از سایت‌های فروش اینترنتی و پرداخت‌های موبایلی استفاده می‌شود. این رمز همراه با اطلاعات تکمیلی کد سه رقمی CVV2 و تاریخ انقضای کارت که روی کارت درج شده‌اند فرآیند خرید از سایت‌های اینترنتی را کامل می‌نمایند؛ لذا حفظ محرمانگی کلیه این اطلاعات ضروری است و تاکید می‌گردد.

نکات ایمنی درباره اطلاعات کارت

در خصوص محرمانگی کلیه اطلاعات کارت رعایت موارد ذیل لازم است:

 • از نگهداری رمز عبور در کنار کارت خود خودداری نمایید.
 • کارت و رمز عبور خود را برای دریافت وجه یا خرید الکترونیک در اختیار سایر اشخاص (حتی فروشنده مغازه) قرار ندهید.
 • در هنگام وارد نمودن رمز خود مراقب باشید کسی متوجه آن نشود.
 • هر چند وقت یک‌بار نسبت به تغییر رمز کارت‌های بانکی خود اقدام نمایید.
 • از انتخاب رمزهای ساده مانند 1234، شماره شناسنامه یا تاریخ تولد خودداری نمایید.
 • از دور انداختن رسیدهای برداشت یا خرید خود، بدون معدوم کردن آن‌ها خودداری نمایید.
 • سایر افراد جهت واریز وجه یا انتقال به حساب شما به اطلاعات محرمانه کارت شما نظیر رمزهای اول یا دوم، CVV2 و تاریخ انقضا، نیازی ندارند و تنها داشتن شماره کارت 16 رقمی شما که روی کارت درج شده است؛ کافی است.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه سی ام آبان ۱۳۹۱ توسط بانکی |
ینا- کارمزد خدمات کارت به کارت شبکه بانکی تغییر نکرده است و طبق بخش‌نامه سال 86 بانک مرکزی تا میزان یک میلیون تومان مبلغ 500 تومان کارمزد و به میزان هر یک میلیون تومان بعدی 200 تومان به صورت پلکانی اضافه می‌شود.
براساس گزارش ایسنا، برخی مشتریان بانکی که از خدمات سحاب امکان انتقال وجوه از کارت بانکی یک مشتری را به صورت آنی به کارت بانکی خود یا فرد دیگر در سایر بانک‌های عضو شبکه شتاب فراهم می‌کند استفاده می‌کنند گمان می‌کردند که برای هر میزان مبلغی که کارت به کارت کنند باید 500 تومان از حسابشان کارمزد کسر شود و با مشاهده کارمزدهای بیشتر دچار سوء تفاهم شدند.
این در حالی است که طبق بخش‌نامه سال 86 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استفاده کنندگان از این خدمات درصورتی که از یک حساب به حساب دیگر در همان بانک باشد هیچ کارمزدی پرداخت نمی‌کنند به عنوان مثال اگر حساب مقصد بانک ملت باشد و حساب مبداء نیز بانک ملت باشد هیچ کارمزدی کسر نمی‌شود.
در زمانی که مشتری بخواهد از کارت خود به کارت دیگری که در بانک دیگری است مبلغی از طریق عابربانک‌ها واریز کند ضمن آنکه باید از طریق عابر بانک مبدا و یا مقصد این کار انجام شود، مبلغی هم برای کارمزد از حساب فرد واریز کننده به صورت همزمان کسر خواهد شد که این مبلغ براساس میزان جابه‌جایی پول متفاوت می‌شود.
براساس بخش‌نامه بانک مرکزی تا مبلغ یک میلیون تومان مبلغ 500 تومان کارمزد کسر شده و به ازای هر یک میلیون تومان اضافه دویست تومان به رقم فوق افزوده می‌شود، بنابراین برای مبلغ سه میلیون تومان مبلغ 900 تومان از حساب فرد واریز کننده کسر خواهد شد.

 

مبلغ مورد انتقال کارمزد قابل پرداخت
تا ده میلیون ریال پنج هزار ریال
از ده تا بیست میلیون ریال هفت هزار ریال
از بیست تا سی میلیون ریال نه هزار ریال
از سی تا چهل میلیون ریال یازده هزار ریال
از چهل تا پنجاه میلیون ریال سیزده هزار ریال
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفتم آبان ۱۳۹۱ توسط بانکی |
شرکت انگلیسی ارایه‌دهنده خدمات تبدیل ارز و انتقال آنلاین وجهATM Moneycorp های چند ارزی را در فرودگاه‌های انگلستان راه‌اندازی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک بر اساس تکنولوژی برگرفته از شرکت بین‌المللی تکنولوژی NCR SelfServ ATM ،NCR عرضه شده به کاربران امکان برداشت لیره استرلینگ، یورو و دلار آمریکا را با استفاده از کارت‌های نقدی و اعتباری در درگاه‌های فرودگاه‌هایGatwick ،Stansted ،Southend  وSouthampton  را می‌دهد. این ATMها دارای نرم‌افزار تبدیل مستقیم ارز شرکت Moneycorp هستند که دسترسی به نرخ تبدیل ارز خارجی را برای کاربران فراهم می‌کند. (گروه مطالعات راهبردی ایران کیش)

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ششم مهر ۱۳۹۱ توسط بانکی |

taghavi-1.JPG

بانك ملي ايران در راستاي پوشش خدمات بانکي به کليه اقشار جامعه و توسعه ورزش و سلامتي در كشور ، نسبت به امکان صدور کارت بانک هواداران باشگاه هاي ورزشي اقدام نموده است.
هواداران باشگاههايي كه طرف قرارداد بانك مي باشند مي توانند با مراجعه به کليه شعب اين بانک ضمن تکميل فرم عضويت وارائه مدارک مورد نياز نسبت به دريافت کارت هواداري باشگاه ورزشي خود اقدام نماييد.باشگاه هاي ورزشي براي هواداران علاقمند "کارت بانک هواداري" را در دو نوع (عکس دار و بدون عکس) صادرمي نمايد. اين کارت‌ها از قابليت‌هاي بسياري برخوردارند. در حال حاضر اين کارت‌ها از کليه مزاياي کارت بانک هاي عضو شبکه شتاب برخوردار بوده که در اين مرحله بصورت مگنت و در آينده از نوع کارت هوشمند خواهند بود.

کلیه خدمات عمومی این کارت مشابه ملی کارت و بشرح ذیل می باشد: 


امکان خرید با استفاده از پایانه های فروش(Pos)

امکان دریافت وجه از طریق دستگاه های خودپرداز (ATM)

خرید اینترنتی از طریق سامانه های مبتنی بر کارت

پرداخت قبوض از طریق سامانه های مبتنی بر کارت

امکان استفاده از خدمات تلفن بانک و اینترنت

امکان پرداخت اقساط تسهیلات اعطایی از طریق سامانه های مبتنی بر کارت


خدمات اختصاصی برای دارندگان کارت هواداری ورزشی 


خرید از شبکه اختصاصی فروشگاهی طرف قرارداد و بهره مندی از تخفیف قابل ملاحظه

خرید انواع مختلف بیمه نامه با تخفیف از بیمه های طرف قرارداد

استفاده از خدمات بیمه درمان تکمیلی

استفاده از تخفیف در مراکز اقامتی شامل هتل، تورهای داخلی وخارجی از مراکز طرف قرارداد

امكان تهيه بليط مسابقات ورزشي خصوصاً مسابقات فوتبال در آینده نزدیک

توجه: لیست اسامی شرکت ها و فروشگاه های طرف قرارداد در وب سایت بانک ملی (منوي خدمات← گزینه خدمات کارتهای بانکی← گزینه کارت هواداری ورزشی) درج خواهد گردید.


 مدارك مورد نياز و نحوه تحويل كارت

توجه :‌صدور كارت هواداري منوط به انعقاد قرارداد فيمابين بانك و باشگاه مورد نظر مي باشد. هموطنان ورزش دوست فقط در اين صورت مي توانند با ارائه مدارك ذيل نسبت به دريافت كارت هواداري اقدام نمايند.

تکمیل فرم تقاضا بصورت کامل (فرم شماره ۱)

تصویر فیش پرداختی

یک قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ با زمینه سفید

تصویر شناسنامه

تصوير كارت مليروش تکمیل و ارسال مدارک:

ثبت نام و دریافت کارت در دو مرحله انجام خواهد شد:
الف – افتتاح حساب در بانک ملی

تکمیل فرم افتتاح حساب و درخواست کارت. این فرم ها را می‌توانید از کلیه شعب و یا وب سایت بانک ملی ایران دریافت نمایید.

مراجعه به يكي از شعب بانك ملي ايران،تحويل فرم ها به همراه مدارك مربوطه و افتتاح حساب.

واریز مبلغ عضویت به حساب معرفی شده از طرف باشگاه.


ب- ارسال مدارک جهت دریافت کارت

تکمیل فرم درخواست عضویت (فرم شماره ۱) این فرم از طریق وب سایت بانک ملی و یا وب سایت باشگاه قابل دريافت مي باشد.

ارسال مدارک شامل (فرم شماره۱، تصویر فیش پرداختی و عکس) به آدرس مندرج در مقابل هر لوگو ارسال نمایید.

كارت هواداري ورزشي  پس از صدور از طریق شرکت طرف قرارداد به نشانی متقاضی و رمز مربوطه به شعبه درخواست کننده ارسال خواهد شد و متقاضی پس از دریافت کارت مذکور می بایست بمنظور دریافت رمز مربوطه به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه نماید. 


 بديهي است ارسال كارت هواداري ورزشي منوط به تكميل مدارك فوق الذکر و ارسال آنها توسط متقاضی به آدرس مندرج در سایت بانک می باشد.


لازم به ذکر است کارت هواداران ورزشی در زمان ارسال به نشانی متقاضی غیر فعال است، لذا می بایست همزمان با مراجعه مشتری و تحویل رمز به مشارالیه، فعال گردد.


 شرايط عضويت باشگاه ها

صرفاً باشگاههایی که تمایل به عضویت در این سامانه داشته باشند می توانند به واحد بازاريابي ادارات امور شعب بانك ملي ايران در استان مربوطه  و تهران مراجعه نمايند.

شماره حساب 0325638694005 نزد بانك ملي شعبه ميدان سيد جمال الدين اسدآبادي ( قابل واريز در تمامي شعب بانك ملي ايران)

حق عضويت:‌000ر125  ريال

آدرس ارسال مدارک : تهران صندوق پستی  141551867

شماره حساب 0109350935001نزد بانك ملي ( قابل واريز در تمامي شعب بانك ملي ايران)

حق عضويت:‌000ر100  ريال است

هواداران اين باشگاه می توانند وجه لازم جهت عضویت را از طریق کلیه دستگاههای خود پرداز سراسر کشور بصورت انتقال وجه کارت به کارت به حساب آن باشگاه واریز نمایند. لازم به ذکر است که شماره کارت مجازی آن باشگاه  6037991199505672  می باشد .

آدرس ارسال مدارک : تهران صندوق پستی   141551867

 


شماره حساب 0106572592003 بنام شرکت فرهنگی ورزشی آینده سازان فولاد خوزستان نزد بانک ملی شعبه مجتمع فولاد خوزستان ( قابل واریز در کلیه شعب )

حق عضویت  50000 ( پنجاه هزار ریال)  

آدرس ارسال مدارک  تهران صندوق پستی     141551867


شماره حساب 0215451946003 به نام فدراسیون والیبال (قابل واریز در تمامی شعب بانک ملی ایران)  

حق عضویت: 000ر100ریال(یکصد هزار ریال) 

آدرس ارسال مدارک  تهران صندوق پستی   141551867


شماره حساب 0105276619001 نزد شعبه نمایشگاه بین المللی (قابل واریز در تمامی شعب بانک ملی ایران)  

حق عضویت: 000ر60 ریال(شصت هزار ریال)

به آدرس تهران صندوق پستی 8551-14155 شرکت فناوری اطلاعات روزنه شرق ارسال نمایید

 

    
براي اطلاع از شبكه تخفيف (مراكزپذيرنده كارتها) كليك كنيد.
     اسامی سایر باشگاهها به محض تکمیل مراحل انعقاد قرارداد اطلاع رسانی خواهند شد.
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۱ توسط بانکی |
امكان كمك نقدي جهت بازسازي عتبات عاليات در دستگاه هاي خودپرداز بانك ملي ايران فراهم شد.
هموطنان خيرخواه مي توانند با مراجعه به خودپردازهاي بانك ملي ايران و انتخاب گزينه انتقال وجه و زير منوي كمك به سازمان هاي خيريه ، نسبت به واريز كمك هاي نقدي خود جهت بازسازي عتبات عاليات اقدام كنند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ توسط بانکی |
انتقال وجه از ملي کارت های بانک ملی ایران از طریق دستگاه های خودپرداز بانك هاي صادرات، دي ، صنعت و معدن ، سپه و توسعه تعاون امکان¬پذیر شد.
مشتریان دارنده کارت های بانك ملي ايران از این پس می توانند با ورود به منوی انتقال وجه در دستگاه های خودپرداز بانک هاي صادرات، ‌دي ، صنعت و معدن ، سپه و توسعه تعاون و انتخاب گزینه انتقال به حساب دیگر، وجه مورد نظر خود را به حساب سایر اشخاص واریز کنند.
بر این اساس در حال حاضر سقف مبلغ انتقال توسط کارت بانک ملی ایران 50 میلیون ریال می باشد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۱ توسط بانکی |

مشتريان محترم در صورت ايجاد مشكل در انتقال وجه از طريق ابزارهاي الكترونيكي و ايجاد مغايرت مي توانند مورد مربوطه را از طريق شماره هاي زير در بخشهاي مختلف پيگيري نمايند:

مغايرت در انتقال وجه به كارتهاي ساير بانكها ( شتاب ) از طريق خودپرداز- درگاه اينترنتي و يا pos
33112177 - 33924534 - 33924617 - 33924690 - 33924717
33952392 - 33955056 - 33955851 - 33957974 - 33953885
مغايرت در انتقال وجه به حساب ساير بانكها با مبالغ بالاي 000ر000ر150 ريال ( ساتنا )
4800
مغايرت در انتقال وجه به حساب ساير بانكها با مبالغ كمتر از 000ر000ر150 ريال ( پايا )
33114145 - 33922584 - 33953689


منبع : روابط عمومي بانك ملي ايران

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط بانکی |
بانك ملي ايران جهت آسايش هرچه بيشتر مشتريان، اولين شعبه تمام الكترونيك را در شبكه بانكي كشور افتتاح كرد. در اين شعبه مشتريان بدون لزوم مراجعه به متصديان مي تواند امور بانكي خود را انجام دهند.

در مراسم افتتاح اين شعبه كه مسئولان ارشد بانك ملي ايران حضور داشتند، مديرعامل اين بانك با اشاره به اهميت ارائه خدمات نوين به مشتريان بر لزوم گسترش شعب تمام الكترونيك در تمامي استان ها تأكيد كرد.
اين شعبه كه در ميدان هفتم تير تهران مستقر بوده و به همت اداره امور شعب مركزي تهران راه اندازی شده است داراي 8 دستگاه خودپرداز، 2 دستگاه خوددريافت، دستگاه تبديل ارز (دلار)، 2 دستگاه كيوسك بانكي با قابليت هاي انجام خدمات بانكي شتابي، خريد بليت قطار، مترو( در حال راه اندازي) ، چندين كيوسك اطلاع رساني ، نمايشگر تمام لمسي اطلاع رساني خدمات، صدور آني ملي كارت و هديه كارت( در حال راه اندازي)، دريافت شماره كارت تسهيلات جهت پرداخت غيرحضوري اقساط تسهيلات، خريد اينترنتي شارژ تلفن همراه، دريافت شناسه بانكي(شبا)، افتتاح حساب و ... مي باشد.
گفتني است فضاي موجود در اولين شعبه تمام الكترونيك بانك ملي ايران جالب توجه است به گونه اي كه مشتريان بدون لزوم مراجعه به متصديان و صرف زمان و وقت ،‌ مي توانند به راحتي نسبت به دريافت خدمات بانكي مورد نظر خود اقدام كنند.
خدمات ارائه شده در اين شعبه نيز بر محورهاي خدمات مبتني بر كارت با استفاده از رمز اول، خدمات اينترنتي،‌ خدمات اطلاع رساني، خدمات خودپرداز و خدمات خوددريافت طراحي شده است.
خدمات مبتني بر كارت شامل مواردي نظير اعلام موجودي، ارائه صورتحساب، انتقال وجه از طريق شبكه سحاب در قالب كارت به كارت و كارت به حساب، تغيير رمز كارت، پرداخت قبوض خدماتي، خريد شارژ تلفن همراه، پرداخت اقساط تسهيلات از طريق كارت مجازي تسهيلات و مسدود نمودن كارت مي شود.

خدمات اينترنتي اولين شعبه تمام الكترونيك نظام بانكي كشور نيز دريافت اينترنتي مانده حساب، انتقال اينترنتي وجه، دريافت اينترنتي صورت حساب ، پرداخت اينترنتي قبوض خدماتي، پيگيري اينترنتي پرداخت هاي قبوض، خريد اينترنتي شارژ تلفن همراه، دريافت اينترنتي شناسه بانكي و شماره كارت تسهيلات، صدور آني كارت هديه و ملي كارت ، تبديل ارز به ريال، خريد الكترونيكي بليت قطار، مترو،‌ اتوبوس و... است.
8 خودپرداز موجود در اين شعبه نيز ضمن اينكه از نظر تعداد خودپرداز فعال جالب توجه است، فضاي راحتي را براي مشتريان در تمامي ساعات شبانه روز جهت بهره مندي از خدمات بانكي فراهم مي كند.
اين خودپردازها كه تعدادي از آنها جزو خودپردازهاي چند منظوره هستند، داراي خدماتي نظير دريافت اطلاعات حساب، پرداخت اقساط و قبوض، تغيير رمز، انتقال وجه، خريد شارژ سيم كارت و... مي باشند.
در عين حال در شعبه مذكور 2 دستگاه خوددريافت با قابليت هاي واريز وجه نقد و ايران چك به حساب مشتريان به صورت آني، دريافت چك ، پرداخت قبوض خدماتي، دريافت اطلاعات حساب و... فعال است.
لازم به ذكر است با گسترش اين شعب در سال جاري كه جزو تأكيدات مدير عامل بانك ملي ايران محسوب مي شود، استفاده از خدمات بانكي در طول شبانه روز و 24 ساعته براي مردم بسيار آسان و راحت خواهد شد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ توسط بانکی |

گران‌ترین اسکناس تاریخ
عظیم‌ترین مبلغی که روی یک اسکناس درج شده به دوره اجرای طرح مارشال – بازسازی‌های پس از جنگ دوم – در انگلستان می‌رسد، که در آن زمان دولت اسکناس‌هایی به ارزش یك‌میلیون پوند چاپ می‌کرد. این اسکناس‌ها که در اصل برای استفاده دولت آمریکا طراحی شده بود، خیلی زود از دور خارج شد و در نتیجه تعداد بسیار انگشت شماری از آن به دست اشخاص عادی رسید. البته خارج از دور بودن این اسکناس‌ها به معنای بی‌ارزش بودنشان نیست، در سال 2008 یکی از دو بازمانده این مجموعه به مبلغ 120‌هزار‌دلار در یک حراجی به فروش رفت.

*اولین ATM تاریخ
از زمانی که ارشمیدس در حمام به آن کشف معروفش رسید، این شاید درخشان‌ترین ایده‌ای باشد که به ذهن کسی رسیده است. مخترعی به نام جان شپرد-بارون وقتی در حال دوش گرفتن بود، طرح اولین دستگاه ATM جهان به ذهنش خطور کرد (البته این ادعای او بی‌رقیب و مخالف هم نبوده است). او طرحش را با بانک‌های انگلیسی درمیان گذاشت و به سرعت پذیرفته شد. اولین دستگاه ATM در 1967 در لندن ساخته و نصب شد. ماشین با کد شناسایی شخصی کار می‌کرد و در ابتدا اسکناس‌ها اندکی با ایزوتوپ‌های رادیواکتیو کربن 14 آغشته می‌شدند، چون هنوز سیستم کددهی مغناطیسی کارت‌های خودپرداز اختراع نشده بود. البته این دستگاه یک تفاوت دیگر هم با نمونه‌های امروزی‌اش داشت: کارمزد نمی‌گرفت.

*منشا پیدایش علامت $
هیچ‌کس نمی‌داند این نماد ‌دلار اولین بار از کجا آمده است، اما دفتر چاپ و حکاکی اسکناس‌های آمریکا می‌گوید منشا آن را حدس زده است. اداره‌ای که مسوولیت چاپ و طراحی تمام اسکناس‌های‌دلاری آمریکا را بر عهده دارد می‌گوید از این نماد در اصل برای نمایاندن پزوی اسپانیایی و مکزیکی «PS» استفاده می‌شده است؛ یعنی به تدریج s طوری نوشته می‌شده است که بالای p قرار بگیرد. این علامت حتی در 1875 یعنی پیش از چاپ اولین‌دلار آمریکایی هم به گستردگی مورد استفاده بوده است و اگر خوب دقت کرده باشید، روی پول‌های آمریکا اصلا از چنین علامتی خبری نیست.

*طول عمر اسکناس‌ها
همه اسکناس‌ها دیر یا زود فرسوده می‌شوند. هرچه ارزش پول کوچک‌تر باشد شما از آن بیشتر استفاده می‌کنید و در نتیجه عمرش هم کوتاه‌تر می‌شود. یک اسکناس یک‌دلاری به طور متوسط 21 ماه زندگی می‌کند، در صورتی که اسکناس منقوش به تصویر بنجامین فرانکلین (صد‌دلاری) 7 سال عمر دارد. البته بی‌شک تا آن زمان ارزشش به خاطر تورم نزول کرده، بنابراین هرچه زودتر خرجش کنید بهتر است.

*پلیس مقابله با جعل اسکناس
به دنبال جنگ داخلی پول جعلی به قدری در آمریکا رایج شده بود که می‌گفتند حجم آن به یک سوم کل پول‌های رایج رسیده است و در نتیجه دولت مجبور به مداخله شد.
در 1865 پلیس ویژه‌ای برای مقابله با جعل اسکناس در وزارت خزانه‌داری تشکیل شد تا پیش از آنکه پول‌های قلابی اقتصاد ملی را فلج کنند با آنها مقابله کند. این پلیس هنوز هم فعال است، اما امروزه بیشتر با کت و شلوار سیاه مامورانش و ماشین‌های غول پیکرش شناخته می‌شود، که وظیفه محافظت از رییس‌جمهور و سایر مقامات رده بالای سیاسی را دارد. این سرویس مخفی در 14 آوریل 1865 با فرمان آبراهام لینکولن رسمیت یافت (بخش طعنه‌آمیز اینجاست که همان روز در مرکز تئاتر فورد ترور شد)؛ و پس از ترور رییس‌جمهور ویلیام مک کینلی در 1901 به طور کل عهده‌دار مسوولیت محافظت از جان رییس‌جمهورهای آمریکا شد. شمار کارکنان این سازمان تا سال 2002 به 6500 نفر رسیده بود.

*مشهورترین شخصیت اسکناس‌ها
تصویر ملکه الیزابت دوم روی پول بیش از 33 کشور – از ترینیداد و توباگو گرفته تا استرالیا – حک شده است، که در نوع خود رکوردی به حساب می‌آید. کانادا اولین کشوری بود که از تصویر این ملکه روی اسکناس‌هایش استفاده کرد، آن هم وقتی که در 1935 تصویر این ملکه 9 ساله را روی اسکناس‌های 20‌دلاری‌اش چاپ کرد. در طول سال‌های پس از آن 26 تصویر مختلف از الیزابت دوم در انگلستان و کشورهای مستعمره‌اش روی اسکناس‌ها چاپ شده و به اغلب این کشورها مستقیما ابلاغ می‌شد که باید از عکس این ملکه استفاده کنند.
هرچند برخی کشورها از جمله رودسیا (زیمبابوه کنونی)، مالت و فیجی هنوز هم از این تصاویر استفاده می‌کنند. ملکه اغلب با تاج و لباس سلطنتی‌اش روی اسکناس‌ها ظاهر می‌شود، اما کانادا و استرالیا ترجیح می‌دهند که بیشتر تصویر او را با ظاهر ساده چاپ کنند و با وجودی که برخی کشورها برای نمایش سن ملکه اسکناس‌هایشان را به روز می‌کنند، برخی دیگر همچنان تصاویر دوران جوانی او را به کار می‌برند. بلیزه وقتی در 1980 قصد تغییر طراحی اسکناس‌هایش را داشت، تصویری از ملکه را برگزید که همان زمان هم متعلق به 20 سال پیش بود.

*پول‌ها کارناوال میکروبند
به نظر می‌رسد که همه پول‌ها احتیاج به شست و شو دارند، از بس که کثیفند! مطالعات نشان می‌دهند که بخش بزرگی از اسکناس‌های آمریکایی آلوده به کوکائین هستند. موادفروشان اغلب با دست‌های آلوده پول می‌شمارند و بسیاری هم خب از اسکناس برای مصرف مواد مخدر استفاده می‌کنند. این اسکناس‌ها سپس در دستگاه ATM آلودگی‌شان را به بقیه هم منتقل می‌کنند.
روی اسکناس‌ها همچنین آلودگی‌های فاضلابی هم پیدا شده است. مطالعه‌ای در ژورنال پزشکی ساوترن در 2002 نشان می‌داد که روی 94‌درصد از اسکناس‌های آمریکا میکروب‌های بیماری‌زا پیدا شده است. طبق گزارش‌ها یک پول کاغذی می‌تواند از توالت یک خانواده آلودگی بیشتری در خود داشته باشد. اسکناس‌ها مکان خوبی برای رشد و نمو میکروب‌ها هستند. ویروس‌ها و باکتری‌ها روی اکثر سطوح بیش از 48 ساعت عمر نمی‌کنند، اما عمر آنها روی سطح پول‌های کاغذی حتی به 17 روز هم می‌رسد (این مطالعات برای ویروس آنفلوآنزا بوده‌اند). همین شواهد که ارائه کردیم کافی است تا بروید و بیشتر از پول‌های اعتباری استفاده کنید.

*تورم‌های سرسام آور
برای مقابله با تورم 231 میلیون‌درصدی و رسیدن قیمت هر قرص نان به 300 میلیارد‌دلار زیمبابوه‌ای، دولت وحدت این کشور (متشکل از روبرت موگابه و نخست وزیر مورگان تسوانگیاری) در ژانویه امسال اسکناس 100‌هزار میلیاردی منتشر کرد.
(به عرضتان برسانیم که 100‌هزار میلیارد، یک 1 دارد با چهارده صفر و این بزرگترین عدد درج شده روی یک اسکناس نیز هست.)
البته تنها چند هفته پس از انتشار این اسکناس مقامات دولتی از موضع خود کوتاه آمدند و به شهروندان اجازه دادند که با پول سایر کشورها معامله کنند. این حرکت برای چند ماه تورم را از تک و تا انداخت، تا اینکه در ماه جولای دومرتبه با جهشی رو به بالا مواجه شد. حالا همه آرزو می‌کنند که کاش آن اسکناس‌های 100‌هزار میلیاردیشان را خرج نکرده بودند.

*اولین پول کاغذی
پول‌های کاغذی اولین بار توسط چینی‌ها به کار برده شد، که در سال‌های 618-907 پس از میلاد در دوران تانگ دیناستی از آن استفاده می‌کردند. بیشتر این اسکناس‌ها به شکل اوراق خصوصی اعتباری یا مبادله‌ای منتشر می‌شدند و این سنت در آنجا برای پنجاه سال نیز ادامه داشت تا در اوایل قرن هفده به اروپا رسید.
وقتی هنوز یک یا دو قرن مانده بود که پول کاغذی در سایر نقاط جهان مطرح شود چین اولین بحران مالی‌اش را از سر می‌گذراند. انتشار این پول‌های کاغذی به قدری زیاد شده بود که از ارزش شان کاسته بود و تورم عرض اندام می‌کرد. در نتیجه این پدیده چین پول کاغذی را ممنوع اعلام کرد و تا چندین قرن دیگر به سراغ آن نرفت.
یک واقعیت دیگر که کمتر شناخته شده این است که اصطلاح پول نقد (cash) در اصل برای وصف سکه‌های گرد برنزی به کار می‌رفت که دارای سوراخ‌هایی مربع شکل در وسط بودند و در دوران تانگ دیناستی «کای-یوآن» نامیده می‌شدند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ توسط بانکی |
ATM ، از دیروز تا امروز


خودپرداز یا ATM)Automated Teller Machine) که گاه، عابر بانک یا آنی بانک نیز نامیده می شود دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک ها و موسسه های مالی امکان می دهد تا در محیط های عمومی و بدون نیاز به متصدی، صندوق دار و یا کارمند انسانی به حساب خود دسترسی یافته و امور بانکی خود را انجام دهند.

خودپرداز یا ATM)Automated Teller Machine) که گاه، عابر بانک یا آنی بانک نیز نامیده می شود دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک ها و موسسه های مالی امکان می دهد تا در محیط های عمومی و بدون نیاز به متصدی، صندوق دار و یا کارمند انسانی به حساب خود دسترسی یافته و امور بانکی خود را انجام دهند.

خودپردازها با چنین تکنولوژی پیشرفته ای تنها ساخته دست یک مخترع نبوده و ترکیبی از چندین اختراع مختلف هستند. ایده به کارگیری خودپردازها در نظام بانکداری حدود ۵۰ سال پیش و از طریق تلاش های مستقل و همزمان کشورهای ژاپن، سوئد، ایالات متحده و انگلستان آغاز شد. اگرچه امروزه استفاده از این دستگاه ها بسیار رایج و متداول است، در دهه ۱۹۶۰ مردم از سپردن پول خود و اعتماد کردن به چنین دستگاهی هراس داشتند. طراحی و مفاهیم مقدماتی دستگاه های خودپرداز از زمان اختراع آن ها تغییر چندانی نداشته است اما روش های رمزگذاری و امنیت به طور مداوم در حال تغییر و بهبودند.

● اولین خودپرداز

لوتر جورج سیمجیان در سال ۱۹۳۹ اولین ماشین خودپرداز را در آمریکا اختراع کرد. این محصول که به دلایلی با تاخیر به بازار معرفی شد، بانکوگراف نام داشت. سیمجیان متوجه شد که بانک ها تمایل چندانی به این نوع تکنولوژی جدید نشان نمی دهند، با این وجود برای ۲۰ مدل از ماشین هایش تقاضای مجوز کرد و در نهایت موفق شد سیتی بانک نیویورک را متقاعد به نصب ۶ ماهه یک نمونه آزمایشی بانکوگراف در این بانک کند. بانکوگراف می توانست سکه، چک و پول نقد دریافت کند اما قادر به پرداخت پول نقد نبود. برای اطمینان بخشیدن به مشتریان و اینکه آن ها دوباره به پول خود دسترسی خواهند داشت یک دوربین بسیار کوچک درون بانکوگراف نصب شده بود که از هر عملیات پرداخت عکس می گرفت و به عنوان رسید یک کپی از آن عکس را در اختیار مشتریان قرار می داد. اما طبق گفته سیمجیان تنها افرادی که از این دستگاه استفاده می کردند قماربازها و افراد شروری بودند که از برخورد رو در رو با متصدی بانک امتناع داشتند. در پایان این دوره، عدم اطمینان مشتری ها به این تکنولوژی جدید و تردید در سپردن پول های خود به این دستگاه منجر به بلا استفاده ماندن بانکوگراف و انتقال آن از بانک شد و سیمچیان نیز به سراغ اختراعات دیگری رفت.

● دهه ۱۹۶۰

در اواخر دهه ۶۰ شرایط تغییر کرد و عده بیشتری از مردم به استفاده از بانکداری اتوماتیک، آزمایش آن و اعتماد به تکنولوژی های ناآشنا تمایل پیدا کرده و بانک ها نیز به ارزش دستگاه های خودپرداز پی بردند. اولین دستگاه خودپرداز در سال ۱۹۶۶ در توکیو مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه اطلاعات کمی از این دستگاه موجود است، به نظر می رسد این خودپرداز با یک کارت شناسایی کار می کرده است. مهندسان در سوئد و انگلیس نیز به طور جداگانه و همزمان در حال فعالیت بودند و در اویل دهه ۶۰ دستگاه های ATM خود را ساختند. اولین دستگاه خودپردازی انگلیسی را بانک بارکلی در لندن شمالی مورد استفاده قرار داد. در سال ۱۹۶۷ هنگامی که جان شِفِرد بارُون، مخترع انگلیسی، درون وام حمام نشسته بود ایده ای به ذهنش رسید: اگر دستگاه های فروش می توانستند بسته شکلات تحویل دهند چرا نتوانند پول نقد تحویل دهند؟ او یک دستگاه خودپرداز پول نقد اختراع کرد و ایده خود را به صنایع دِلارو فروخت؛ دِلارو این ماشین را DACS نامید که مخفف De La Rue Automatic Cash System بود. اولین دستگاه آزمایشی DACS در بانک بارکِلِی لندن نصب شد؛ بارکلی در یک بیانیه خبری اعلام کرد که کمدین معروف رِگ وارنِی، ستاره برنامه کمدی تلویزیونی «در اتوبوس ها»، اولین فردی در کشور بوده که در ۲۷ ژوئن سال ۱۹۶۷ از یک دستگاه پرداخت کننده پول نقد در بارکِلِی اِنفیلد استفاده کرده است. در آن زمان کارت های خودپرداز پلاستیکی وجود نداشتند و دستگاه شفرد بارُون از قبض های کاغذی ای استفاده می کرد که با کربن ۱۴(یک جوهر رادیواکتیو ضعیف) چاپ شده بودند. بدین ترتیب دستگاه می توانست قبض را خوانده، شناسه کربن ۱۴ روی آن را شناسایی کند و آن را با یک شماره شناسایی شخصی یا همان پین، مطابقت دهد. ایده استفاده از یک شماره شناسایی شخصی یا پین توسط جان شفرد بارُون مطرح شد و همسرش کاروُلین ایده او را تکمیل کرد؛ او به منظور به خاطر سپردن آسان تر، شماره شش رقمی پیشنهادی جان را، به شماره ای چهار رقمی تغییر داد. این قبض ها باید از متصدیان بانک خریداری می شد و چند ساعت بعد از خرید قبض، مشتریان به بانک برگشته و برای دریافت پول نقد، قبض های خود را وارد ماشین DACS می کردند؛ سپس مشتری کد شناسایی را وارد و پول نقد خود را که در هر بار استفاده حداکثر ۱۰ پوند بود دریافت می کرد. در سال ۱۹۶۸ بارکِلی و چند بانک دیگر دستگاهی را معرفی کردند که به جای قبض های کاغذی از کارت های پلاستیکی استفاده می کرد. ایراد این ماشین ها این بود که همیشه کارت را می بلعیدند و مشتریان برای رسیدگی به سایر امور خود مجبور به خرید یک کارت دیگر بودند.

● اولین کارت های خودپرداز مغناطیسی

بعد از اروپا، دستگاه های ATM در آمریکا، دالاس و تگزاس روی کار آمدند. در سال ۱۹۶۹ شرکت آمریکایی دُوکاتل اولین دستگاه خودپرداز را در آمریکا ساخت. این دستگاه که مشابه دستگاه DACS انگلیسی ها بود دُوکاتِلِر نام گرفت و در بانک کِمیکال نیویورک نصب شد. بانک کِمیکال در اعلانی تبلیغاتی خود گفت: «در ساعت ۹ صبح سوم سپتامبر سال ۱۹۶۹ شعبه این بانک درهای خود را به روی مشتریان خواهد گشود، درهایی که هیچ گاه بسته نخواهد شد.» دِوکاتِلِر اولین دستگاهی بود که به مشتریان امکان استفاده از کارت های پلاستیکی قابل استفاده مجدد را می داد. کارت ها از یک نوار مغناطیسی کدگذاری شده استفاده می کردند که علاوه بر ایمنی بیشتر آن ها را دوباره قابل استفاده می کرد. اگرچه دُوکاتِلِر مشابه دستگاه ATM اولیه سیمجیان بود و سایر تولیدکنندگان نیز در این عرصه گام هایی برداشته بودند، این شرکت اولین شرکتی بود که تقاضای ثبت اختراع این دستگاه را داد و در نتیجه موزه اِسمیت سونیان، شرکت دُوکاتل را به عنوان مخترع اولین دستگاه خودپرداز مغناطیسی به رسمیت شناخت. دُونالد وِتزِل، که در آن زمان نائب رئیس بخش برنامه ریزی محصولات شرکت دُوکاتلر بود، مخترع اصلی این دستگاه است. طبق گفته وِتزِل ایده ساخت این دستگاه هنگام انتظار در صف بانک دالاس به ذهنش خطور کرد. توسعه و ساخت این ATM در حدود پنج میلیون دلار هزینه داشته است. بخش هایی از مصاحبه دان وِتزِل درباره دستگاه خودپردازش: «نه، دستگاه در سالن اصلی نصب نشده بود، در واقع روی دیوار بیرونی بانک قرار داشت. برای محافظت از دستگاه در برابر باران و سایر موارد آسیب رسان سایبانی روی آن نصب کرده بودند. اما متاسفانه سایبان خیلی بالا بود و باران به زیر آن نفوذ می کرد. یک بار آب وارد دستگاه شد و مجبور شدیم تعمیرات اساسی ای انجام دهیم.»

● رایج شدن خودپردازها

خودپردازهای اولیه آن چنان گران بودند که سالانه در حدود ۸۰۰۰ دلار بیشتر از یک کارمند معمولی برای بانک ها هزینه داشتند. هنگامی که مشتریان به استفاده از دستگاه های ATM تمایل نشان دادند، بسیاری از بانک ها شروع به خریداری دستگاه های خودپرداز داکُوتل کردند تا مانع مراجعه مشتریان خود به سایر بانک ها شوند. تا سال ۱۹۷۰، بسیاری از بانک های آمریکا به دستگاه های ATM روی آوردند. در سال ۱۹۷۱ داکُوتل تُوتال تِلِر را، که اولین خودپرداز بانکی با عملکرد کامل بود، به بازار عرضه کرد. در همین زمان دایبُلد اولین دستگاه TABS خود را در شعبه یکی از بانک های آمریکا نصب و فوجیتسو نیز خودپردازی در ژاپن نصب کرد. در سال ۱۹۷۳، حدود چهار سال بعد از ساخت اولین محصول، با وجود بالا بودن قیمت خودپردازها، هر ATM حدود ۳۰۰۰۰ دلار، بیشتر از ۲۰۰۰ خودپرداز، که بیش ترشان ساخت داکُوتل و دایبُلد بودند، در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفتند. بانک ها برای معرفی این دستگاه جدید به مشتریان خود، از هر نوع فن تبلیغاتی استفاده کردند. به طور مثال یک بانک در اُوهایُو، برای جلب توجه مشتریان خانم، پشتیبانی مالی ساخت یک فیلم شش ساعته تلویزیونی را در یک کانال محلی به عهده گرفت. آگهی های بازرگانی بانک در طول فیلم، هر بیست و پنج دقیقه یک بار مزیت های دستگاه خودپرداز جدید خود را شرح می دادند.

● ورود خودپردازهای متصل به شبکه

دستگاه های خودپرداز، در ابتدا دارای سیستم off line بودند، به این معنی که پول به طور اتوماتیک از حساب برداشت نمی شد. هر دستگاه مجزا به بانک اتصال داشت و حساب های بانکی توسط یک شبکه کامپیوتری به یکدیگر متصل نبودند. در سال ۱۹۷۴ اولین دستگاه های خودپرداز متصل به شبکه ساخته شدند. این فناوری جدید به مشتریان امکان می داد تا بدون در نظر گرفتن نوع و ارتباط بانکی، از تمامی خودپردازهای جهان پول نقد برداشت کنند. بدین ترتیب بانک ها نیز توانستند خودپردازهای خود را در محیط های گسترده تری، از جمله مراکز فروش، محیط های ورزشی و حتی کشتی های سفری، نصب کنند. در دهه های ۷۰ و ۸۰، شبکه های درون بانکی ای مانند Cirrus و Plus ایجاد شدند که معاملات بین بانکی را ممکن می کردند. با وجود تمامی این پیشرفت ها، هنوز هم جلب اعتماد کامل مردم نسبت به خودپردازها کار ساده ای نبود. در سال ۱۹۷۷ رئیس سیتی بانک ریسک بزرگی را پذیرفت و برای نصب دستگاه های خودپرداز در سراسر نیویورک بیش از ۱۰۰ میلیون دلار هزینه کرد. سرمایه گذاری سیتی بانک، ژانویه سال بعد به بار نشست، هنگامی که یک طوفان عظیم از نیویورک عبور کرد و برفی با ارتفاع ۱۷ اینچ سطح شهر را پوشاند. بانک ها برای چندین روز بسته شدند و استفاده از ATM ۲۰ درصد افزایش یافت. در همین روزها بود که سیتی بانک شعار تبلیغاتی خود را آغاز کرد: «سیتی بانک هیچ وقت به خواب نمی رود.» پوستر و بیلبوردهای تبلیغاتی، مشتریانی را نشان می داد که در حال تلاش برای رساندن خود به خودپردازهای سیتی بانک بودند. از آن پس تقریباً تمام بانک های کشور شعار سیتی بانک را دنبال کردند. دوران خودپردازها شروع شده بود. در دهه ۱۹۹۰ بانک ها برای استفاده از خودپردازها مردم را ملزم به پرداخت هزینه کردند، اقدامی که به نفع بانک ها بود اما موجب خشم مشتریان شد. در این میان مشتریان با جرایم و تخلفات مربوط به خودپردازها نیز روبه رو بودند. افرادی که در تاریکی یا محل های ناامن از خودپرداز استفاده می کردند طعمه سارقان می شدند، تبهکاران به دنبال ابداع راه هایی برای دزدیدن شماره های شناسایی شخصی یا همان پین های مشتریان بودند و حتی برای دستیابی به اطلاعات شخصی، دستگاه های پول تقلبی ساخته بودند. دولت های شهری و کشوری برای مبارزه با چنین مشکلاتی قوانینی مانند قانون امنیت خودپرداز نیویورک در سال ۱۹۹۶، را تصویب کردند؛ قانون امنیت خودپرداز نیویورک، بانک ها را ملزم به نصب و استفاده از سیستم هایی همچون دوربین های امنیتی و آیینه های انعکاسی می کرد.

● خودپردازهای امروزی

طبق آمارهای منتشر شده توسط ATMIA (ATM Industry Association) ATM، امروزه تعداد کل خودپردازهای مورد استفاده در جهان به طور تقریبی بیش از ۱.۸ میلیون تخمین زده شده است، که هر پنج دقیقه یک خودپرداز به این رقم اضافه می شود. مؤسسات و نهادهای اقتصادی، به منظور بررسی میزان استفاده از خودپردازها در مقیاس بین المللی، جهان را به هفت بخش تقسیم کرده اند، که ایالات متحده، کانادا، اروپا و ژاپن چهار بخشی هستند که بالاترین میزان استفاده از دستگاه های خودپرداز را دارند. بیشتر از ۱۵۰ میلیون آمریکایی از کارت ATM استفاده می کنند و تعداد معاملاتی که سالانه از طریق ATM انجام می شود به حدود ۱۲ میلیارد می رسد. بیشتر خودپردازها در اماکن پرجمعیت و در دسترس واقع شده اند و در موارد ضروری به سرعت و آسانی پول نقد در اختیار ما می گذارند. اما اگر هنگام نیاز به پول نقد در نقطه ای دور افتاده بیرون از شهر یا کشور و یا در یک روستا باشید چه اتفاقی می افتد؟ اگر در قطب جنوب باشید چه کار می کنید؟ نگران نباشید، خودپردازها حتی در قطب جنوب نیز هستند. جنوبی ترین خودپرداز جهان در ایستگاه مَکمُوردُو در قطب جنوب قرار دارد که یکی از جنوبی ترین مکان های کره زمین است. از طرف دیگر، شمالی ترین خودپرداز در بخش شمالگان نروژ که اِسوالبارد نام دارد واقع شده است.

بلندترین ATM در کشور تبت، و در ارتفاع ۴۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد؛ و کم ارتفاع ترین خودپرداز که ۴۲۱ متر زیر دریا است، توسط یک مغازه دار محلی در دریای مرده در کشور اسرائیل نصب شده است. دستگاه های خودپرداز در سراسر جهان عملکردهای متنوع و بی شماری دارند؛ کارایی بسیاری از خودپردازهای بین المللی از معاملات مالی ساده فراتر رفته است. برای مثال خودپردازها در هند امکان پرداخت اعانه و کمک های مذهبی و دینی مشتریان را از طریق شبکه های بانکی ممکن می سازند. امروزه تغییر کاربری دستگاه های ATM و افزایش یافتن اعتماد مردم به این فناوری منجر شده که این دستگاه ها حتی در کشتی های سفری نیز نصب شوند، به طوری که حضور ATM در کشتی های جنگی خارجی آمریکایی فراگیر شده است. فروش بلیط سفرهای هوایی، فیلم های سینمایی و رسیدگی به امور پزشکی از دیگر امکانات خودپردازها است. با وجود اینکه آمار کاملاًَ دقیقی از تعداد کل خودپردازهای موجود جهان در دست نیست، این دستگاه ها تبدیل به مکملی اساسی برای حیات شهرها، کشورها و حتی دریاها شده اند.

به تازگی در صنایع ATM گفت وگوهایی آغاز شده است مبنی بر اینکه تولیدکنندگان به سوی ایجاد ارتباطات بی سیم گام برمی دارند. بسیاری از شرکت ها به گسترش این تکنولوژی جدید متمایل شده اند که مزیت های بسیاری را برای آینده صنایع آن ها به همراه دارد و به سود خود و مشتریانشان است. با وجود اینکه ارتباطات بی سیم در سایر بخش های صنعتی مانند تلفن های همراه و لپ تاپ ها پدیده جدیدی نیست، دنیای خودپردازها به تازگی وارد این عرصه می شود. کاهش استفاده از دستگاه های خودپرداز در سال های اخیر پدیده جدیدی است که صنعت ATM با آن رو به رو است. این افت به علت کاهش استفاده از پول نقد، افزایش مبادلات غیر نقدی، رواج یافتن بانکداری آنلاین و استفاده از کارت های اعتباری و دبیت کارت ها به جای پول نقد در هنگام خرید می باشد. با این وجود، خودپردازها جایگاه خود را در زندگی مدرن امروزی حفظ خواهند کرد، ATMIA در گزارش خود اعلام کرده است که پول نقد دست کم تا یک نسل بعد همراه ما خواهد بود.

منطق و دلایل فراوانی برای اثبات این ادعا وجود دارد. در حال حاضر در ۶۵% از کل معاملات مالی جهانی، حدود ۳۶۰ میلیارد معامله نقدی در هر سال، از پول نقد استفاده می شود. در استفاده از پول نقد نیازی به بایگانی اطلاعات و بررسی های امنیتی نیست و شما می توانید ناشناس پول مبادله کنید. بیش از ۹۰ درصدِ شش میلیون دستگاه نصب شده در ایالات متحده، با پول نقد کار می کنند. از سوی دیگر پول نقد، ملموس و عمومی تر است و در نتیجه از طرف مشتریان مقاومت زیادی برای از میان برداشتنش وجود دارد. روی هم رفته، پول نقد و خودپردازها هر دو نقش بسیار مهمی در آینده قابل پیش بینی نظام بانکداری دارند؛ و با در نظر گرفتن ویژگی های در حال پیشرفت خودپردازها، موفقیت ATM، حتی با کاهش استفاده از پول نقد، امری کاملاً آشکار است.نویسنده: منیره لطفی
ماهنامه تحلیلگران عصر اطلاعات ( www.infoage.ir )
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ توسط بانکی |
بینا- رییس اداره نظام‌های پرداخت بانك مركزی گفت: میزان كارمزد انتقال وجه از طریق عابر بانك ها همچنان 500 تا سه هزار و 300 تومان است.
به گزارش بینا، ناصر حكیمی به ایرنا، افزود: كارمزد خدمات بانكی عابر بانك ها تغییری نكرده و این مبلغ همچنان به روش پلكانی دریافت می شود.
وی اظهار داشت: میزان كارمزد دریافتی بستگی به مبلغی كه انتقال می یابد متفاوت است.
رییس اداره نظام های پرداخت بانك مركزی گفت: كارمزد انتقال وجه بیش از یك میلیون تومان، 500 تومان، انتقال دو میلیون تومان، 700 تومان و جا به جایی بیش از دو تا سه میلیون تومان نیز حدود 900 تومان است.
وی تصریح كرد: بر همین اساس كارمزد دریافتی تا مبلغ 15 میلیون تومان متفاوت است.
حكیمی ادامه داد: مبلغ كارمزدی كه هم اكنون دریافت می شود، رقمی است كه از سال 86 و 87 ابلاغ شده و تغییری نكرده است.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مرجع تغییر دهنده رقم كارمزد انتقال وجه از عابر بانك ها، گفت: فقط كمیسیون تعیین كارمزد بانك مركزی می تواند در خصوص افزایش كارمزد انتقال وجه تصمیم گیری كند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۰ توسط بانکی |
بینا- معاونت اجتماعی پلیس پایتخت، برای پیشگیری از وقوع جرایم هنگام استفاده از عابر بانک، نکاتی را به شهروندان توصیه کرد.به گزارش بینا،توصیه پلیس به مشتریان بانک به شرح زیر است:
- در حفظ و نگهداری کارت های اعتباری دقت لازم را به عمل آورید - از گذاشتن رمز عبور در کنار کارت خودداری کنید - کارت و رمز عبور خود را برای دریافت پول، در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید - در هنگام برداشت وجه مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند - برگ رسیدی که از دستگاه خود پرداز دریافت می کنید، در محل رها نکنید و در صورت نیاز نداشتن، آن را از بین ببرید - موجودی حساب های بانکی، به خصوص حساب های عابر بانک را در فاصله های زمانی مناسب چک کنید - از ارایه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب ، شماره کارت های اعتباری و ..
به سایت های متفرقه و مشکوک خودداری کنید - هر چند وقت یک بار، برای تغییر کلمه عبور کارت های عابر بانک اقدام کنید - اگر کارت های بانکی خود را لازم ندارید، حتما با اطلاع بانک آن را باطل کنید و آن را رها نکنید - در صورتی که کارت عابر بانک خود را رها کردید، رمز آن را فاش نکنید، زیرا مسئولیت هر نوع استفاده خلاف از کارت بانکی به عهده کسی است که کارت به نامش صادر شده است - در فروشگاه هایی که امکان خرید با استفاده از کارت خودپرداز وجود دارد، از دادن رمز کارت به فروشنده خودداری کنید .

نوشته شده در تاريخ دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ توسط بانکی |

بینا- يك مقام آگاه در سيستم بانكي گفت: تجمع مردم در پشت عابر بانك ها براي دريافت يارانه ها در اول هر ماه باعث شده تا به تازگي مسئولان بانك مركزي براي حل اين موضوع به تكاپو افتاده و چاره انديشي كنند.
اين مقام آگاه به فارس افزود: تمام بانك هاي كشور قبل از اجراي هدفمندي يارانه ها به رئيس كل بانك مركزي نامه نوشتند كه در اوايل هر ماه ترافيك بالاي مراجعه به عابر بانك‌ها براي پرداخت قبوض، دريافت حقوق و ساير فعل و انفعالات مالي همگي شكل مي‌گيرد.
وي ادامه داد: در اين نامه آمده بود اگر مي‌خواهيد يارانه‌نقدي به حساب خانوارها پرداخت كنيد، بخاطر ترافيك بالاي مراجعه به بانكها و عابر بانك‌ها در اول هر ماه پرداخت يارانه‌ها را به پنجم تا 25 هر ماه كه ترافيك مراجعه كننده‌ها در سطح پاييني است منتقل كنيد.
وي تاكيد كرد: بانك مركزي به اين درخواست بانكها توجهي نكرد و دقيقا همان وضعيتي كه ما پيش‌بيني كرده‌بوديم يعني تشكيل صف و ازدحام مقابل عابربانك‌ها رخ داد.
اين مقام آگاه اظهار داشت:از لحاظ فني براي بالا بودن ترافيك در سيستم بانكي اين گونه است كه سوئيچ بانك‌ها محدوديتهايي دارد كه اين محدوديت وقتي از آن حد مي‌گذرد، عمليات اجرايي سوئيچ‌ها به آن سرعتي كه بايد انجام شود نمي‌شود.
وي ادامه داد: دوم اينكه در خود شبكه شتاب بعد از 15 ميليون تراكنش در روز سوئيچ‌ها افت و باعث مي‌شود تا سرعت شبكه شتاب كاهش پيدا كند و بعد از افت سرعت شتاب، مردم در مقابل عابر بانك‌ها ها انتظار بيشتري مي‌كشند.
وي خاطر نشان كرد: انتظار مردم هم زماني كه از انجام تراكنش از 15 ثانيه بيشتر مي‌شود و خط افت مي‌كند بيشتر شده و مردم مجبور مي‌شوند دو يا سه بار اقدام به وصل شدن با شبكه كنند كه باعث بالا رفتن ترافيك در شبكه شتاب و عابر بانك ها مي‌شود.
وي تصريح كرد: اما اگر پرداخت يارانه‌ها به پانزدهم هر ماه منتقل شود هم جاي خالي سوئيچ‌ها پر مي شود و هم فشار به سيستم بانكي وارد نمي‌شود.
اين مقام آگاه گفت:اين پيشنهاد بانكها قبل از 28 آذر به بانك‌ مركزي ارائه شد اما ترتيب اثري به آن داده نشد البته ارتباط‌هايي هم با دفتر رياست جمهوري، حراست بانك مركزي و رئيس كل بانك مركزي برقرار شد كه به نتيجه نرسيد.
وي تصريح كرد:در گذشته اين پيشنهاد جدي گرفته نشد اما حال كه انتظارها در پشت عابر بانك‌ها طولاني شده است دوباره بانك مركزي به تكاپو افتاده است كه اين موضوع را بررسي كند و در پرداخت يارانه در ابتداي ماه تغييراتي اعمال كند.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۰ توسط بانکی |
بینا- سرویس دهی دستگاه های خودپرداز و خدمات پشتیبانی شبکه برخی بانک ها به دلیل بروز اختلاف مابین سازمان تنظیم مقررات رادیویی و شرکت لایزر قطع شده است.
ظرف چند روز گذشته تعدادی از شهروندانی که برای استفاده از خدمات دستگاههای خود پرداز نصب شده در برخی شعب بانک ها مراجعه کرده بودند با عدم سرویس دهی این دستگاه ها مواجه شده اند. مسوولین شعب در توضیح  دلیل قطع خدمات مزبور اعلام داشته اند  که این مشکل مربوط به قطع خدمات سرویس دهنده سیستم خدمات رادیویی  شعب می باشد.
در حال حاضر مشکل تا به آنجا گسترش یافته است که حتی برخی شعب بانک ها امکان پرداخت وجه به مراجعه کنندگان خود را نیز از دست داده اند.
بر اساس پی گیریهای انجام شده مشکل قطع سرویس دهنده رادیویی بانک ها مربوط به بروز اختلاف شرکت لایزر( مالک سیستم رادیویی خدمات دهنده) با سازمان تنظیم مقررات رادیویی مخابرات می باشد .مشکلی که از فضای چانه زنی دستگاه های اجرایی مذکور خارج شده واکنون با قطع برخی خدمات عمومی حساس،به صورت اهرم فشار بر طرف مقابل جهت  کسب موقعیت برتر در چانه زنی های بین سازمانی درآمده است.
بررسی این موضوع را که حقوق مصرف کننده در این میان چه می شود و خسارت آنها را کدام یک از طرفین پرداخت خواهد کرد به همراه خبرهای بیشتری در این باره به زودی منتشر خواهیم کرد.

منبع خبر : بینا

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۰ توسط بانکی |
به منظور توسعه بانکداری الکترونیکی، بهره مندی مشتریان از خدمات جدید، تسهیل و تسریع در ارائه خدمات بانکی،کاهش حجم کار واحدها وجلب رضایت مشتریان، بانک ملی ایران اقدام به نصب و راه اندازی دستگاه های خوددریافت هوشمند (میزکارپویا)، بدون نیاز به حضور متصدیان امور بانکی و تنها با استفاده از ملی کارت برای ارائه خدمات بانکی به شرح ذیل نموده است:
الف ) خدمات مورد ارائه دستگاه:
    دارنده ملی کارت می تواند با مراجعه به یکی از دستگاههای خود دریافت هوشمند از خدمات بانکی ارائه شده توسط این دستگاه ها، به شرح ذیل استفاده نماید:
- واريز وجوه نقد به حساب مشتریان به صورت آنی
 - واريز وجه ايران چك (500.000 ریالی) بانک مرکزی به حساب مرتبط با کارت
 - امکان واگذاري"چك اشخاص" و"ایران چک1.000.000ریالی بانک مرکزی"
 - پرداخت قبوض خدماتی
 - دریافت صورتحساب
 - دریافت موجودي حساب
عمليات واريز وجوه نقد به حساب مشتریان:
مراحل انجام عملیات واريز وجوه نقد به انواع حسابهاي مرتبط با ملي كارت بشرح ذيل ميباشد:
1-     قرار دادن كارت در كارتخوان
2-     ثبت رمز اصلي کارت و تأييد آن
3-     مشاهده و انتخاب منوي مربوطه در صفحه نمايش دستگاه
4-     انتخاب حساب مورد نظر جهت واريز وجوه نقد
5-     قرار دادن وجه واريزي در محفظه مخصوص و سپس تأييد ادامه عملیات
6-   پس از شمارش وجه توسط دستگاه، مبلغ (وجوه شمارش شده) و شماره حساب درخواستي در صفحه نمايش قابل مشاهده خواهد بود.
7-     پس از تأييد، وجه به حساب ترجيحي کارت مورد نظر واريز ميگردد.
8-     دریافت رسید واریز وجه از طریق دستگاه 
  توجه: لازم به ذکراست در هر مرتبه واریز وجه نقد توسط دارنده ملی کارت، دستگاه مذکور از طریق محفظه ورودی قابلیت دریافت و شمارش اسکناس تا سقف 100 برگ را دارا بوده و حداکثر مبلغ واریزی در یک شبانه روز 50.000.000 ریال می باشد.


مراحل واگذاری چک اشخاص و ایران چکهای 1.000.000 ریالی بانک مرکزی:


 پس از انجام ظهرنویسی لازم از سوی مشتریان در ظهرچک و ایران چک های یادشده، بمنظور واگذاری چکهای مذکور اقدامات ذیل می بایست صورت پذیرد.

1-  اقدامات مشتري
1-1- قرار دادن کارت در کارتخوان
2-1-     ثبت رمز اصلی کارت و تأیید آن
3-1-    مشاهده و انتخاب منوی واگذاري چك در صفحه نمایش دستگاه
4-1-    انتخاب حساب مورد نظر برای واگذاری چک در صفحه نمايش
5-1-   قرار دادن چک مورد نظر در محفظه مخصوص چک به نحوی که متن چک (مبلغ، تاریخ و ....) به سمت بالا باشد و تائید برای ادامه عملیات
6-1-    نمایش شماره حساب، نوع چک، سریال چک، مبلغ و نام بانک درصفحه نمایش دستگاه
7-1-     پس از تأیید، چک مذکور به منظور اقدام جهت وصول توسط دستگاه دریافت و نگهداری میگردد.
8-1-   ارائه رسید واگذاری چک همراه با تصویر چک (cheque imaging) توسط دستگاه 
 
پرداخت قبوض:
1-    قرار دادن کارت در کارتخوان
2-    ثبت رمز اصلی کارت و تأیید آن
3-    مشاهده و انتخاب منوی مربوطه در صفحه نمایش
4-    وارد نمودن  شناسه قبض و شناسه پرداخت
5-    رویت اطلاعات قبض (نوع قبض و مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت) در صفحه نمایش
6-    انتخاب و تائید حساب مورد نظر جهت برداشت مبلغ قبض
7-    کسر مبلغ فوق از حساب بابت پرداخت قبض بصورت سیستمی
8-    دریافت رسید بابت پرداخت قبض از طریق دستگاه
توجه: لازم به ذکر است امکان پرداخت قبوض از طریق بارکدخوان دستگاه نیز میسر می باشد.
دریافت صورتحساب:
     در این بخش مشتریان می توانند با ورود کارت، ثبت رمز اصلی و استفاده از منوی مربوطه، صورتحساب مورد درخواست را دریافت نمایند.
اعلام موجودی:
     مشتریان می توانند با ورود کارت، ثبت رمز اصلی و استفاده از منوی مربوطه نسبت به رؤیت موجودی حساب خود و یا دریافت رسید چاپی، اقدام نمایند.


لیست خوددریافتهای فعال بانک ملی

http://bmi.ir/Fa/BMIServicesShow.aspx?sid=205&AspxAutoDetectCookieSupport=1

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط بانکی |

بینا- مدير کل فناوري اطلاعات بانک مرکزي، امکان افزايش سقف برداشت از خودپردازهاي بانکي را در سال جاري منتفي اعلام کرد.
مهران شريفي مدير کل فناوري اطلاعات بانک مرکزي به موج در خصوص احتمال افزايش سقف برداشت از خودپرداز هاي بانکي در سال جاري، گفت: امکان ندارد امسال سقف برداشت روزانه از خودپردازهاي بانکي افزايش پيدا کند.
وي افزود: تحولي در افزايش سقف برداشت از خودپردازهاي بانکي نخواهيم داشت، چرا که هر گونه تغيير و تحول در اين امر به معناي ترغيب مردم به استفاده بيشتر از اسکناس مي باشد و اين مغاير با اهداف ما است.
مدير کل فناوري اطلاعات بانک مرکزي در واکنش به اين سوال که چرا بانک مرکزي سقف برداشت از خودپردازهاي بانکي را طي چند سال اخير و به رغم افزايش نرخ تورم ثابت نگه داشته است، گفت: ما در نظر داريم که مردم بيشتر از پزهاي (pos) فروشگاهي و کارتهاي بانکي خود استفاده کنند.
وي ادامه داد: مردم بايد 200 هزار تومان را براي خريد هاي خرد مورد استفاده قرار دهند و مبالغ بالاتر را از طريق کارت و پزهاي فروشگاهي تامين کنند.
اين مقام مسئول در بانک مرکزي همچنين بر گستردگي پزهاي(pos) فروشگاهي در سراسر کشور به منظور استفاده و بهره برداري راحت و آسان وجوه اشاره کرد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط بانکی |
معرفی خدمات خودپرداز

دارندگان ملی کارت می توانند علاوه بر دریافت وجه نقد ،از سایر خدمات و قابلیت خودپردازهای این بانک به شرح ذیل استفاده نمایند.

 • دریافت مانده حساب
 • تغییر رمز دارنده ملی کارت
 • دریافت صورتحساب مختصر (پنج گردش آخر حساب)
 • واریز وجه یا واگذاری چک از طریق خودپردازهای چند منظوره
 • انتقال وجه بین حسابهای مرتبط با کارت
 • انتقال وجه به كارتهاي ديگر ( به منطور اطمینان خاطر مشتریان نام و نام خانوادگی ذینفع نمایش و در صورت تایید انتقال وجه انجام می شود.)
 • پرداخت قبوض خدماتي : آب ،برق،تلفن و..... (فعلا درتهران)
 • خرید اعتبار تالیا
 • ضمنا دارندگان کارت سایر بانکهای عضو شتاب نیز می توانند از دریافت وجه و دریافت مانده حساب نیز بهره مند شوند.
 • صدور رمز کارت

 

*  با اتصال مرکز شتاب به سوئیچ کشورهای بحرین،قطر،کویت و .... دارندگان ملی کارت های جدید با کد  APACS که 6 رقم اول شماره کارت آنها 603799 است، می توانند از خدمات خودپردازهای کشورهای مذکور استفاده نمایند.       

 

 


 راهنماي استفاده از دستگاه خودپرداز

قسمت هاي اصلي دستگاه
1-    قسمت ورودي كارت(كارتخوان)
2-    صفحه نمايش
3-    كليدهاي عملياتي اطراف صفحه نمايش براي انتخاب گزينه هاي مورد نظر
4-    صفحه كليد مشتري
5-    دريچه پرداخت وجه
6-    محل خروج كاغذ رسيد مشتري
 
نحوه استفاده از دستگاه خودپرداز
ورود كارت
ابتدا كارت خود را از طرفي كه با علامت مشخص شده است وارد ورودي كارتخوان نماييد.
انتخاب زبان
با ورود كارت به كارتخوان صفحه انتخاب زبان ظاهر مي شود. در صورت انتخاب زيان فارسي كليه پيام هاي سامانه به زبان فارسي و در غير اينصورت به انگليسي خواهد بود.
براي انتخاب زيان مورد نظر كليد مقابل آن را فشار دهيد.
ورود رمز
پس از انتخاب زبان فارسي،‌پيام ” لطفاً رمز كارت خود را وارد نمايي“ بر روي صفحه ظاهر مي گردد. كد رمز خود را از طريق صفحه كليد وارد و سپس كليد Enter  را فشار دهيد.
انتخاب نوع خدمت
پس از وارد نمودن شماره رمز، جدول انتخاب نوع خدمات روي صفحه كليد ظاهر مي گردد .با فشار دادن كليد مقابل هر يك از خدمات مي توانيد عمليات مورد نظر را انخاب نماييد.
دريافت وجه
براي دريافت وجه با فشار دادن كليد مقابل گزينه ” دريافت وجه“ جدول انتخاب مبلغ ظاهر مي شود. با فشار دادن كليد مقابل هر يك از مبالغ مور دنظر ، وجه درخواستي به شما پرداخت خواهد شد. در صورت انتخاب گزينه ” مبالغ ديگر “ در پيام بعدي مبلغ مورد نياز را از طريق صفحه كليد وارد نماييد.
پس از تعيين مبلغ مورد درخواست پيام ” لطفاً‌چند لحظه صبر كنيد“ روي صفحه ظاهر و سپس با نمايش پيام ” لطفاً كارت خود را برداريد“ ابتدا كارت شما از محل دريچه كارتخوان خارج و با نمايش پيام ” لطفاً‌وجه را فوراً‌برداريد“ وجه مورد درخواست شما از دريچه خروج پول به شما تحويل مي گردد. در خاتمه نيز يك قطعه رسيد چاپ و ارائه مي گردد.
تذكر
چنانچه در برداشتن ملي كارت يا وجه نقد ارائه شده تأخير نماييد كارت يا وجه به داخل دستگاه برگشت داده مي شود.
توجه
1-  دستگاه هاي خودپردازي كه با اسكناس 50 هزار ريالي پولگذاري مي شوند امكان پرداخت مبلغ تا سقف 2 ميليون ريال در هر نوبت وجود دارد. بدين منظور با انتخاب گزينه ” مبالغ ديگر“ مبلغ درخواستي را تا سقف 2 ميليون ريال از طريق صفحه كليد وارد نماييد.
2-  در مورد دستگاههايي كه فاقد اسكناس 50 هزار ريالي مي باشند ، در برخي از دستگاه ها تا سقف 800 هزار ريال و در برخي ديگر تا سقف 200ر1 هزار ريال در هر مرحله قابل پرداخت مي باشد.
اعلام مانده حساب
با فشردن كليد مقابل گزينه ” اعلام مانده“ در منوي انتخاب نوع خدمات،‌مي توانيد از موجودي حساب خود مطلع شويد. در صورت انتخاب گزينه ”چاپ“ دستگاه يك قطعه رسيد حاوي اطلاعات مربوط به ميزان موجدي و شماره حساب مرتبط با كارت و شماره مشتري چاپ و ارائه مي نمايد. در صورتيكه گزينه ” رويت“ را انتخاب نماييد،‌اين اطلاعات بر روي صفحه نمايش دستگاه ظاهر خواهد شد.
عمليات رمز
به منظور تغيير رمز اصلي كارت و يا تخصيص رمز دوم كارت گزينه عمليات رمز را انتخاب نماييد. صفحه ديگري حاوي دو گزينه نمايش داده مي شود. گزينه اول را جهت تغيير رمز اصلي كارت و گزينه دوم را براي تخصيص يا تغيير رمز دوم انتخاب نماييد. 
  
 تغيير رمز اصلي
با فشار دادن كليد مقابل گزينه ” تغيير رمز“ مي توانيد رمز كارت خود را  تغيير دهيد. در اين صورت بايد رمز جديد خود را به صورت يك عدد چهار رقمي از طريق صفحه كليد وارد نماييد . عدد رمز جهت تأييد دوباره سوال مي شود كه بايد همان عدد را مجدداً وارد نماييد.
در صورت صحت انجام عمليات پيغام ” تراكنش با موفقيت انجام شد“ ظاهر مي شود. رمز جديد را از بين اعداد چهار رقمي كه احتمالي فراموشي آن كمتر است انتخاب نماييد.
تخصيص يا تغيير رمز دوم
با فشار دادن كليد مقابل گزينه ” تخصيص يا تغيير رمز دوم“ مي توانيد رمز دوم كارت خود را تعيين وي يا تغيير دهيد. يك عدد (پنج تا دوازده رقمي) به عنوان رمز دوم كارت انتخاب و از طريق صفحه كليد وارد نماييد. عدد رمز جهت تأييد دوباره توسط دستگاه سوال مي شود كه بايد رمز انتخابي خود را مجدداً‌وارد نماييد. در صورت صحت انجام عمليات پيغام ” تراكنش با موفقيت انجام شده“ ظاهر مي شود.
رمز دوم كارت جهت استفاده از تلفنبانك سيبا (2784-021 ) و همچنين خريدهاي اينترنتي مورد استفاده مي باشد.
پرداخت قبوض
با انتخاب گزينه ” پرداخت قبوض“ پيغام ” شناسه قبض خود را وارد نماييد“ ظاهر مي شود. شناسه قبض و شناسه پرداخت چاپ شده بر روي قبض و مبلغ آن را وارد نماييد. اطلاعات قبض شامل نوع قبض و شناسه قبض و مبلغ آن بر روي صفحه نمايش و در صورت تأييد ، قبض شما پرداخت و رسيد پرداخت آن توسط دستگاه چاپ و ارائه مي گردد.
  دريافت فيلم آموزشي

شارژ سيم كارت
با انتخاب اين گزينه، جدول مربوط به سيم كارت هاي مختلف روي صفحه نمايش مي شود. سيم كارت خود را انتخاب نماييد. پس از انتخاب نوع سيم كارت ، جدول مبالغ شارژ نمايش مي شود. مبلغ مورد نظر را انتخاب نماييد. پس از تأييد نهايي قبض رسيد توسط دستگاه چاپ و ارائه مي شود كه حاوي اطلاعات مربوط به شماره سريال و رمز جهت شارژ نمودن سيم كارت مي باشد.
 
صورتحساب مختصر
با انتخاب اين گزينه صورت 10 تراكنش آخر حساب مرتبط با كارت شما همراه با اطلاعات مختصر بر روي قبض رسيد مشتري چاپ و ارائه مي شود.
توجه: در حال حاضر امكان دريافت صورتحساب مختصر بيش از يك بار در طول شبانه روز امكانپذير نمي باشد.
 
انتقال وجه
با انتخاب گزينه ” انتقال وجه“ مي توانيد مبلغي را از حساب خود به يكي ديگر از حساب هاي مرتبط با كارت خود و يا ملي كارت ديگر ويا كارت ساير بانك هاي عضو شبكه شتاب منتقل نماييد. نام و نام خانوادگي انتقال گيرنده ، شماره حساب و مبلغ مورد نظر توسط دستگاه نمايش داده مي شود و در صورت تأييد انتقال وجه انجام وي يك قطعه رسيد توسط دستگاه چاپ و ارائه مي شود.

دريافت فيلم آموزشي

واريز وجه
تعداد زيادي از دستگاههاي خودپرداز بانك ملي ايران از نوع چند منظور(Full Function) است و مشتريان مي توانند با مراجعه به يكي از اين دستگاهها جهت واريز وجه نقد يا واگذاري چك به حساب خود اقدام نمايند. بدين منظور گزينه ”واريز وجه“ را انتخاب نموده و مبلغ چك يا وجه واريزي را وارد نمايند. يك قطعه قبض توسط دستگاه چاپ و همراه يك پاكت ارائه مي شود. وجه نقد يا چك مورد نظر را همراه قبض داخل پاكت قرار داده و با زدن كليد ادامه ، پاكت را از طريق دريچه دريافت پاكت به دستگاه تحويل دهيد. در پايان يك قطعه قبض رسيد توسط دستگاه چاپ و ارائه مي شود. روز بعد، محتوي پاكت توسط شعبه كنترل و وجه واگذاري به حساب واريز مي شود. چكهاي واگذاري به دستگاه نيز پس از وصول به حساب منظور خواهد شد.


منبع : http://www.bmi.ir

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۸ توسط بانکی |
تا پايان فروردين ماه امسال، تعداد خودپردازهاي بانك ملي به دو هزار و 409 عدد رسيد.


تعداد تراكنش خودپردازهاي اين بانك در ماه مذكور بالغ بر 26 ميليون و 900 عدد و مبلغ آن حدود 35 هزار ميليارد ريال بود.
بر اين اساس، تا پايان فروردين ماه امسال تعداد ملي كارت‌هاي بانك ملي به نه ميليون و 269 هزار و 988 عدد، بن‌كارت و كارت هديه به رقم 352 هزار و 445 عدد، پايانه‌هاي فروشگاهي به عدد 25 هزار و 341 عدد و پايانه‌هاي شعب به رقم نه هزار و 102 عدد رسيد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ توسط بانکی |
سیستم کارت بانک ملی اعم از خودپردازها و پایانه های فروشگاهی از ابتدای روز پنج شنبه 7 خرداد ماه جاری به مدت پنج ساعت، خارج از سرویس است.این قطعی موقت به جهت عملیاتی کردن برنامه ارتقای سامانه سیبا و بانکداری الکترونیک صورت می گیرد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ توسط بانکی |

مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي خبر داد
جريمه 13‌ميليارد ريالي بانك‌ها در اسفندماه

عكس: نگار متين‌نيا
بانك مركزي در اسفند ماه سال گذشته شبكه بانكي كشور را به دليل تراكنش‌هاي ناموفق در سيستم‌هاي خودپرداز و شبكه شتاب 13‌ميليارد ريال جريمه كرد.


مهران شريفي، در گفت‌وگو با «ايسنا» با بيان اينكه تراكنش‌هاي ناموفق بانك‌ها نشان مي‌دهد كه بانك‌ها ظرفيت متناسب با تعداد كارت‌هايي را كه صادر كردند، ندارند، تصريح كرد: بسياري از بانك‌ها بيش از ظرفيتشان كارت‌هاي بانكي صادر كرده و در دست مشتريان قرار داده‌اند؛ ولي متناسب با تعداد كارت‌هايي كه در اختيار مشتريان قرار داده‌اند، ظرفيت‌سازي نكرده‌اند كه در نتيجه منجر به تراكنش‌هاي ناموفق مي‌شود.
به گفته وي در اسفند ماه شبكه بانكي كشور 13‌ميليارد ريال جريمه شده است.
مدير اداره نظام هاي پرداخت بانك مركزي با بيان اينكه اولويت‌ اصلي ما در سال 88 بررسي و ارزيابي‌ كيفيت و عملكرد خودپردازها است، تاكيد كرد: در سال 88 كيفيت عملكرد خودپردازها و پايانه‌هاي فروش را در دستور كار جدي برنامه‌هاي كاري خود داريم و اين بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه ميزان سرويس‌دهي بانك‌ها در ارائه خدمات به چه شكلي بوده است.
شريفي از راه‌اندازي بانك اطلاعاتي در سال 88 خبر داد و افزود: در سال جديد بانك اطلاعاتي را عملياتي خواهيم كرد و اين بانك اطلاعاتي عملكرد دستگاه‌هاي خودپردازها را نشان مي‌دهد.
به گفته وي در اواسط سال بانك اطلاعاتي افتتاح و اجرايي مي‌شود و بر اساس اين بانك اطلاعاتي تمام اطلاعات بانك‌ها را به دست مي‌آوريم كه بر مبناي اين اطلاعات با بانك‌هاي متخلف برخورد خواهيم كرد.
وي خاطرنشان كرد: با راه اندازي اين بانك اطلاعاتي كنترل‌هاي دقيقي بر روي عملكرد خودپردازها و پايانه‌هاي فروش و كانال‌هاي سرويس‌دهي بانك‌ها فراهم مي‌شود.
نظام بانكي كشور در اسفند ماه سال گذشته 96‌ميليون و 377‌هزار و 366 تراكنش در سوئيچ كارت‌ها داشته كه از اين تعداد 11‌ميليون و 466‌هزار و 794 تراكنش ناموفق بوده است.
اين تراكنش‌هاي ناموفق براي بانك‌ها حدود 12‌ميليارد و 917‌ميليون و 144‌هزار ريال هزينه داشته است.
بانك ملي ايران با 27‌ميليون و 976‌هزار و 680 تراكنش، ركورد دار بيشترين عملكرد را در سوئيچ كارت‌ها دارا بوده است و بانك‌هاي صادرات و ملت به ترتيب با 16‌ميليون و 959‌هزار و 328 و 11‌ميليون و 344‌هزار و 770 تراكنش در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. بانك توسعه صادرات هم با 14‌هزار و 720 تراكنش كمترين ركورد را در ميان 18 بانك دولتي و خصوصي داشته است.
بر همين مبنا بانك‌هاي ملي، صادرات و تجارت به ترتيب با سه‌ميليون و 47‌هزار و 548، دو‌ميليون و 556‌هزار و 581 و يك‌ميليون و 615‌هزار و 683 بيشترين تراكنش ناموفق داشته‌اند.
بانك ملت با وجود اينكه در سومين رتبه بيشترين تراكنش قرار داشته با 843‌هزار و 534 تراكنش ناموفق در رتبه پنجم بيشترين تراكنش ناموفق قرار گرفته است.
به اين ترتيب بانك‌هاي ملي، تجارت و صادرات حدود 3/3ميليارد ريال، 1/2‌ميليارد ريال و 96/3‌ميليارد ريال هزينه اين تراكنش‌هاي ناموفق را پرداخت كرده‌اند.
در روزهاي پاياني سال گذشته كه مردم با خودپردازهاي خراب و خارج از سرويس مواجه شده و رسانه‌ها نيز به انعكاس اين مشكلات پرداختند مسوولان بانك مركزي عنوان كردند كه بانك‌هاي متخلف را جريمه خواهند كرد.
به نظر مي‌رسد كه بانك مركزي به وعده خود در جريمه كردن بانك‌ها عمل كرده است، اما آيا اين جريمه مي‌تواند پاسخي به سرگرداني برخي از مردم در روزهاي آخر سال باشد؟ اميدواريم بانك‌ها كه براي فرار از فشار كاري آخر سال به راحتي خودپردازها را از مدار خارج كردند با اين جريمه دوباره دست به اقدام‌هاي مشابه نزنند.
البته اين نكته را هم نبايد فراموش كرد كه در روزهاي آخر سال بانك‌ها براي اينكه تراكنش‌هاي ناموفق را ثبت نكنند، به اقدام ديگري دست زده و خودپردازها را به گونه‌اي فعال كردند كه مشتري نتواند درخواستي ارائه كند كه با اجرا نشدن مواجه شود.
در واقع مي‌توان گفت كه تراكنش‌هاي ناموفقي كه بانك مركزي آنها را ثبت كرده همان‌هايي است كه مشتري درخواستي ارائه كرده، ولي پاسخي دريافت نكرده است؛ اما در خودپردازهايي كه گزينه‌هايي چون برداشت پول غير فعال بود، مشتري هم نمي‌توانست درخواستي داشته باشد. به اين ترتيب جمع تراكنش‌هاي ناموفق را بايد بيشتر از آمار 11‌ميليون بانك مركزي در اسفندماه عنوان كرد.

http://www.donya-e-eqtesad.com

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۸ توسط بانکی |
تعداد خودپردازهای راه اندازی شده بانک ملی در پایان سال 87، رشد 30 درصدی و پایانه های فروشگاهی(POS ) آن رشد3/54 درصدی داشته است.


تعداد خودپردازها و پایانه های فروشگاهی بانک ملی در مدت مذکور به ترتیب دو هزار و 350 و 16 هزار و 760 دستگاه بود .
همچنین بانک ملی از نظر تعداد شعب تجهیز شده خود به سامانه سیبا در پایان سال گذشته ، رشد 1/27 درصدی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده  به طوری که درمدت مذکور ، سه هزار و 312 شعبه که حدود 100 درصد شعب بانک ملی را تشکیل می دهد ، به سامانه سیبا مجهز شده اند.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۸ توسط بانکی |
دستگاه‌هاي خودپرداز و پايانه‌هاي فروش بانک ملی ، برای ایجاد آرامش خاطر مردم در ایام تعطیلات پايان سال و نوروز، آمادگي كامل دارند.


با توجه به فرارسیدن تعطیلات نوروزی و نیاز مردم به وجوه نقد، دو هزار و 260 دستگاه خودپرداز و حدود 20 هزار پايانه فروشگاهي اين بانك آماده ارائه خدمات به مشتريان هستند.
همچنین بانک ملی از طریق مرکز ارتباط مردمی خود( call center) با شماره تلفن  6414-021 به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش های مردمی در خصوص بروز اختلالات احتمالی در دستگاه های خودپرداز این بانک بوده تا در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام گردد.
لازم به ذکر است با توجه به تقاضای انبوه خرید مردم در ایام پایان سال و تعطیلات نوروز، این بانک به تمامی دارندگان کارت های بانکی پیشنهاد کرد به جای استفاده از پول نقد جهت خرید کالاها و خدمات، از شبکه گسترده دستگاههای پایانه فروش( pos) این بانک مستقر در بسیاری از مراکز خرید کالاها و خدمات بهره جویند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بانک‌ها خودپردازهایشان را روی شتاب بستند

همزمان با افزایش تراکم استفاده از دستگاه‌های خودپرداز، برخی بانک‌ها به دلیل کمبود منابع، سیستم‌های الکترونیکی خود را روی شتاب بستند.

همزمان با افزایش تراکم استفاده از دستگاه‌های خودپرداز، برخی بانک‌ها به دلیل کمبود منابع، سیستم‌های الکترونیکی خود را روی شتاب بستند.
به گزارش ایلنا، همه ساله در دو هفته پایانی سال به دلیل افزایش خرید مردم و نیاز به پول نقد، استفاده مردم از دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها به حداکثر ممکن بالغ می‌شود؛ این در حالی است که بانک‌ها طی دو سه سال اخیر به دلیل ضعف شدید منابع و کمبود نقدینگی‌های بسیار، مجبور هستند در شب عید خودپردازهای خود را روی سیستم شتاب مسدود کنند تا به واسطه افزایش برداشت از دستگاه‌های خودپرداز با کارت بانک سایر بانک‌ها، نقدینگی بانک عامل بیش از حد کاهش نیابد.
این عمل غیر اخلاقی در حالی صورت می‌گیرد که بانک‌ها چاره‌ای جز این ندارند و در غیر این صورت با کسری شدید منابع مواجه خواهند شد.
مردم نیز ناگزیرند تا برداشت از حساب‌های خود را تنها از بانک مادر که اقدام به گشایش حساب در آن کرده و کارت خود را دریافت داشته‌اند، انجام دهند.
در این میان مردم نه تنها از دریافت تسهیلات از بانک‌ها به دلیل کاهش شدید منابع بانکی محروم هستند، بلکه به پول نقد داخل حساب خود نیز به سختی دسترسی می‌یابند.
بر پایه این گزارش، در بهمن‌ماه سال جاری یک‌میلیون و 200هزار مورد انتقال وجه از طریق کارت یک بانک به کارت بانک دیگر صورت گرفته است و هر ماه نیز 100 تا 100 هزار تراکنش به این نوع تراکنش‌ها افزوده می‌شود.
هم‌اکنون تعداد کل دستگاه‌های خودپرداز در سراسر ایران 12 هزار و 400 دستگاه است که به دلیل ضعف در منابع بانک‌های استانی، خودپردازهای شهرستانی از مشکل بیشتری برای نقدینگی برخوردارند؛ با این حال اگرچه بانک مرکزی اعلام کرده است بانک‌های فاقد سرویس‌دهی مطلوب را جریمه می‌کند، اما بانک‌ها جریمه را به مشکلات کمبود نقدینگی ترجیح می‌دهند.
بر اساس اعلام رسمی بانک مرکزی، اگر تعداد تراکنش‌های ناموفق تا 5‌درصد تراکنش‌های عادی باشد، بانک‌ها مشمول جریمه نمی‌شوند، اما اگر 5 تا 10‌درصد تراکنش‌ها را شامل شوند، به ازای هر تراکنش ناموفق 50 تومان، اگر 10 تا 15‌درصد تراکنش‌ها ناموفق باشند، به ازای هر تراکنش 100 تومان و اگر از 15‌درصد به بالا ناموفق باشند، به ازای هر تراکنش ناموفق 150 تومان جریمه می‌شوند.
http://www.donya-e-eqtesad.com

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |

شماره تماس واحدهاي پاسخگويي بانك‌ها در ايام نوروز

گروه بازار پول- بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و تمام بانك‌هاي عضو شبكه «شتاب» براي رفع مشكلات احتمالي مشتريان بانكي در زمان استفاده از دستگاه‌هاي كارت‌خوان (pos) يا دستگاه‌هاي خودپرداز از ساعت 9صبح لغايت 14 روزهاي 29/12/1387 تا 4/1/1388 و 12 الي 14/1/1388 آماده پاسخگويي و برطرف كردن اشكالات به وجود آمده مي‌باشند.

به گزارش روابط عمومي بانك مركزي هموطنان گرامي مي‌توانند در صورت بروز هرگونه مشكل در زمان‌هاي اشاره شده با واحد پاسخگويي بانك صادركننده كارت تماس گرفته و با اعلام شماره كارت و زمان انجام تراكنش، درخواست رفع مشكل و مغايرت نمايند.   

http://www.donya-e-eqtesad.com

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
غلامرضا کیامهر

گویا بعد از رنج و عذابی که طی سال‌های گذشته دستگاه‌های ATM بانک‌ها در پرداخت پول به دارندگان کارت‌های عابربانک تحمیل کردند، حالا نوبت به کارت‌های خرید اعتباری رسیده است.
تبلیغات وسیعی که برای فروش هر چه بیشتر کارت‌های خرید اعتباری چند بانک خصوصی صورت گرفته، چنان تابلو مدینه فاضله‌ای از این کارت‌ها در اذهان عمومی ترسیم کرده که مردم تصور می‌کنند با داشتن یکی از این کارت‌ها بدون نیاز به همراه داشتن وجه نقد در هر کوی و برزن می‌توانند نیازمندی‌های مختلف خود را از فروشگاه‌ها خریداری کنند. بعضی از سازما‌ن‌ها و شرکت‌های بخش ‌خصوصی هم به منظور هم رنگ شدن با جماعت یا با نیت کمک به ترویج و گسترش پول الکترونیکی در میان کارکنان خود، از طریق عقد قرارداد با شرکت‌های خدمات الکترونیکی بانک‌های خصوصی فروشنده کارت‌های اعتباری، اقدام به خرید این کارت‌ها و توزیع آن میان کارکنان خود می‌کنند. اما در نهایت تاسف باید گفت به دلیل اشکالات فنی و نرم‌افزاری زیادی که در دستگاه‌های کارت خوان فروشگاه‌ها وجود دارد، این کارت‌ها به سوهان روح فروشگاه‌‌دارها و مشتریان آنها تبدیل شده است، زیرا دستگاه‌های کارت خوان نیز در اغلب مواردی همچون خواهر خوانده‌های خود یعنی دستگاه‌های ATM بانک‌ها قادر به پاسخگویی به نیاز دارندگان کارت‌ها نیستند و عملیات لازم را در خصوص پرداخت وجه کالای خریداری شده به فروشگاه مربوطه انجام نمی‌دهند. ناتوانی دستگاه‌های کارت خوان موجود در فروشگاه‌های سطح شهر در انجام عملیات مورد نظر به خصوص در این روزها که زمان خرید‌های شب عید است، به اوج خود رسیده و در مواردی سبب بروز تنش میان فروشنده و خریدار و درگیری لفظی میان آنها می‌شود، زیرا بعضی از فروشندگان به تصور آن که مشتری بدون داشتن موجودی کافی در حساب خود اقدام به خرید با کارت اعتباری کرده، گناه عدم پاسخگویی دستگاه کارت خوان را به گردن مشتری می‌اندازند و چون مشتری هم به جز همان کارت بی‌جان و بی‌زبان، وسیله‌ای برای اثبات میزان موجودی خود در اختیار ندارد و از طرفی به اعتبار همان کارت اعتباری برای خرید به قدر کافی، وجه نقد به همراه نیاورده است، ناچار است یا اعتراض‌ها و نیش‌زبان‌های صاحب فروشگاه را تحمل کند یا درگیر مجادله لفظی با او شود. خود صاحب این قلم که در روزهای اخیر به‌رغم داشتن مقدار قابل ملاحظه‌ای موجودی در حساب اعتباری هنگام خرید چند قلم کالا با کارت اعتباری بانک «...» با شکل مشابهی مواجه شده بود و به هر فروشگاهی مراجعه می‌کرد به قول معروف با در بسته مواجه می‌شد، برای رفع مشکل خود با صرف وقت و خستگی زیاد به اداره خدمات الکترونیکی همان بانک در یکی از خیابان‌های شمالی شهر مراجعه کرد. بگذریم از این که به هنگام مراجعه نویسنده به آن اداره به‌رغم تعداد نسبتا زیاد افرادی که منتظر رسیدن نوبت خود روی صندلی‌ها نشسته بودند، فقط یکی از چند باجه آن اداره فعال بود و کسی از کارکنان اداره کم‌ترین توجهی به آن افراد منتظر نشان نمی‌داد، هنگامی که نوبت به طرح مشکل صاحب این قلم به متصدی باجه رسید، متصدی باجه در کمال خونسردی گفت، چون به دلیل خریدهای شب عید، تعداد تراکنش‌های دستگاه‌های کارت‌خوان زیاد شده، این مشکلات به وجود آمده و مشکل دیگری برای کارت اعتباری شما وجود ندارد. حالا علت بروز مشکل برایم تا حدودی روشن شده بود و متوجه شدم که شبکه خدمات الکترونیکی بانک مزبور بیش از ظرفیت و کشش شبکه که ظاهرا متصل به شبکه شتاب است، اقدام به فروش کارت اعتباری کرده است درست چیزی شبیه به وضعیت یک خودروی سواری کوچک با ظرفیت چهار مسافر که راننده آن برای کسب درآمد بیشتر بیست مسافر سوار کرده باشد. تکلیف خودرو و بیست مسافر آن خودرو هم روشن است یعنی یا اصلا به مقصد نمی‌رسند یا خودرو در راه رسیدن به مقصد چندین بار دچار سانحه می‌شود. همان روز بر حسب تصادف متوجه شدم دوستی که کارت خرید اعتباری بانک پرسر و صدای «...» را در دست دارد به‌رغم داشتن موجودی چندمیلیون تومانی در حساب اعتباری برای خرید کالا به مشکلی مشابه مشکل نویسنده دچار شده و همچون نویسنده چاره‌ای ندارد، جز آنکه قید کارت خرید اعتباری را بزند و با پول نقد اقدام به انجام خریدهای شب عید خود کند، چون به قول متصدی محترم باجه خدمات الکترونیکی مشتریان، دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاه‌ها به دلیل تراکنش زیاد قادر به پاسخگویی به دارندگان کارت‌های اعتباری نیستند.آیا با چنین وضعیتی باز هم می‌‌توان از مردم انتظار داشت بروند وجوه بی‌زبان خود را در شرکت‌های خدمات الکترونیکی بانک‌ها به ودیعه بگذارند و با کارت خرید اعتباری، یعنی پول الکترونیکی نیازمندی‌های خود را خریداری کنند. آیا برای آبرو و اعتبار پول الکترونیکی بهتر آن نیست بانک‌های خصوصی به اندازه ظرفیت زیرساخت‌های خود اقدام به صدور و فروش این کارت‌ها کنند؟

منبع خبر: دنیای اقتصاد
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بانك ملي، امكان شارژ تمامي سيم‌كارت‌هاي اعتباري تلفن همراه اعم از همراه اول، ايرانسل و تاليا را از طريق خودپردازهاي خود فراهم كرد.


متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه  شارژ سيم کارت هاي اعتباري از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.


دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید رمز مذكور را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بینا- تا کنون 24پایگاه شبانه روزی خودپرداز بانک ملی به منظور ارایه خدمات تمام وقت به دارندگان ملی کارت و سایر کارت‌های بانکی عضو شتاب راه اندازی شده است
به گزارش بینا، خودپردازهای نصب شده در این پایگاه ها خدماتی نظیر پرداخت وجه، ارائه صورتحساب، انتقال وجه، شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری وپرداخت قبوض خدماتی را ارائه می‌کنند.
با توجه به لزوم گسترش مراکز پشتیبانی خدمات خودپرداز، راه اندازی پایگاه های خودپرداز جزو برنامه های جدی بانک ملی در سراسر کشور است.
بر اساس این گزارش به دلیل تعداد بیشتر خودپردازهای نصب شده در این پایگاه ها، مشکلات ارائه سرویس به مشتریان بانک بسیار کاهش می یابد.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
براساس دستور بانک مرکزی، برخی بانکها ایران چک 50 هزار تومانی در دستگاههای خودپرداز خود قرار دادند.
بر اساس دستور بانک مرکزی، برخی بانکها با هماهنگی اداره نشر اسکناس بانک مرکزی نسبت به ارائه چک پول 50 هزار تومانی از طریق این دستگاهها اقدام می کنند.
به عنوان مثال، بانک ملت هم اکنون در دستگاههای خودپرداز خود ایران چک 50 هزار تومانی بانک مرکزی قرار داده است.
مدیر کل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی چندی پیش به مهر گفته بود: بانکها می توانند یکی از 4 کاست دستگاههای خودپرداز خود را به چک پول 50 هزار تومانی اختصاص دهند.
مهران شریفی با تاکید بر اینکه این اقدام به منظور رفاه حال مردم انجام می شود، افزوده بود: بانکها می توانند بخشی از چک پولهایی که از بانک مرکزی می گیرند را در دستگاه های خودپرداز قرار دهند.
نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
تا كنون 24پايگاه شبانه روزی خودپرداز بانک ملی به منظور ارایه خدمات تمام وقت به دارندگان ملی کارت و ساير کارت‌هاي بانکي عضو شتاب راه اندازی شده است


خودپردازهای نصب شده در این پايگاه ها خدماتی نظیر پرداخت وجه، ارائه صورتحساب، انتقال وجه، شارژ سيم‌كارت‌هاي اعتباري وپرداخت قبوض خدماتی را ارائه مي‌كنند.
 با توجه به لزوم گسترش مراکز پشتیبانی خدمات خودپرداز، راه اندازی پايگاه های خودپرداز جزو برنامه های جدی بانک ملی در سراسر کشور است.
بر اساس این گزارش به دليل  تعداد بيشتر خودپردازهاي نصب شده در این پایگاه ها، مشكلات ارائه سرويس به مشتريان بانك بسيار كاهش مي يابد.  

نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۸۷ توسط بانکی |
تیتر اول بینا- خودپردازهاى سیستم بانکى در تهران ۹/۸ هزار میلیارد ریال و در استانهاى کشور ۵/۱۶ هزار میلیارد ریال تراکنش داشتند.
به گزارش بینا، آمارهاى رسمى بانک مرکزى مبلغ کل تراکنش هاى سیستم بانکى را در بخش خودپردازها ۲۵ هزار و ۴۲۳ میلیارد و ۲۱۲ میلیون و ۸۱۱ هزار و ۷۵۶ ریال، در بخش پایانه هاى فروش ۴ هزار و ۶۱۹ میلیارد و ۸۲۴ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۹۵۹ ریال و در بخش پایانه هاى شعب ۳۴ هزار و ۵۲۴ میلیارد و ۹۶۹ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۶۰۲ ریال ذکر کرد.
این گزارش مى افزاید: جمع کل مبلغ تراکنش بانک ملى در آذر ماه نیز به ۷ هزار و ۱۷۰ میلیارد و ۶۶۴ میلیون و ۳ هزار و ۸۶۵ ریال رسید.

همچنین تراکنش بانک ملت ۳ هزار و ۸۷۲ میلیارد و ۵۱۲ میلیون و ۲۷۰ هزار ریال عنوان شد. بانک صادرات نیز در آذر ماه سال جارى از محل تراکنش ها مبلغ ۴ هزار و ۴۲۶ میلیارد و ۵۹۴ میلیون و ۲۲۰ هزار ریال کسب کرده است.
آمارهاى رسمى بانک مرکزى مبلغ تراکنش بانک سپه در آذرماه را ۲هزار و ۲۷۵ میلیارد و ۳۴۹ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۹۰۰ ریال ذکر کرد. شایان ذکر است که مبلغ تراکنش خودپردازهاى سیستم بانکى در استانهاى کشور در آذرماه رقم ۱۶ هزار و ۵۱۸ میلیارد و ۲۳۵ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۱۴۲ ریال و مبلغ تراکنش خودپردازها در پایتخت را ۸ هزار و ۹۰۴ میلیارد و ۹۷۷ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۶۱۴ ریال ذکر مى کند. مبلغ تراکنش پایانه هاى فروش در پایتخت درآذرماه سال جارى ۲ هزار و ۶۶۳ میلیارد و ۶۶ میلیون ۸۲ هزار و ۵۵۱ ریال و در استانهاى کشور یک هزار و ۹۵۶ میلیارد و ۷۵۸ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۴۰۸ ریال بالغ شده است. مبلغ تراکنش پایانه هاى شعب در تهران ۱۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد و ۶۱۵ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۴۹ ریال و مبلغ تراکنش پایانه هاى شعب در استانها را ۱۷ هزار و ۴۲۴ میلیارد و ۳۵۴ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۵۵۳ ریال ذکر کرد.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی ام بهمن ۱۳۸۷ توسط بانکی |
مشتريان بانك ملي مي‌توانند از طريق خودپردازهاي اين بانك تا سقف 30 ميليون ريال به حساب هاي آنلاين ساير بانك هاي عضو شتاب ، پول حواله كنند.


همچنين امكان انتقال وجه از طريق پايانه‌هاي شعب (pinpad) اين بانك تا سقف 150 ميليون ريال به حساب هاي آنلاين بانك‌هاي عضو شتاب ، فراهم شده است.
همچنين مشتريان بانك ملي مي توانند تا سقف 50 ميليون ريال از طريق خودپردازهاي اين بانك ، بين حساب‌هاي مرتبط با ملي كارت خود و از حساب خود به حساب آنلايني ديگر در بانك ملي انتقال دهند.  
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۷ توسط بانکی |

از اول اسفندماه
خودپردازها ايران‌چك 50هزار توماني مي‌دهند

مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي گفت: تمام بانك‌هاي دولتي و خصوصي كشور موظف شدند تا پايان بهمن‌ماه، امكان ارائه اسكناس 50هزار توماني را توسط دستگاه‌هاي خودپرداز فراهم كنند.

مهران شريفي در گفت‌و‌گو با «توانا» با اشاره به افزايش تقاضاي اسكناس توسط مردم در روزهاي پاياني سال، اظهار داشت: بانك مركزي به منظور پاسخگويي به اين تقاضا امكان ارائه ايران چك‌هاي 50هزار توماني توسط دستگاه‌هاي خودپرداز را فراهم خواهد كرد.
وي با اشاره به انتشار ايران چك‌هاي 50هزار توماني توسط بانك مركزي در سال جاري، درباره زمان ورود اين چك‌ها به دستگاه‌هاي خودپرداز بانك‌ها، گفت: بر اساس بخشنامه بانك مركزي بانك‌ها بايد تا آخر بهمن‌ماه مجهز به ايران‌چك‌هاي 50هزار توماني شوند. مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي در ادامه افزود: اين كار در تمام بانك‌هاي خصوصي و دولتي شهر‌هاي بزرگ و مراكز استان‌ها اجرا مي‌شود. اين در حالي است كه برخي بانك‌ها به ارائه ايران‌چك 50هزار توماني از طريق خودپردازها اقدام كرده‌اند. شريفي همچنين در ادامه درباره صدور كارت‌هاي اعتباري بيان كرد: طبق دستور‌العمل بانك مركزي سقف اين كارت اعتباري 600هزار تومان بر اساس قرارداد‌هاي قرض‌الحسنه است.
سرنوشت كارت‌هاي اعتباري
وي گفت‌: صدور كارت‌هاي اعتباري باسقفي بيش از ميزاني كه بانك مركزي اعلام كرده است، به تصميم بانك‌ها بستگي دارد تا كارت‌هاي اعتباري با مبالغ بالاتر را صادر ‌كنند.
مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي درباره تعداد كارت‌هاي اعتباري صادر شده با سقفي كه بانك مركزي در نظر گرفته است، تصريح كرد: تا كنون كارت اعتباري با اين رويكرد صادر نشده ولي در بهمن‌ماه صدور اين كارت‌ها آغاز مي‌شود.
http://www.donya-e-eqtesad.com

نوشته شده در تاريخ شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۷ توسط بانکی |
 

سيستم كارت بانك ملي اعم از خودپرداز وپايانه فروشگاهي‏‏‎ از ابتداي روز جمعه 13دي ماه جاري تا ساعت 6 صبح اين روز، خارج از سرويس خواهد بود.


 علت اين موضوع،ايجاد تغييراتي در سيستم ملي كارت است.
بانك ملي ضمن پوزش از دارندگان ملي كارت و ساير كارت هاي برداشت بانك ها، از اين عزيزان دعوت مي كند، قبل و بعد از ساعات مذكور ، نسبت به انجام عمليات بانكي اقدام نمايند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |

دارندگان ملی کارت های بانک ملی ، امکان بهره مندی از خدمات خودپردازهای سه کشور بحرین، قطر و کویت را دارا هستند.


همچنین تمامی دارندگان کارت پول بانک های کشور می توانند از طریق شبکه شتاب از خودپردازهای این سه کشور خدمات دریافت کنند و متقابلاً دستگاههای خودپرداز بانک های عضو شبکه شتاب در داخل کشور نیز قادر به ارائه خدمات به مشتریان شبکه کشور های مذکور می باشند.
دارندگان ملی کارت در آینده نزدیک امکان برخورداری از خدمات خودپردازهای سایر کشورهای حوزه خلیج فارس را خواهند یافت.
تسهیل در مراودات تجاری و افزایش تعامل اقتصادی میان ایران و این کشورها در کنار سهولت در دریافت وجه نقد مورد نیاز یا خرید کالا، رفع نیاز به حمل پول، کاهش دغدغه های انتقال پول و صرفه جویی در وقت از مزایای متصل شدن شبکه شتاب به سایر کشورها می باشد. 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بانك ملي براي گسترش توان ارائه خدمات الكترونيك به مردم، 1000 دستگاه خودپرداز به شبكه خود اضافه مي كند.


در حال حاضر اين بانك با داشتن دوهزار و 170 دستگاه خودپرداز فعال، در بين بانك هاي كشور بالاترين رتبه از نظر داشتن خودپرداز را داراست كه با اضافه شدن اين 1000 دستگاه، توان خدمت رساني بانك ملي به مراتب افزايش خواهد يافت.
همچنين بانك ملي در حال اضافه كردن 30 هزار دستگاه پايانه فروش (POS) به شبكه فعلي خود مي‌باشد كه با 17 هزار دستگاه موجود خود، صاحب 47 هزار دستگاه خواهد شد.
قرار است اين 30 هزار دستگاه تا بهمن ماه امسال توزيع شود. 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یازدهم دی ۱۳۸۷ توسط بانکی |
تیتر اول بینا- مقرر شده است تا وزارت صنایع ومعادن براساس برنامه زمانبندی شده، شرکت های داخلی تولیدکننده دستگاههای ATM را بر اساس شاخص های تعریف شده، رتبه بندی کرده و این رتبه بندی را به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کند تا به بانکها ارسال معرفی شوند.
به گزارش بینا،" محمود لیائی " مدیرکل صنایع برق، الکترونیک و فناوری وزارت صنایع و معادن با اعلام این خبر از توافق وزارتخانه صنایع و معادن با وزارت اقتصادی ودارایی برای تولید دستگاههای خودپرداز ساخت داخل خبر داد. وی افزود: براساس برنامه پیش بینی شده، در سالجاری از 7هزار و 200 دستگاه ATM مورد نیاز، باید 3 هزار دستگاه توسط تولیدکنندگان داخلی تامین شود .


به گفته وی؛ این رقم برای سال آینده باید به صورت تولید 100 درصد داخلی به 12هزار و 420 دستگاه افزایش یابد.
مدیرکل صنایع برق، الکترونیک و فناوری وزارت صنایع و معادن هدف از این اقدام را حمایت و فرهنگ سازی برای استفاده از تولیدات داخلی عنوان کرد وگفت: این امر نیازمند تدوین سیاستگذاریهای خاص و برنامه ریزی دقیق است.
لیائی در ادامه، توجه ویژه وزارت اقتصاد ودارایی را برای اجبار بانکها نسبت به استفاده از خودپردازهای داخلی و ارائه جدول زمانبندی خواستار شد و اظهار کرد: در این زمینه مذاکراتی نیز با کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است تا بانکها با سرعت بیشتری در این زمینه اقدام کنند.
مدیرکل صنایع برق، الکترونیک و فناوری وزارت صنایع و معادن در بخش دیگری از سخنان خود به روند تولیدات داخلی اشاره واظهار امیدواری کرد: در حال حاضر 40 درصد تولید قطعاتATM در داخل کشور تولید می شود که با همکاری بانکها و وزارت صنایع و معادن قصد داریم این رقم افزایش یابد.
لیائی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر ، 3 تولید کننده قطعات بصورت CKD و 6 تولیدکننده بصورت SKD در کشور وجود دارد خاطر نشان کرد: شرایط برای حضور تولیدکنندگان داخلی در بازار داخل به لحاظ وجود ضوابط خاص بانکی، خیلی سخت است که امیدواریم با تسهیل آنها ، حضور تولید کنندگان داخلی در این عرصه گسترش یابد.
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بانك ملي، امكان شارژ تمامي سيم‌كارت‌هاي اعتباري تلفن همراه اعم از همراه اول، ايرانسل و تاليا را از طريق خودپردازهاي خود فراهم كرد.

متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه  شارژ سيم کارت هاي اعتباري از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.
دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید رمز مذكور را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۷ توسط بانکی |
مشتریان بانک ملی از طریق کیوسک های اطلاع رسانی مستقر در شعب و ایستگاه های شبانه روزی خودپرداز این بانک ، امکان دریافت انواع صورتحساب را دارند.

توسعه کیوسک های اطلاع رسانی توسط بانک ملی با هدف ارائه خدمات مدرن و الکترونیک صورت می گیرد به نحوی که مشتریان بدون مراجعه به باجه های شعب، از طریق این کیوسک ها خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند.
کیوسک های اطلاع رسانی بانک ملی در فاز اول صرفاً صورتحساب می دهند و با نصب نرم افزارهای لازم در آینده نزدیک تمامی خدمات یک باجه کامل نظیر پرداخت قبوض، انتقال وجه اینترنتی و... را ارائه خواهند داد.
در فاز اول این طرح ، 100 واحد بانک ملی مجهز به این کیوسک ها شده اند.
لازم به ذکر است، کیوسک های اطلاع رسانی در قالب یک دستگاه کامپیوتر سالنی ارائه خدمات می کنند.
 

نوشته شده در تاريخ دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۷ توسط بانکی |

تعداد دستگاه‌هاي خودپرداز بانك ملي در پايان مهرماه سال جاري به نسبت نيمه اول سال 85، رشدي معادل 148 درصد داشته است.


تعداد دستگاه هاي خودپرداز بانك ملي در پايان شش ماهه اول سال 85 ، 844 دستگاه بود، در حالي كه  اين رقم در پايان مهرماه امسال به دو هزار و 94 دستگاه رسيد.
همچنين تعداد تراكنش‌هاي اين دستگاه‌ها در پايان مهرماه امسال نسبت به نيمه اول سال 85، رشد 169 درصدي را نشان مي دهد.
تعداد تراكنش خودپردازها در پايان شهريور سال 85، 39 ميليون و 749 هزار و 753 عدد بود و اين در حالي است كه اين ميزان در آخر مهرماه سال جاري به بالغ بر 107 ميليون عدد رسيد.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۸۷ توسط بانکی |


با افتتاح پايگاه شبانه‌روزي خودپرداز بانك ملي در شعبه بازار اين بانك، امكان دريافت خدمات خودپردازهاي بانك ملي به صورت دائمي براي ساكنان مناطق جنوبي تهران فراهم شد.

پايگاه مذكوركه در اتاقكي جداگانه جنب شعبه بازار تهران واقع شده، داراي سه دستگاه خودپرداز است.
در مراسم افتتاح اين پايگاه ، منصور عبدي رئيس شعبه بازار بانك ملي درخصوص اين پايگاه گفت: شعبه بازار قبلاً يك دستگاه خودپرداز در داخل و يك دستگاه خارج از شعبه داشت ولي با توجه به انبوه مراجعان به منطقه بازار و اينكه بازار تهران حدوداً تا ساعت 20 شب فعاليت مي كند، وجود اين پايگاه خودپرداز مي تواند نقش مؤثري در رفع نياز مردم داشته باشد.
وي افزود: همچنين پايگاه خودپرداز بانك ملي مي‌تواند سرويس مناسبي به ساكنان منطقه جنوب تهران ارائه كند.
به گفته عبدي، شعبه بازار پشتيباني كامل اعم از حفاظتي و پول گذاري از پايگاه شبانه روزي خودپرداز مذكور خواهد داشت و در هر ساعت از شبانه روز در صورت نياز به پول گذاري، نيروهاي مرتبط، در محل خدمت حاضر خواهند شد.
وي با اشاره به خصوصيات زيبايي شناختي شعبه بازار بانك ملي اظهار داشت: با توجه به نظارت شديد سازمان ميراث فرهنگي بر بناي اين شعبه، تلاش زيادي توسط كارشناسان اين شعبه صورت گرفت كه در عين ايجاد پايگاه شبانه روزي خودپرداز، به بافت و معماري شعبه نيز خدشه اي وارد نشود.
لازم به ذكر است، بانك ملي  پيش از اين نيز پايگاه خودپردازي در شعبه هفتم تير تهران ايجاد كرده بود.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۷ توسط بانکی |

بانك ملي، امكان شارژ تمامي سيم‌كارت‌هاي اعتباري تلفن همراه اعم از همراه اول، ايرانسل و تاليا را از طريق خودپردازهاي خود فراهم كرد.


متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه  شارژ سيم کارت هاي اعتباري از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.
دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید رمز مذكور را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفتم مهر ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بینا- بانک مرکزی اعلام کرد بانکها و موسسات اعتباری می‌توانند پس از هماهنگی با این بانک از ایران چکهای این بانک در دستگاههای خودپرداز (ATM) استفاده‌ کنند.
به گزارش بینا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ، این بانک در بخشنامه ای به بانک‌های دولتی و غیردولتی، موسسات اعتباری توسعه و سینا و شرکت دولتی پست بانک به منظورتسهیل در گردش کار ایران چک ها اعلام کرد: بانک توزیع کننده ایران چک صرفا ‌در زمان فروش و در اولین مرحله ارائه ایران چک به تکمیل اعلامیه فروش اقدام می کند و در مراحل بعدی نیازی به تکمیل فرم اعلامیه های خرید و یا فروش مجدد نیست ، لذا ثبت مشخصات مشتری و ایران چک بانک مرکزی در شبکه رایانه ای مورد ندارد.
همچنین درباره ایران چک‌هایی که در دستگاههای خودپرداز (ATM) قرار می‌گیرند، تکمیل اعلامیه فروش الزامی نیست.
با توجه به این که کارکرد ایران چک بانک مرکزی بین مردم و در روابط مردم و بانکها مشابه گردش اسکناس است و مبادلات آن در شبکه رایانه ای ثبت نمی شود؛ لذا ثبت و بازخوانی اطلاعات از شبکه برای پیگیری چکهای مفقودی و مسروقه، امکان پذیر نخواهد بود.
بنا بر این بخشنامه بانکها و موسسات اعتباری باید ایران چکهای بانک مرکزی را که مازاد بر نیاز آنها یا فرسوده و غیرقابل استفاده مجدد است، مشابه اسکناس به بانک مرکزی تحویل‌ دهند.
در صورت ارائه ایران چکهای بانک مرکزی که قسمتی از آن جدا و یا ناخوانا شده باشد (ایران چک های ناقص)، شعب منتخب بانک ملی ایران در سراسر کشور موظفند پس از احراز اصالت آنها، معادل ریالی این گونه ایران چکها را مشابه دستورالعمل مربوط به اسکناسهای ناقص و پوسیده ارزیابی و به مشتری پرداخت کنند.
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه چهارم مهر ۱۳۸۷ توسط بانکی |

تعداد دستگاه‌هاي خودپرداز بانك ملي تا 25 شهريور ماه امسال، به دو هزار و 26 عدد رسيد.


 در مدت يك ماهه25 مرداد تا 25 شهريور ماه سال‌جاري جمع ريالي تراكنش‌هاي اين دستگاه‌ها، حدود 12 تريليون و 673ميليارد ريال بود و اين در حالي است كه تعداد ملي‌كارت‌هاي صادره اين بانك نيز، شش ميليون و 667هزار و 818 عدد بوده است.
تعداد حساب‌هاي متمركز (سيبايي) بانك ملي نيز تا 25 شهريورماه، به هشت ميليون و 986 هزار و 77 فقره رسيد.
اين تعداد حساب در مقطع يك ماهه مذكور، بالغ بر 860 تريليون و 255 ميليارد ريال تراكنش داشت.
همچنين تا مدت زمان اعلام شده، بانك ملي 10 هزار و 554 عدد پايانه فروش (pos) راه اندازي كرده است.
تا اين مدت، تعداد مشتريان سيستم اينترنتي بانك ملي نيز 49 هزار و 315 نفر بود و اين در حالي است كه اين تعداد مشتري در يك ماهه منتهي به 25 شهريور ماه، بيش از 417 ميليارد ريال تراكنش روي اين سيستم انجام دادند.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه چهارم مهر ۱۳۸۷ توسط بانکی |
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: قرار است در دو سه ماه آینده کارت سوخت، کارت بانکی نیز بشود.

حمید پورمحمدی معاون امور بانک، بیمه و شرکت‌‏های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: نکته‌ای که برای همه‌ مردم یک مسئله پر اهمیت است مسئله کارت سوخت است و مردم بر اساس نوع خودرویی که دارند از سهمیه‌ای که در نظر گرفته شده استفاده می‌کنند. نظام بانکی و کمیته‌ بانک‌داری الکترونیکی در این زمینه به میدان آمده و قرار است که کارت سوخت، کارت بانکی نیز بشود.

وی افزود: در حال حاضر وقتی که فردی به پمپ بنزین مراجعه می‌کند و از کارت سوخت خود استفاده می‌کند همزمان پول را به صورت نقدی به مسئول جایگاه پرداخت می‌کند ولی با تدبیری که اندیشیده شده و با استفاده از کارت بانکی دیگر وقتی که فردی از سهمیه بنزین خود استفاده می‌کند همزمان پول استفاده از این سهمیه نیز از کارت وی کاسته شود و در واقع نیازی به مبادله پول در جایگاه‌های سوخت نیست.

وی گفت: این کار از نظر بهداشتی و سرعت انجام کار دارای مزایای زیادی است و دیگر نیاز به حمل و نقل پول نیست.

پورمحمدی گفت: ما امیدواریم که بتوانیم در دوسه ماه آینده این طرح را اجرایی و نهایی کنیم.

در طرح سهمیه‌بندی بنزین پیش‌بینی شده بود که عرضه بنزین در جایگاه‌ها توسط کارت هوشمند سوخت انجام شود و در مرحله بعد بدون نیاز به پرداخت وجه سوخت در جایگاه، هزینه سوخت دریافتی از سوی مصرف‌کننده به صورت الکترونیکی پرداخت شود که این کار (مرحله دوم) بنا به دلایلی هنوز محقق نشده است.

پیش از این سجادی ـ مدیر سابق سامانه هوشمند سوخت ـ در این باره اظهار کرده بود که با توجه به نبود ارتباط مطمئن در داخل دستگاه‌های‌ ATM و به دلیل تبعات اجتماعی که در صورت بروز مشکل به‌وجود خواهد آمد، پرداخت الکترونیکی از طریق کارت‌های هوشمند عملی نشده است.
منبع خبر: ایسنا
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |

بانك ملي، امكان شارژ تمامي سيم‌كارت‌هاي اعتباري تلفن همراه اعم از همراه اول، ايرانسل و تاليا را از طريق خودپردازهاي خود فراهم كرد.


 متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه  شارژ سيم کارت هاي اعتباري از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.
دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید رمز مذكور را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |
با عرض پوزش به اطلاع هموطنان گرامی می رساند دستگاههای خودپرداز بانک ملی ایران به علت نصب سخت افزار و نرم افزارهای جدید ، نیمه شب امشب   لغایت 5  بامداد  مورخ 19/6/1387 از سرویس دهی و شبکه شتاب خارج می باشد .
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |
پايگاه شبانه روزی خودپرداز بانک ملی به منظور ارایه خدمات تمام وقت به دارندگان ملی کارت و ساير کارت‌هاي بانکي عضو شتاب با حضور استاندار، مسئولان استاني و مدیران بانک ملی در بوشهر راه اندازی شد.

  خودپردازهای نصب شده در این پايگاه خدماتی نظیر پرداخت وجه، ارائه صورتحساب، انتقال وجه، شارژ سيم‌كارت‌هاي اعتباري وپرداخت قبوض خدماتی را ارائه مي‌كنند.
 با توجه به لزوم گسترش مراکز پشتیبانی خدمات خودپرداز، راه اندازی پايگاه های خودپرداز جزو برنامه های جدی بانک ملی در سراسر کشور است.
بر اساس این گزارش با توجه به اینکه چهار دستگاه خودپرداز در این پایگاه تعبیه شده است، امکان عدم ارائه سرويس به دلیل قطعی در این پایگاه وجود ندارد مگر اینکه اشکال مخابراتی بروز پیدا کند.
همچنین حضور پست نگهبانی در این پایگاه ها باعث شده است، مراجعه کنندگان در هر ساعت از شبانه روز با آسودگی خاطر نسبت به انجام امور بانكي خود  از طريق خودپردازها اقدام کنند.
 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |
تا دوماه آینده ، یک هزار و 70 دستگاه خودپرداز بانک ملی ، به سیستم بارکدخوان مجهز می­شوند.

 خودپردازهای مجهز به این سیستم، پرداخت قبوض آب، برق، تلفن، گاز و ... را راحت کرده و مردم با نشان دادن اطلاعات قبوض خدماتی، می­توانند در اسرع وقت پرداخت خود را انجام دهند .
دستگاه های خودپرداز مجهز به سیستم بارکد خوان ، اطلاعات شناسه های قبض و پرداخت را که 25 رقم هستند، به صورت خودکار خوانده و پس از اتمام عملیات ، رسیدی جهت پیگیری به فرد ارائه می کنند .
لازم به ذکر است در فاز دوم این طرح نیز که سه ماه پس از فاز اول صورت خواهد گرفت ، 730 دستگاه خودپرداز به سیستم بارکدخوان مجهز خواهند شد.
پرداخت قبوض خدماتي به اين شيوه، به خاطر سهولت و سرعت در انجام عمليات، موجب افزايش علاقه‌مندي مردم در پرداخت قبوض به صورت غيرحضوري مي‌شود.

نوشته شده در تاريخ شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |
پايگاه شبانه روزی خودپرداز بانک ملی به منظور ارایه خدمات تمام وقتبه دارندگان ملی کارت و ساير کارت‌هاي بانکي عضو شتاب با حضور حسين زاده عضو هيأت مديره و مديران ارشد اين بانك در ايلام راه اندازی شد.


خودپردازهای نصب شده در این پايگاه خدماتی نظیر پرداخت وجه، ارائه صورتحساب، انتقال وجه، شارژ سيم‌كارت‌هاي اعتباري وپرداخت قبوض خدماتی را ارائه مي‌كنند.
 با توجه به لزوم گسترش مراکز پشتیبانی خدمات خودپرداز، راه اندازی پايگاه های خودپرداز جزو برنامه های جدی بانک ملی در سراسر کشور است.
بر اساس این گزارش با توجه به اینکه دو دستگاه خودپرداز در این پایگاه تعبیه شده است، امکان عدم ارائه سرويس به دلیل قطعی در این پایگاه وجود ندارد مگر اینکه اشکال مخابراتی بروز پیدا کند.
همچنین حضور پست نگهبانی در این پایگاه ها باعث شده است ، مراجعه کنندگان در هر ساعت از شبانه روز با آسودگی خاطر نسبت به انجام امور بانكي خود  از طريق خودپردازها اقدام کنند.
گفتني است اين پايگاه كه در ضلغ غربي ساختمان شعبه ايلام در خيابان طالقاني اين شهر ايجاد شده، مجهز به يك دستگاه كيوسك اطلاع رساني نيز مي باشد.  
  

نوشته شده در تاريخ شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ توسط بانکی |
مشتریان بانک ملی می توانند تا سقف 50 میلیون ریال از طریق تمامی دستگاه های خودپرداز این بانک، اقدام به انتقال وجه نمایند.

عملیات انتقال وجه به عنوان یکی از خدمات دستگاه های خودپرداز این بانک بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر صورت می گیرد. پیش ازاین سقف انتقال وجه از طریق خودپردازهای بانک ملی ، مبلغ 30 میلیون ریال بود که این بانک با هدف جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی، آن را افزایش داد.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |
شارژ کارت تالیا از طریق دستگاه های خودپرداز بانک ملی امکان پذیر است.

 
 متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه پرداخت قبض و شارژ کارت تالیا از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.
دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید این سریال و رمز را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.
لازم به ذکر است، مرکز امداد مشتریان تالیا به شماره تلفن 8173، در صورت هر گونه سوال در این خصوص آماده پاسخگویی به مشتریان است.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |
اخبار ویژه بینا- سیستم بانکى تا پایان اردیبهشت ماه ۴۱ میلیون کارت بانکى صادر کرد و ۱۰ هزار خودپرداز و ۴۷۲هزار پایانه فروش نصب کرد.
به گزارش بینا، تعداد کارت هاى بانکى اقتصاد نوین در پایان اردیبهشت ماه سال جارى به ۲ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۷۳۸ فقره، پارسیان ۳ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۹۵۴ فقره، پاسارگاد ۳۵۶ هزار و ۶۵۳ فقره، سامان یک میلیون و ۵۹۳ هزار و ،۴۶۳ سرمایه ۳۰ هزارو ۹۱۴ فقره و کارآفرین ۵۷ هزار و ۸۴۴ فقره رسید.


برپایه این گزارش بانک ملى نیز ۶ میلیون و ۴۰ هزار و ۹۶۶ فقره کارت صادر کرد و بانک ملت نیز تا پایان اردیبهشت ماه سال جارى موفق به صدور ۵ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۵۰۲ فقره کارت شد. آمارهاى رسمى بانک مرکزى تعداد کارت هاى بانک تجارت را ۳ میلیون و ۲۸۴ هزار و ۷۳۸ فقره، توسعه صادرات ۵/۱۴ هزار فقره و رفاه را بیش از ۶۷۱ هزار فقره عنوان مى کند.
بانک سپه نیز در این مدت ۶ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۵۳۸ فقره و بانک صادرات ۵ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۲۷۸ فقره کارت به مشتریان ارائه کردند. براساس این گزارش کارت هاى بانکى بانک صنعت ومعدن نیز به ۲۴ هزار و ۴۲۲ فقره رسید و بانک کشاورزى نیز بیش از ۵ میلیون فقره کارت به مشتریان ارائه کرد. بانک مسکن نیز ۸۵۹ هزار و ۵۲۷ فقره و پست بانک بیش از ۹ هزار فقره کارت بانکى در مدت یاد شده صادر کرده اند.

تعداد تراکنش ها
سیستم بانکى تا پایان اردیبهشت ماه سال جارى در بخش خودپردازها ۶۱ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۶۴۸ تراکنش داشت. براین اساس تعداد تراکنش ها بر روى دستگاههاى پایانه فروش نیز به ۴ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۳۷۹ فقره و برروى دستگاههاى پایانه شعب به ۲ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۱۱۳ فقره رسیده است.
براساس آمارهاى رسمى خودپردازهاى بانک هاى دولتى بیشترین تراکنش ها را انجام داده اند به گونه اى که بانک ملى با هزار و ۶۹۰ دستگاه خودپرداز در سراسر کشور تعداد ۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۸۵۱ تراکنش را انجام داده است. همچنین بانک صادرات با یک هزار و ۶۷۲ دستگاه خودپرداز ۱۶ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۱۲ تراکنش را انجام داده است. این گزارش مى افزاید، بانک ملت نیز ۷ میلیون و ۵۰ هزار و ۴۷۲ تراکنش را با یک هزار و ۳۵۲ دستگاه خودپرداز پاسخگو بوده است.
بانک کشاورزى نیز با یک هزار و ۱۱ دستگاه خودپرداز ۷ میلیون و ۸۷۴ هزارو ۱۰۴ تراکنش را انجام داده است. بانک سپه نیز ۸ میلیون و ۱۴۳ هزارو ۹۴۲ فقره تراکنش را با یک هزار و ۲۳۶ خودپرداز پاسخ داد. مبلغ تراکنش سیستم بانکى در بخش خودپردازها تا پایان اردیبهشت ماه سال جارى ۱۸ هزار و ۸۴۷ میلیارد و ۷۴۱ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۷۸۳ ریال از محل تراکنش ها دریافت کرده است. براساس آمارهاى رسمى این رقم در پایان فروردین ماه ۱۴ هزار و ۱۰۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۵۸۶ ریال بود.
آمارهاى رسمى مبلغ تراکنش هاى سیستم بانکى در بخش پایانه هاى فروش را در پایان اردیبهشت ۲ هزار و ۷۵۳ میلیارد و ۶۳۸ میلیون و ۴۳۹ هزار و ۸۵۰ ریال عنوان کرد که این رقم در پایان فروردین ماه ۲ هزار و ۲۰۷ میلیارد و ۴۲ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۶۱ ریال بود.همچنین در بخش پایانه هاى شعب نیز ۳۱ هزار و ۱۴ میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۳۲۴ هزار و ۲۰۸ ریال تراکنش انجام شده است که این رقم در پایان فروردین ماه ۱۸ هزار و ۱۸۱ میلیارد و ۵۱۳ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۲۶۵ ریال بود. ترکیب کارت هاى صادره آمارهاى رسمى درخصوص ترکیب کارت هاى صادره سیستم بانکى عنوان مى کند که سیستم بانکى در پایان اردیبهشت سال جارى ۳۲ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۸۱۴ فقره کارت برداشت، ۲ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۲۲۱ فقره کارت اعتبارى، ۶ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۷۰۲ فقره کارت هدیه و ۸ هزار و ۸۹۱ فقره کارت پول الکترونیک صادر کرد.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه پنجم تیر ۱۳۸۷ توسط بانکی |
بینا- با راه اندازی تعدادی از دستگاههای خودپرداز جدید، اکنون یک هزار و 714 دستگاه خودپرداز متعلق به بانک ملی ایران در سراسر کشور در حال بهره برداری است.
به گزارش بینا، از مجموع خودپردازهای این بانک، 453 دستگاه در استان تهران و کرج و مابقی در شهرستان ها عملیاتی شده است.
گفتنی است: خودپرداز های بانک ملی ایران علاوه بر پرداخت وجه به دارندگان ملی کارت، واریز وجه از طریق خودپردازها، انتقال وجه بین حساب های مرتبط با یک کارت، انتقال وجه از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر، انتقال وجه به سایر کارت بانکهای عضو شتاب و پرداخت قبوض خدماتی (آب، برق، تلفن ثابت و همراه)، تغییر رمز،تخصیص رمز دوم کارت، اعلام مانده حساب عادی و 10 گردش نهایی حساب و واریز وجه و واگذاری چک به حساب، نیز از جمله خدمات قابل ارائه توسط خودپردازهای بانک ملی است.
شایان ذکر است تعداد 803 دستگاه از دستگاه های خودپرداز بانک ملی در سراسر کشور اسکناس 50 هزار ریالی پرداخت می کنند.
بر اساس همین خبر تعداد جدید دستگاه های خودپرداز بانک ملی جهت رفاه حال مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک در حال نصب و راه اندازی است که تا پایان شهریور ماه سال جاری به 2 هزار و 180 دستگاه افزایش می یابد.
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |

شارژ کارت تالیا از طریق دستگاه های خودپرداز بانک ملی امکان پذیر است.

متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه پرداخت قبض و شارژ کارت تالیا از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.
دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید این سریال و رمز را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.
لازم به ذکر است، مرکز امداد مشتریان تالیا به شماره تلفن 8173، در صورت هر گونه سوال در این خصوص آماده پاسخگویی به مشتریان است.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۸۷ توسط بانکی |

شارژ کارت تالیا از طریق دستگاه های خودپرداز بانک ملی امکان پذیر است.

متقاضیان برای انجام این امر، لازم است پس از ورود کارت و رمز خود و انتخاب گزینه پرداخت قبض و شارژ کارت تالیا از منوی اصلی خودپردازهای بانک ملی، مبلغ مورد نظر خود جهت شارژ کارت را وارد کنند.
دستگاه خودپرداز بانک ملی پس از این مرحله، رسیدی شامل سریال و رمز ارائه می کند که مشتری باید این سریال و رمز را جهت شارژ کارت خود، وارد گوشی کند.
لازم به ذکر است، مرکز امداد مشتریان تالیا به شماره تلفن 8173، در صورت هر گونه سوال در این خصوص آماده پاسخگویی به مشتریان است.

نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۷ توسط بانکی |

بانک ملی ، برای ایجاد آرامش خاطر مردم در ایام تعطیلات نوروز، ستاد ویژه ای جهت پشتیبانی خودپردازها تشکیل داد.

با توجه به فرارسیدن تعطیلات نوروزی و نیاز مردم به وجوه نقد، این بانک با تشکیل ستاد مذکور به صورت لحظه ای میزان موجودی و همچنین وضعیت کاری دستگاه های خودپرداز را پیگیری می کند.
همچنین بانک ملی از طریق پایگاه اینترنتی به آدرس www.bmi.ir و مرکز ارتباط مردمی خود( call center) با شماره تلفن 6414-021، به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش های مردمی در خصوص بروز اختلالات احتمالی در دستگاه های خودپرداز این بانک بوده تا در اسرع وقت نسبت به رفع اختلالات مذکور اقدام گردد.
لازم به ذکر است با توجه به تقاضای انبوه خرید مردم در ایام پایان سال و تعطیلات نوروز، این بانک به تمامی دارندگان کارت های بانکی پیشنهاد کرد به جای استفاده از پول نقد جهت خرید کالاها و خدمات، از شبکه گسترده دستگاههای پایانه فروش( pos) این بانک مستقر در بسیاری از مراکز خرید کالاها و خدمات بهره جویند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۶ توسط بانکی |
بینا- روابط عمومی بانک مرکزی شماره های مربوط به پیگیری مشکلات عابربانکهای دولتی را اعلام کرد.
به گزارش بینا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد تمام بانک‌های عضو شبکه «شتاب» برای رفع مشکلات احتمالی هموطنان در زمان استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان (POS) یا دستگاه‌های خودپرداز از ساعت 9 صبح تا 14 روزهای 29/12/1386 تا 4/1/1387 آماده پاسخگویی و برطرف کردن اشکالات بوجود آمده است.


هموطنان در صورت بروز هرگونه مشکل در ساعات اشاره شده با بخش واحد پاسخگویی بانک صادرکننده کارت تماس گرفته و با اعلام شماره کارت و زمان انجام تراکنش درخواست رفع مشکل و مغایرت کنند.
صادرات ایران: 77739111-021 ، 66700490- 021، 66739241- 021
پاسارگاد: 5 تا 82891201 - 021، 3- 88649462 - 021
مسکن: 66723015 - 021، 64572834- 021
توسعه صادرات ایران: 88554823-021، 09122145164
اقتصاد نوین: 48031000 - 021، 09124836451
کشاورزی: 88244777 - 021، 88244260- 021، 60 - 88314259 - 021
رفاه کارگران: 3 تا 84852871- 021، 9 و 88314275- 021
صنعت و معدن: 22010500 - 021، 22010505- 021
ملت: 82962656- 021، 82963223- 021، 82963181-021
پارسیان: 4-22661750-021، 22661727-021، 6 تا 22661700-021
سامان: 66959045-021، 66959050-021
ملی ایران: 88703790-021، 88704858-021
پیگیری شکایات بانک مرکزی: 58و 29954757- 021، 29954768- 021، 79و29954769-021

شماره تلفنهای واحدهای پاسخگویی بانکها برای دستگاههای خودپرداز

صادرات ایران: 66739111-021، 66700490-021، 66739241-021
پاسارگاد: 5 تا 82891201-021، 3-88649462-021
مسکن: 66723015- 021، 64572834-021
کارآفرین: 09121183702، 22029094-021
توسعه صادرات ایران: 88554823-021، 09122145164
اقتصاد نوین: 48031000-021، 09124836451
کشاورزی: 88244259-021، 1- 88244260-021
رفاه کارگران: 3 تا 84852871-021، 1-88244260-021، 60-88314259-021
صنعت و معدن: 3 تا 84852871-021، 9 و 88314275-021
سپه: 66743611-021، 66743509-021، 59 تا 66749541-021
ملت: 82962656-021، 82963223-021، 82963181-021
پارسیان: 88535011-021
سامان: 66959045-021، 66959050-021
ملی ایران: 33955056-021، 33955059-021، 6414-021
تجارت: 88894271-021، 88924513-021، 88900137-021
پست‌بانک ایران: 88709558-021
سرمایه: 88808603-021
پیگیری شکایات بانک مرکزی: 58 و 29954757-021، 29954768-021، 79 و 29954769 اعلام شده است.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۶ توسط بانکی |
گروه‌ کشیک برای تجهیز و آماده سازی خودپرداز‌های بانک‌های سراسر کشور امسال با تعداد و گستردگی بیشتری در نوروز فعال می‌شوند.

مهران شریفی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در نشستی خبری اظهار کرد: امکان دریافت مبلغ بیش از 400 هزار ریال با یک بار استفاده از کارت و خودپردازها فراهم شده است و بدین وسیله زمان کمتری برای دریافت پول صرف شود. ضمن اینکه امکان استفاده از طرح شتاب هم در پایان سال فراهم شده است.

وی ادامه داد: 25 درصد خودپردازهای هر بانک در تهران برای هر جایگاه اسکناس 50 هزار ریالی قرار داده و در شهرستان نیز 15 درصد دستگاه هر بانک از این اسکناس استفاده می کنند.

به گفته او به این ترتیب تا سقف دو میلیون ریال به صورت شتابی با یک بار استفاده از کارت می تواند برداشت کرد.

شریقی اضافه کرد: فرایند انتقال یک وجه از کارت یک بانک به بانک دیگر در 13 بانک عملیاتی است و تعداد تراکنش‌ها نشان می دهد که استقبال خوبی در این زمینه صورت گرفته است و 4 بانک دیگر نیز تا پایان سال به این مجموعه می پیوندند.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد:‌ با استفاده از این سرویس واریز وجه برای ثبت نام‌هایی مانند حج، پیش خرید ماشین و ثبت نام مدارس بسیار سریعتر صورت می‌گیرد و کاهش نیاز اسکناس را هم در بر دارد.

به گفته وی پرداخت قبوض هم با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز فراهم شده و حدود 800 میلیون قبضی که در سال صادر می‌شود از این طریق و همچنین اینترنت و تلفن می توان پرداخت کرد.

وی افزود: در پایان دی ماه 86 تعداد خودپردازها به 9 هزار 600 دستگاه، تعداد کارت‌های صادره 33 میلیون و 600 هزار رسیده و حدود 365 هزار کارت خوان فروشگاهی در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شریفی تصریح کرد: در حال حاضر 255 هزار کارت اعتباری هم صادر شده است و در طول دی ماه 86 حدود 50 میلیون تراکنش خودپرداز صورت گرفته و سه میلیون و 200 هزار تراکنش در کارت‌خوان‌ها فروشگاهی بوده که شش درصد کل تراکنش‌های کارتی را شامل می‌شود.

مدیر اداره نظام پرداخت‌های بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بانک مرکزی همواره بانک‌ها را برای تبدیل حساب‌های سنتی به حساب‌های متمرکز تشویق کرده است و در همین راستا در بانک صادرات تعداد 6/14 میلیون حساب متمرکز شده و در بانک ملی از 40 میلیون حساب حدود شش میلیون حساب نیز متمرکز شده است و در کل بانک 160 میلیون حساب وجود دارد که 40 میلیون آن متمرکز است.

شریفی در مورد تشکیل معاون فناوری‌های نوین در بانک مرکزی افزود: این معاونت با هدف تسریع و تمرکز در فعالیت‌های ای تی در بانک‌ها و حرکت سریعتر به سمت بانکداری‌ الکترونیکی تشکیل شده است.

وی همچنین با اشاره به بحث چک الکترونیک توضیح داد: منظور از این امکان پرداخت و دریافت الکترونیک است که میزان و حجم اسکناس و چک پول را کاهش می دهد.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ششم اسفند ۱۳۸۶ توسط بانکی |
گروه‌ کشیک برای تجهیز و آماده سازی خودپرداز‌های بانک‌های سراسر کشور امسال با تعداد و گستردگی بیشتری در نوروز فعال می‌شوند.

مهران شریفی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در نشستی خبری اظهار کرد: امکان دریافت مبلغ بیش از 400 هزار ریال با یک بار استفاده از کارت و خودپردازها فراهم شده است و بدین وسیله زمان کمتری برای دریافت پول صرف شود. ضمن اینکه امکان استفاده از طرح شتاب هم در پایان سال فراهم شده است.

وی ادامه داد: 25 درصد خودپردازهای هر بانک در تهران برای هر جایگاه اسکناس 50 هزار ریالی قرار داده و در شهرستان نیز 15 درصد دستگاه هر بانک از این اسکناس استفاده می کنند.

به گفته او به این ترتیب تا سقف دو میلیون ریال به صورت شتابی با یک بار استفاده از کارت می تواند برداشت کرد.

شریقی اضافه کرد: فرایند انتقال یک وجه از کارت یک بانک به بانک دیگر در 13 بانک عملیاتی است و تعداد تراکنش‌ها نشان می دهد که استقبال خوبی در این زمینه صورت گرفته است و 4 بانک دیگر نیز تا پایان سال به این مجموعه می پیوندند.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد:‌ با استفاده از این سرویس واریز وجه برای ثبت نام‌هایی مانند حج، پیش خرید ماشین و ثبت نام مدارس بسیار سریعتر صورت می‌گیرد و کاهش نیاز اسکناس را هم در بر دارد.

به گفته وی پرداخت قبوض هم با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز فراهم شده و حدود 800 میلیون قبضی که در سال صادر می‌شود از این طریق و همچنین اینترنت و تلفن می توان پرداخت کرد.

وی افزود: در پایان دی ماه 86 تعداد خودپردازها به 9 هزار 600 دستگاه، تعداد کارت‌های صادره 33 میلیون و 600 هزار رسیده و حدود 365 هزار کارت خوان فروشگاهی در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شریفی تصریح کرد: در حال حاضر 255 هزار کارت اعتباری هم صادر شده است و در طول دی ماه 86 حدود 50 میلیون تراکنش خودپرداز صورت گرفته و سه میلیون و 200 هزار تراکنش در کارت‌خوان‌ها فروشگاهی بوده که شش درصد کل تراکنش‌های کارتی را شامل می‌شود.

مدیر اداره نظام پرداخت‌های بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بانک مرکزی همواره بانک‌ها را برای تبدیل حساب‌های سنتی به حساب‌های متمرکز تشویق کرده است و در همین راستا در بانک صادرات تعداد 6/14 میلیون حساب متمرکز شده و در بانک ملی از 40 میلیون حساب حدود شش میلیون حساب نیز متمرکز شده است و در کل بانک 160 میلیون حساب وجود دارد که 40 میلیون آن متمرکز است.

شریفی در مورد تشکیل معاون فناوری‌های نوین در بانک مرکزی افزود: این معاونت با هدف تسریع و تمرکز در فعالیت‌های ای تی در بانک‌ها و حرکت سریعتر به سمت بانکداری‌ الکترونیکی تشکیل شده است.

وی همچنین با اشاره به بحث چک الکترونیک توضیح داد: منظور از این امکان پرداخت و دریافت الکترونیک است که میزان و حجم اسکناس و چک پول را کاهش می دهد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم اسفند ۱۳۸۶ توسط بانکی |
بینا:

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به تمام بانک‌های دولتی، خارج ساختن خودپردازها را از شبکه شتاب ممنوع اعلام کرد.
چندی پیش برخی بانک‌ها در 10 روز حدود بیست‌وپنجم هر ماه تا پنجم ماه بعد- شبکه خودپردازهای خود را از شتاب خارج می‌کردند که در نتیجه فقط به دارندگان کارت‌های خود خدمات می‌دادند. همین مساله سبب اعتراض مردم به ویژه دارندگان کارت‌های بانک‌هایی شد که بیشتر از ظرفیت خودپردازهای خود اقدام به بستن قرارداد با شرکت‌ها و صدور کارت کردند.
در همین خصوص روز گذشته شنیده شد که بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به همه بانک‌ها اخطار کرد که با بانک‌هایی که خودپرداز و پایانه‌های فروش خود را از شبکه تبادل اطلاعات بانکی شتاب خارج کنند به شدت برخورد می‌شود.
بانک مرکزی در این بخشنامه از بانک‌ها خواسته است نسبت به پشتیبانی کامل شبکه در طول 24 ساعت اقدام کنند.
بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌ها اعلام کرده است که با استفاده از سیستم مونیتورینگ خود به دقت وضعیتATM ها را تحت نظارت دارد و در صورتی که بانکی پشتیبانی مناسبی از شبکه خود به عمل نیاورد بانک مرکزی با آن بانک برخورد می‌کند.
یک مقام آگاه در بانک مرکزی روز گذشته با تایید این خبر به جهان‌صنعت گفت: با توجه به فرارسیدن ایام پایانی سال و افزایش خریدهای مردمی، اگر شبکه بانکداری الکترونیک درست عمل نکند، صف درون شعب بیشتر می‌شود که تلاش بانک مرکزی مقابله با این وضعیت است.

آمار نامتناسب!
براساس آخرین آمار رسمی، در حال حاضر حدود 9 هزار خودپرداز، بیش از 32 میلیون کارت و حدود 400 هزار پایانه فروش( POS ) در کشور نصب شده که آمار نامتناسبی است.
از سوی دیگر، برخی بانک‌های دولتی در حالی که تعداد خودپردازهایشان به دو هزار نمی‌رسد، قراردادهای متعددی را با نهادها و سازمان‌ها منعقد کرده‌اند تا حقوق و پرداختی کارکنانشان از طریق کارت بانک آنها باشد اما این مساله سبب افزایش بار شبکه و ضعف خدمت‌رسانی شده است.
در این شرایط بانک‌های خصوصی به دلیل صدور منطقی‌تر کارت نسبت بهATM تعداد تراکنش‌های موفق بیشتری دارند.

کمبود نقدینگی و مشکل شعب‌
از سوی دیگر، مدیرعامل یکی از بانک‌های دولتی چندی پیش که با خبرنگار جهان‌صنعت گفت‌وگو می‌کرد در پاسخ به این مساله که چراATM هایتان را از شتاب خارج می‌کنید، مشکل تامین نقدینگی شعب را عامل این مساله ذکر کرد و گفت: با وجود تمام تلاشی که برای سرویس و پول‌گذاری در خودپردازها انجام می‌شود به دلیل ارزش پایین اسکناس‌ها و ظرفیت محدود خودپردازها در برخی مناطق حتی با وجود نصب دو تا سه خودپرداز و پنج تا شش بار پول‌گذاری در روز، باز هم با شکایت‌های متعددی روبه‌رو هستیم.
وی خاطرنشان کرد: البته با افزایش پایانه‌های فروش و چاپ اسکناس‌های درشت‌تر امیدواریم مشکل به حداقل برسد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۶ توسط بانکی |

مشتریان بانک ملی می توانند تا سقف 50 میلیون ریال از طریق تمامی دستگاه های خودپرداز این بانک، اقدام به انتقال وجه نمایند.

عملیات انتقال وجه به عنوان یکی از خدمات دستگاه های خودپرداز این بانک بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر صورت می گیرد.
پیش ازاین سقف انتقال وجه از طریق خودپردازهای بانک ملی ، مبلغ 30 میلیون ریال بود که این بانک با هدف جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی، آن را افزایش داد.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۶ توسط بانکی |

عضو هیأت مدیره بانک ملی اعلام کرد: نحوه کار و موجودی دستگاه های خوپرداز بانک ملی در پایان سال ، به صورت لحظه ای کنترل می شود.مهندس برات قنبری افزود: بانک ملی به منظور رفاه حال مردم در شعب مجهز به دستگاه خودپرداز، از تاریخ 15 بهمن ماه جاری تا 15 فروردین ماه سال آینده در روزهای عادی از ساعت 20 الی 21 و در روزهای تعطیل ( به جز ایام کشیک تعطیلات نوروزی سال 87) از ساعت 10 تا 11 و 20 تا 21، کشیک دستگاه های خودپرداز تعیین کرده است.
وی اضافه کرد: مسئولان حاضر در شعب مذکور ضمن نظارت کامل بر عملکرد صحیح دستگاه های خوپرداز، اختلالات احتمالی را به سرعت رفع خواهند کرد.
به گفته قنبری، مشتریان در صورت بروز هرگونه اختلالی در عملکرد دستگاه های مذکور، می توانند مراتب را در تمامی ساعات شبانه روز با شماره تلفن 6414-021 مرکز ارتباط مردمی بانک ملی ( call center) مطرح نمایند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۶ توسط بانکی |

مشتریان بانک ملی می توانند تا سقف 50 میلیون ریال از طریق تمامی دستگاه های خودپرداز این بانک، اقدام به انتقال وجه نمایند.

عملیات انتقال وجه به عنوان یکی از خدمات دستگاه های خودپرداز این بانک بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر صورت می گیرد.
پیش ازاین سقف انتقال وجه از طریق خودپردازهای بانک ملی ، مبلغ 30 میلیون ریال بود که این بانک با هدف جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی، آن را افزایش داد.

نوشته شده در تاريخ شنبه ششم بهمن ۱۳۸۶ توسط بانکی |

مشتریان بانک ملی می توانند تا سقف 50 میلیون ریال از طریق تمامی دستگاه های خودپرداز این بانک، اقدام به انتقال وجه نمایند.

عملیات انتقال وجه به عنوان یکی از خدمات دستگاه های خودپرداز این بانک بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر صورت می گیرد.
پیش ازاین سقف انتقال وجه از طریق خودپردازهای بانک ملی ، مبلغ 30 میلیون ریال بود که این بانک با هدف جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی، آن را افزایش داد.

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیستم دی ۱۳۸۶ توسط بانکی |

54 دستگاه خودپرداز بانک ملی، اسکناس 50 هزار ریالی پرداخت می کنند.

از مجموع خودپردازهای مذکور ، 37 دستگاه در استان تهران و مابقی در سایر شهرها مستقر هستند.
بر اساس این گزارش، بانک ملی از نظر تعداد دستگاه های خودپرداز مجهز به اسکناس 50 هزار ریالی در میان سایر بانک ها رتبه اول را دارد.
تجهیز خودپردازها به اسکناس های درشت ، به جهت تسهیل برداشت وجه توسط مردم از خودپردازهای بانک ملی صورت گرفته است.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم دی ۱۳۸۶ توسط بانکی |
اخبار ویژه بینا- طی بررسی صورت گرفته توسط موسسه "تحقیقات بانکداری خرد" تعداد خودپردازهای جهان تا سال 2007 بیش از یک‌ونیم میلیون دستگاه رسید.


به گزارش بینا، در پایان امسال حدود یک و نیم میلیون دستگاه و در سال 2000 بیش از یک میلیون دستگاه وجود داشت و بیست سال قبل تعداد آنها به 200هزار دستگاه بالغ می‌شد. به عبارت دیگر در 6 سال اخیر تعداد خودپردازهای جهان حدود 50 درصد زیادتر شده است که رشد خدمات مکانیزه بانکداری را بیان می‌نماید.
حال با عنایت به جمعیت کشور ایران که حدود 70 میلیون نفر در نظر گرفته می‌شود و با توجه به وضعیت جغرافیایی کشور، اگر حدود 60 درصد از این جمعیت شهر نشین فرض شود و چنین در نظر بگیریم که با توجه به تفاوت‌های موجود بین شهر و روستا سیاست استفاده از پایانه خودپرداز صرفا برای مناطق شهری مد نظر است، آنگاه می‌توان چنین نتیجه‌گیری نمود که کشور ایران جهت همگام شدن با جهان به حدود 42 هزار خودپرداز نیاز دارد.
نوشته شده در تاريخ شنبه هشتم دی ۱۳۸۶ توسط بانکی |

تعداد کل تراکنش خودپردازهای بانک ملی در آبان ماه امسال، بالغ بر هشت میلیون و 500 هزار مورد بود.

یک هزار و 493 دستگاه خودپرداز این بانک در ماه مذکور بیش از سه هزار و 623 میلیارد ریال تراکنش مالی داشتند.
بر این اساس ، بانک ملی تا پایان آبان ماه توانست تعداد چهار میلیون و 978 هزار و 802 عدد ملی کارت صادر کند، در عین حال که تا مدت مورد اشاره ، پنج هزار و 321 دستگاه پایانه فروش در فروشگاه ها و مراکز خدماتی و سه هزار و 537 دستگاه پایانه شعب راه اندازی کرد.
لازم به ذکر است مبلغ تراکنش پایانه های فروش بانک ملی در آبان ماه امسال، بالغ بر یک هزار و 123 میلیارد ریال و مبلغ تراکنش پایانه های شعب آن، حدود 13 هزار و 140 میلیارد ریال بوده است.
همچنین مبلغ تراکنش های سحاب ( سیستم حواله الکترونیکی بین بانکی) بانک ملی، در ماه مذکور نزدیک به 209 میلیارد ریال، تراکنش های اینترنتی؛ حدود 355 میلیون ریال و تراکنش های تلفنبانک؛ بالغ بر شش میلیارد و 600 میلیون ریال بود.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوم دی ۱۳۸۶ توسط بانکی |
بینا- سیستم بانکى تا پایان آبان ماه سال جارى از تراکنش خودپردازها ۱۴ هزار و ۳۲۷ میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۶۳۴ ریال دریافت کرد.
به گزارش بینا، این مبلغ از ۹ هزار و ۲۱۹ خودپرداز جمع آورى شده است. به عبارت دیگر هر خودپرداز به طور متوسط یک میلیارد و ۵۵۴ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۲۸۵ ریال تراکنش انجام داده است.
براین اساس مبلغ تراکنش خودپردازهاى بانک اقتصاد نوین تا پایان آبان ماه سال جارى به ۳۰۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۷۹۴ ریال، بانک پارسیان ۱۸۰ میلیارد و ۶۵۰ میلیون و ۷۰ هزار ریال و بانک پاسارگاد۱۲۰ میلیارد و۲۶۷ میلیون و ۷۱۰هزار ریال بالغ شد.
براساس آمارهاى رسمى بانک مرکزى این مبلغ در بانک سرمایه صفر گزارش شد و در بانک هاى تجارت یک هزار و ۱۸۷ میلیارد و ۹۲۲ میلیون و ۷۲۰ هزار ریال، توسعه صادرات ۷ میلیارد و ۲۰ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۹۷۷ ریال، رفاه ۴۳۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون و ۸۵۰ هزار ریال و بانک سامان ۱۶۱ میلیارد و ۱۳۸ میلیون و۳۰۰هزار ریال گزارش شد.


گزارش شبکه بانکى کشورمبلغ تراکنش در آبان ماه سال ۸۶ مبلغ تراکنش بانک سپه را یک هزار و ۸۲۶ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۸۷۳ هزار و ۱۰۰ ریال، بانک صادرات ۳ هزارو ۳۳۹ میلیارد و ۶۸۸ میلیون و ۶۵۰ هزار ریال و بانک صنعت و معدن ۵۵ میلیارد و ۵۱۶ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۶۴۸ ریال اعلام کرد. همچنین مبلغ تراکنش خودپردازهاى بانک کارآفرین در این مدت به ۵۷ میلیارد و ۶۲۲ میلیون و ۹۰۸ هزار ریال، کشاورزى یک هزار و ۱۰۸ میلیارد و ۲۰ میلیون و ۶۲۰ هزار ریال، مسکن ۲۳۹ میلیارد و ۵۷۲ میلیون و ۲۳۰ هزار ریال، ملت یک هزار و ۶۶۳ میلیارد و ۱۱۰ میلیون و ۷۹۰ هزار ریال و بانک ملى ۳ هزار و ۶۲۳ میلیارد و ۳۴ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۱۱۵ ریال عنوان شد.
مبلغ تراکنش پایانه هاى فروش نیز در این مدت ۲ هزار و ۷۱ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۴۵۵ ریال گزارش شد.
پایانه هاى شعب نیز مبلغ ۲۶ هزار و ۵۸۷ میلیارد و ۷۴۰ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۵۵۷ ریال تراکنش داشتند. اما مبلغ ۱۴ هزار و ۳۲۷ میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۶۳۴ ریال تراکنش خودپردازهاى شبکه بانکى درآبان ماه سال جارى درقبال ۵۰ میلیون و ۹۷۵ هزار و ۶۵۹ فقره تراکنش پرداخت شده است.

تعداد تراکنش ها
براساس آمارهاى رسمى بانک مرکزى خودپردازهاى بانک اقتصاد نوین ۳۸۱ دستگاه است که در این خودپردازها یک میلیون و ۳۳۳ هزار و ۶۸۷ فقره تراکنش انجام شد. این بانک براى مشتریان خود ۲ میلیون و ۷۹۴ هزار و ۳۶۴ فقره کارت صادر کرده است.
بانک پارسیان نیز داراى ۱۰۹ دستگاه خودپرداز مى باشد که این دستگاهها ۷۹۰ هزار و ۱۰۴ فقره تراکنش درآبان ماه داشت. آمارهاى رسمى بانک مرکزى تعداد خودپردازهاى بانک پاسارگاد را ۹۱ دستگاه ذکر مى کند که این دستگاهها ۴۷۰ هزار و ۲۹۶ فقره تراکنش انجام دادند ،همچنین بانک تجارت نیز با ۹۸۸ دستگاه خودپرداز تعداد ۳ میلیون و ۵۸۷ هزارو ۹۴۴ فقره تراکنش انجام داد.
گفتنى است ۱۳ خودپرداز بانک توسعه صادرات ۲۳ هزار و ۴۵۹ فقره تراکنش، ۵۱۵ دستگاه خودپرداز بانک رفاه یک میلیون و ۵۰۳ هزار و ۸۰ فقره تراکنش، ۱۴۳ دستگاه خودپرداز بانک سامان ۶۷۹ هزار و ۵۴۸ فقره تراکنش، یک هزار و ۲۳۰ خودپرداز بانک سپه ۷ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۱۸۰ فقره تراکنش، ۳۸ دستگاه خودپرداز بانک سرمایه ۸۹ هزار و ۸۶۰ فقره تراکنش (مبلغ این تراکنش ها صفر گزارش شد) انجام داده اند.
این گزارش تعداد خودپردازهاى بانک صادرات را یک هزار و ۶۲۳ دستگاه ذکر مى کند و مى افزاید: این تعداد ۱۱ میلیون و ۴۷۰ هزار و ۷۶ فقره تراکنش داشتند. براین اساس بانک صنعت و معدن نیز با ۴۵ دستگاه خودپرداز ۲۲۳هزار و ۳۲۳ فقره تراکنش داشتند.
آمارهاى رسمى بانک مرکزى تعداد خودپردازهاى بانک کارآفرین را ۴۶ دستگاه ذکر مى کند و مى افزاید: این دستگاه ها ۲۰۷ هزار و ۴۴۱ فقره تراکنش داشتند.
ضمناً ۹۳۷ دستگاه خودپرداز بانک کشاورزى ۵ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۵۹۲ فقره تراکنش، ۳۱۳ دستگاه خودپرداز بانک مسکن ۷۶۵ هزار و ۲۶۸ فقره تراکنش، یک هزار و ۱۹۹ دستگاه خودپرداز بانک ملت ۷ میلیون و ۹۸۸ هزار و ۳۶ فقره تراکنش داشتند. بانک ملى نیز با یک هزار و ۴۹۳ دستگاه خودپرداز ۸ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۸۹۶ فقره تراکنش را تجربه کرد.
کارت هاى بانکى
سیستم بانکى در آبان ماه سال جارى ۲۹ میلیون و ۸۵۹ هزار و ۵۴۱ فقره کارت صادر کرد.
بانک اقتصاد نوین ۲ میلیون و ۷۹۴ هزار و ۳۶۴ فقره کارت، بانک پارسیان ۳ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۱۵۸ فقره کارت، بانک پاسارگاد ۱۹۰ هزار و ۳۸۱ فقره کارت، بانک تجارت ۲ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۱۷۰ فقره کارت و بانک توسعه صادرات ۱۴ هزار و ۵۰۳ فقره کارت صادر کرد.
بانک رفاه نیز ۴۰۳ هزار و ۱۶۸ فقره کارت، سامان ۴۶۰ هزار و ۸۳۱ فقره کارت، سپه ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۱۱۵ فقره کارت، سرمایه ۱۴ هزار و ۵۶۹ فقره کارت و صادرات ۴ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۵۵۵ فقره کارت صادر کرد.
آمارهاى رسمى بانک مرکزى تعداد کارت هاى بانک صنعت و معدن را ۲۰ هزار و ۱۹۰ فقره کارت ،بانک کارآفرین ۳۹ هزار و ۹۲۱ فقره کارت و بانک کشاورزى را ۳ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۵۵۹ فقره کارت صادر کرد.
بانک مسکن نیز در این مدت ۴۸۷ هزار و ۶۷۶ فقره کارت، بانک ملت ۲ میلیون و ۵۵۷ هزار و ۸۴۱ فقره کارت و بانک ملى ۴ میلیون و ۹۷۸ هزار و ۸۰۲ فقره کارت صادر کرده است. تعداد پایانه هاى فروش شبکه بانکى در آبان ماه سال جارى ۳۱۹ هزار و ۹۲ دستگاه و پایانه هاى شعب ۱۸ هزار و ۱۸۹ دستگاه ذکر شد.
نوشته شده در تاريخ جمعه سی ام آذر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

بانک ملی ایران ، به منظور ارایه خدمات تمام وقت به دارندگان ملی کارت و کارت پول بانک های عضو شبکه شتاب، دو پایگاه شبانه روزی خودپرداز در بندرعباس و ارومیه راه اندازی کرد.

خودپردازهای این دو پایگاه دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته بوده و خدماتی نظیر دریافت و پرداخت وجه، ارائه صورتحساب، انتقال وجه، به حساب گذاشتن چک و پرداخت قبوض خدماتی را ارائه می کنند.
با توجه به وجود چند خودپرداز در این پایگاه ها و ظرفیت بالای پول گذاری ، امکان عدم ارائه خدمات به مشتریان توسط آنها وجود ندارد.
لازم به ذکر است، با راه اندازی این دو پایگاه شبانه روزی خودپرداز در بانک ملی، تعداد پایگاه های شبانه روزی خودپرداز این بانک به پنج رسید.
پیش از این بانک ملی ایران، سه پایگاه دیگر خودپرداز را در میدان هفت تیر تهران، تبریزو جهان شهر کرج افتتاح کرده بود.

نوشته شده در تاريخ جمعه سی ام آذر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام کرد: شبکه شتاب از آغاز روز دوشنبه 12 آذرماه جاری به مدت دو ساعت خارج از سرویس است.

دستگاه های خودپرداز و پایانه های فروش بانک ملی ایران و سایر بانک ها ، در این مقطع زمانی قادر به ارائه خدمات به دارندگان کارت پول خود هستند و فقط امکان خدمات رسانی به دارندگان کارت پول سایر بانک ها را در قالب طرح شتاب ندارند.
این قطعی موقت شبکه شتاب به منظور نصب و راه اندازی سیستم مانیتورینگ جدید در این شبکه صورت می گیرد.
بر اساس این گزارش، دستگاه های خودپرداز و پایانه های فروش بانک ملی ایران، پس از این قطعی موقت ، آماده ارائه خدمات به دارندگان کارت پول بانک های عضو شبکه شتاب هستند.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

در شهریورماه امسال، بانک ملی ایران از نظر عملکرد دستگاه های خودپرداز (ATM) در میان بانک های کشور رتبه اول را از آن خود ساخت.

متوسط پرداختی هر دستگاه خودپرداز این بانک در ماه، دو میلیارد و 180 میلیون و 471 هزار و 528 ریال بود و این در حالی است که نزدیک ترین بانک به این آمار، متوسط یک میلیارد و 978 میلیون و 487 هزار و 472 ریال را در کارنامه خود داشت.
بر اساس این گزارش متوسط پرداختی هر دستگاه خودپرداز در ماه از تقسیم مبلغ کل پرداختی توسط خودپردازهای هر بانک در طی ماه بر تعداد خودپردازهای آن بانک محاسبه شده و بیانگر عواملی نظیر مدیریت اسکناس گذاری در خودپردازها ، نگهداری و پشتیبانی خودپردازها و عملکرد سوئیچ کارت بانک است.
لازم به ذکر است بانک ملی ایران از نظر متوسط مبلغ هر تراکنش دستگاه خودپرداز نیز در ماه مذکور با رقم 414 هزار و 793 ریال بالاترین رتبه را در شبکه بانکی کشور داشته است.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۶ توسط بانکی |
بانک ملی ایران برای تسهیل امور مردم، دستگاه‌های خودپرداز خود را مجهز به سرویس شارژ کارت تالیا کرد.
دارندگان حساب‌های متصل به کارت پول تمام بانک‌های عضو شبکه شتاب، می توانند ضمن مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز این بانک و از طریق گزینه و راهنمایی‌های مربوطه، نسبت به شارژ کارت تلفن همراه اعتباری تالیا اقدام کنند.
به‌گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، دستگاههای خودپرداز این بانک پس از انجام عملیات مربوطه توسط فرد، رمزی به وی می‌دهند که این رمز باید در تلفن همراه ثبت شده و سپس عملیات شارژ کارت صورت می‌گیرد.
در حال حاضر خودپردازهای بانک ملی ایران علاوه بر پرداخت وجه‌به دارندگان ملی کارت، امکان دریافت مانده حساب عادی، تغییر رمز و دریافت پنج گردش نهایی حساب را به مشتریان می‌دهند.
انتقال وجه بین حساب‌های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر، انتقال وجه از حساب مرتبط با کارت خود در بانک ملی به حساب متصل به کارت دیگر دربانک‌های صادرات، کشاورزی، صنعت و معدن، پارسیان، اقتصاد نوین و کارآفرین و پرداخت قبوض خدماتی از دیگر خدمات قابل ارایه توسط خودپردازهای بانک ملی ایران است.
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سوم آبان ۱۳۸۶ توسط بانکی |
بینا- مدیر اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی از گسترش شبکه انتقال آنی وجه از طریق دستگاه های خودپرداز بانکها خبر داد.
به گزارش بینا، مهران شریفی گفت: با پیوستن 2 بانک دیگر به شبکه انتقال آنی وجه از طریق خودپردازها و پایانه های فروش ، شمار بانکهایی که این امکان در آنها فراهم شده است ، به 10 بانک افزایش یافت.
وی با بیان این که هم اکنون امکان انتقال آنی وجه از حسابهای خودپرداز 10 بانک شامل بانکهای ملی ، کشاورزی ، ملت ، صنعت و معدن ، اقتصاد نوین ، پارسیان ، کارآفرین ، صادرات ، پاسارگاد و سامان فراهم شده است ، گفت: دارندگان کارت هر یک از این بانکها می توانند تا سقف یک میلیون تومان در هر شبانه روز به حساب کارتی همان بانک یا 9 بانک دیگر واریز کنند.


مدیر شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی «شتاب» بانک مرکزی افزود: در آینده نزدیک دارندگان حسابهای کارتی 7 بانک دیگر هم خواهند توانست از طریق خودپردازها وجوه مورد نظر خود را به حساب کارتی دیگر بانکها واریز کنند.
شریفی درباره امکان انتقال وجه بیش از یک میلیون تومان نیز گفت: هم اکنون بانکهای ملی ، صادرات ، پارسیان ، صنعت و معدن و اقتصاد نوین این امکان را برای دارندگان حسابهای کارتی خود فراهم کرده اند که تا 5 میلیون تومان را بتوانند از طریق دستگاه های کارت خوان داخل شعب به حسابهای کارتی مورد نظر خود به طور آنی انتقال دهند و در آینده نزدیک این امکان در دیگر بانکها هم فراهم خواهد شد.
مدیر اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی درباره میزان کارمزد عملیات انتقال آنی وجه به حسابهای کارتی افراد گفت: کارمزد انتقال تا یک میلیون تومان ، 500 تومان است و برای انتقال مبالغ بیشتر، هزینه انتقال به صورت پلکانی افزایش می یابد که در نهایت و برای 5 میلیون تومان هم 1300 تومان در نظر گرفته شده است که از حساب حواله دهنده کسر می شود.
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سی ام مهر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

دستگاه های خودپرداز بانک ملی طی شهریور ماه امسال، بالغ بر سه هزار و 172 میلیارد و 586 میلیون ریال تراکنش مالی داشت.

تعداد این تراکنش ها نیز در ماه مذکور، هفت میلیون و 648 هزار و 599 مورد بوده است.
از مجموع مبلغ تراکنش دستگاه های خودپرداز بانک ملی در شهریور ماه سال جاری، بالغ بر یک هزار و 247 میلیارد و 574 میلیون ریال متعلق به استان تهران و مابقی مربوط به واحدهای استانی این بانک است.

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

حداقل مبلغ قابل برداشت از دستگاه های خودپرداز به صورت بین بانکی(کاربری کارت صادر شده یک بانک در خودپرداز بانک دیگر) 50 هزار ریال است.

برداشت مبالغ کمتر از 50 هزار ریال به ازای هر تراکنش، صرفاً از طریق دستگاه های خودپرداز بانک صادرکننده کارت صورت می گیرد.
بر اساس این گزارش، همچنین کارمزد مانده گیری به صورت بین بانکی(کاربری کارت صادر شده یک بانک در پایانه بانک دیگر) در دستگاه های خودپرداز مبلغ یک هزار ریال و از طریق دستگاه های کارت خوان شعب (pin pad) مبلغ دو هزار ریال به ازای هر تراکنش بوده که بر عهده دارنده کارت پول خواهد بود.
کارمزد های مذکور صرفاً بابت تراکنش های موفق از دارنده کارت دریافت می شود.
لازم به ذکر است این دو تصمیم از سوی بانک مرکزی و به منظور پیشگیری از موارد استفاده بی مورد و بی رویه کارت های بانکی در دستگاه های خودپرداز بانک های عضو شبکه شتاب که موجب ایجاد تراکم در شبکه و افزایش قابل توجه هزینه برای بانک های صادرکننده کارت می شود، اتخاذ شده است.
گفتنی است تراکنش های مانده گیری بین بانکی از طریق سایر پایانه های مجاز نظیر پایانه های فروش(pos) و درگاه های اینترنتی و تراکنش های برداشت وجه بین بانکی از طریق دستگاه های خودپرداز و کارت خوان(pinpad) بدون هزینه صورت می پذیرد.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

مشتریان بانک ملی می توانند تا سقف 50 میلیون ریال از طریق تمامی دستگاه های خودپرداز این بانک، اقدام به انتقال وجه نمایند.

عملیات انتقال وجه به عنوان یکی از خدمات دستگاه های خودپرداز این بانک بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر صورت می گیرد.
پیش ازاین سقف انتقال وجه از طریق خودپردازهای بانک ملی ، مبلغ 30 میلیون ریال بود که این بانک با هدف جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی، آن را افزایش داد.

نوشته شده در تاريخ جمعه بیستم مهر ۱۳۸۶ توسط بانکی |
بینا ـ جمع کل متوسط پرداختى هر دستگاه خودپرداز در مردادماه سال جارى یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون و ۲۶ هزار و ۶۴۴ ریال گزارش شد. به گزارش بینا، جمع کل متوسط پرداختى خودپردازهاى سیستم بانکى به یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون و ۲۶ هزار و ۶۴۴ ریال در هر ماه رسیده است. بر این اساس متوسط مبلغ هر تراکنش خودپردازها نیز ۲۴۸ هزار و ۲۹۲ ریال اعلام شده است.
آمارهاى رسمى متوسط تعداد تراکنش هاى هر خودپرداز در مردادماه را ۵ هزار و ۸۴۰ عدد ذکر مى کند و مى افزاید: متوسط پرداختى هر دستگاه خودپرداز، بانک اقتصاد نوین در مردادماه جارى به ۷۹۹ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۱۰ ریال، پارسیان به یک میلیارد و ۸۹۰ میلیون و ۷۳۲ هزار و ۲۴۵ ریال و بانک پاسارگاد یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۶۷۸ ریال گزارش شده است.


گفتنى است بانک سپه نیز با یک میلیارد و ۵۰۳ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۷۱۰ ریال و بانک سامان با یک میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۳۲۵ هزار و ۵۰۳ ریال داراى بیشترین متوسط پرداختى هر دستگاهATM در مرداد ماه سال جارى بوده اند.
بانک صادرات نیز یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۳۳۵ ریال، صنعت و معدن یک میلیارد و ۱۸۱ میلیون و ۸۲۶ هزار و ۸۳۶ ریال، کشاورزى یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۷۷۸ ریال متوسط پرداختى در مرداد ماه توسط خودپردازها داشته اند. متوسط پرداختى خودپرداز بانک هاى مسکن نیز در مرداد ماه یک میلیارد و ۲۶ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۵۴۲ ریال، بانک ملت یک میلیارد و ۳۲۱ میلیون و ۲۸۳ هزار و ۸۲۳ ریال و بانک ملى یک میلیارد و ۹۸۶ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۳۶۵ ریال گزارش شد. بانک تجارت نیز یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۵۲ هزار و ۸۴۵ ریال و پست بانک ۳۴۶ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۱۸۲ ریال و بانک توسعه صادرات ۵۶۷ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۱۷۹ ریال در مرداد ماه به طور متوسط از خودپردازها پرداختى داشته اند. آمارهاى رسمى متوسط تعداد تراکنش خودپردازهاى اقتصاد نوین را در مردادماه ۳ هزار و ۷۱۵ عدد، پارسیان ۷ هزار و ۹۱۰ عدد، پاسارگاد ۴ هزار و ۸۰۵ عدد، پست بانک یک هزار و ۴۷۰ عدد، تجارت ۳ هزار و ۴۳۱ عدد، توسعه صادرات یک هزار و ۸۹۱ عدد، رفاه ۲ هزار و ۲۷۰ عدد، سامان ۶ هزار و ۶۸۷ عدد، سپه ۶ هزار و ۳۹۳ عدد، صادرات ۸ هزار و ۶۳۰ عدد، صنعت و معدن ۵ هزار و ۲۰۳ عدد، کارآفرین ۳ هزار و ۵۵۴ عدد، کشاورزى ۶ هزار و ۱۱۷ عدد، مسکن ۳ هزار و ۱۶۷ عدد، ملت ۶ هزار و ۵۱۵ عدد و ملى را ۵ هزار و ۲۹۹ عدد ذکر مى کند.
نسبت ابزار و تجهیزات پرداخت الکترونیک
بر اساس آمارهاى رسمى بانک مرکزى و در مردادماه سال جارى نسبت کارت به خودپردازها در بانک اقتصاد نوین ۷ هزار ،۴۴۰ پارسیان ۲۹ هزار و ،۹۳۷ پاسارگاد یک هزار و ،۸۹۹ پست بانک ۳۵۹ و بانک سامان ۶ هزار و ۷۸۴ گزارش شده است. این گزارش نسبت کارت به خودپرداز در مردادماه امسال را در بانک هاى تجارت ۲ هزار و ،۸۲۲ توسعه صادرات یک هزار و ،۹۷ رفاه ۴۷۱ و سپه ۴ هزار و ۱۳۴ عدد ذکر مى کند. همچنین این نسبت در بانک صادرات ۲ هزار و ،۹۶۳ صنعت و معدن ،۳۸۸ کارآفرین ،۶۲ کشاورزى ۳ هزار و ،۲۷۶ مسکن ۲ هزار و ،۷۳۰ ملت یک هزار و ۹۳۸ و ملى را ۳ هزار و ۱۹۱ عدد ذکر مى کند. این نسبت در کل سیستم بانکى ۳ هزار و ۲۰۶ است.
متوسط مبلغ خرید هر پایانه فروش در مرداد ماه
جمع کل متوسط مبلغ خرید هر دستگاه پایانه فروش را ۷ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۷۶۳ ریال ذکر مى کند و مى افزاید: متوسط مبلغ هر دستگاه پایانه فروش بانک اقتصاد نوین ۷۱۹ هزار و ۹۷۰ ریال، پارسیان ۵ میلیون و ۲۶ هزار و ۷۶۹ ریال، پاسارگاد یک میلیون و ۱۳۵ هزار و ۲۷۹ ریال، توسعه صادرات ۷ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۲۹ ریال، رفاه ۸۵۵ هزار و ۸۲۴ ریال، سامان ۵ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۸۰۰ ریال و بانک سپه ۸ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۳۴ ریال گزارش شده است. همچنین این نسبت در بانک صادرات ۳ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۴۲۸ ریال، صنعت و معدن ۶۱۵ هزار و ۱۵۹ ریال و کشاورزى ۳ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۴۴۷ ریال بود. این گزارش مى افزاید: متوسط مبلغ خرید دستگاه پایانه فروش در بانک هاى مسکن ۵۹ میلیون و ۱۳۶ هزار و ۶۲۹ ریال، ملت ۷ میلیون و ۱۸۸ هزار و ۸۰ ریال و بانک ملى ۲۴۹ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۲۹۶ ریال بود.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

بانک ملی ایران به منظور تسهیل امور مردم، دستگاه های خودپرداز خود را مجهز به سرویس شارژ کارت تالیا کرد.

دارندگان حساب های متصل به کارت پول تمامی بانک های عضو شبکه شتاب ، می توانند ضمن مراجعه به دستگاه های خودپرداز این بانک و از طریق گزینه و راهنمایی های مربوطه، نسبت به شارژ کارت تلفن همراه اعتباری تالیا اقدام کنند.
بر اساس این گزارش ، دستگاه های خودپرداز بانک ملی پس از انجام عملیات مربوطه توسط فرد، رمزی به وی می دهند که این رمز باید در تلفن همراه ثبت شده و سپس عملیات شارژ کارت صورت می گیرد.
لازم به ذکر است، در حال حاضر خودپردازهای بانک ملی ایران علاوه بر پرداخت وجه به دارندگان ملی کارت، امکان دریافت مانده حساب عادی، تغيیر رمز و دریافت پنج گردش نهایی حساب را به مشتریان می دهند.
انتقال وجه بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر، انتقال وجه از حساب مرتبط با کارت خود در بانک ملی به حساب متصل به کارت دیگر در بانک های صادرات، کشاورزی، صنعت و معدن ، پارسیان ، اقتصاد نوین و کارآفرین و پرداخت قبوض خدماتی از دیگر خدمات قابل ارائه توسط خودپردازهای بانک ملی ایران است.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفدهم مهر ۱۳۸۶ توسط بانکی |

تمامي دستگاههاي خودپرداز و پايانه هاي فروش بانك ملي به مدت هفت ساعت از ابتداي بامداد تا ساعت هفت صبح روز جمعه 16/6/1386 خارج از سرويس هستند.

اجراي عمليات مذكور جهت اعمال برخي تغييرات نرم افزاري و بهينه سازي كلي سيستم كارت اين بانك صورت مي‏گيرد.
بر اساس اين گزارش ، دستگاههاي خودپرداز و پايانه هاي فروش بانك ملي پس از انجام اين عمليات ، آماده ارائه خدمات به مشتريان اين بانك ودارندگان ساير كارت پول‏هاي بانك هاي عضو شبكه شتاب هستند .

نوشته شده در تاريخ جمعه شانزدهم شهریور ۱۳۸۶ توسط بانکی |

سقف عملیات انتقال وجه از طریق دستگاههای خودپرداز بانک ملی تا مبلغ 50 میلیون ریال افزایش یافت.

عملیات انتقال وجه به عنوان یکی از خدمات دستگاههای خودپرداز این بانک بین حساب های مرتبط با یک کارت و از حساب مرتبط به یک کارت به حساب مرتبط با کارت دیگر صورت می گیرد.
پیش ازاین سقف انتقال وجه از طریق خودپردازهای بانک ملی ، مبلغ 30 میلیون ریال بود که این بانک با هدف جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک و مجازی، آن را افزایش داد.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۶ توسط بانکی |

يکشنبه 20 اسفند 1385
بانک ملی ایران برای ایجاد آرامش خاطر مردم در ایام پایان سال، ستاد ویژه ای جهت پشتیبانی خودپردازها تشکیل داد.


به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، با توجه به فرارسیدن ایام پایان سال و نیاز مردم به وجوه نقد، این بانک با تشکیل ستاد مذکور به صورت لحظه ای میزان موجودی و همچنین وضعیت کاری دستگاههای خودپرداز را پیگیری می کند.
بر اساس این گزارش، به منظور پشتیبانی از دستگاههای خودپرداز بانک ملی ایران، در تمامی شعب دارنده این دستگاهها، حداکثر سه نفر در روزهای عادی از ساعت 20 تا 21 و در روزهای تعطیل از ساعت 10 تا 11 و 20 تا 21 حضور دارند.
همچنین بانک ملی ایران از طریق مرکز ارتباط مردمی خود( call center) با شماره تلفن های 60993080-021 و 66733880-021 به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش های مردمی در خصوص بروز اختلالات احتمالی در دستگاههای خودپرداز این بانک بوده تا در اسرع وقت نسبت به رفع اختلالات مذکور اقدام گردد.
شایان ذکر است با توجه به تقاضای انبوه خرید مردم در ایام پایان سال، این بانک به تمامی دارندگان کارت پول های بانکی پیشنهاد کرد به جای استفاده از پول نقد جهت خرید کالاها و خدمات، از شبکه گسترده دستگاههای پایانه فروش( pos) این بانک مستقر در بسیاری از مراکز خرید کالاها و خدمات بهره جویند.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۵ توسط بانکی |

استفاده از سگ براي برداشت پول از عابر بانك


15 اسفندماه 85

بینا- در امريكا سگ‌ها را آموزش مي‌دهند تا بتوانند براي صاحبان معلول خود از عابر بانك‌ها پول برداشت كنند.
به گزارش بینا، به سگ‌ها ياد داده مي‌شود تا كارت عابر بانك صاحبان خود را وارد دستگاه‌هاي خودپرداز كنند و پس از انجام عمليات آن را بردارند.
به گفته سخنگوي يك موسسه خيريه زنجيره‌اي در امريكا كه برنامه تعليم سگ‌ها را به راه انداخته عمده مشكل معلولان ويلچرنشين براي استفاده از عابر بانك‌ها اين است كه نمي‌توانند كارت خود را وارد دستگاه كنند.
اين سخنگو مي‌گويد: دست معلولان به كليدهاي عابربانك مي‌رسد اما به محل گذاشتن كارت نمي‌رسد لذا سگ‌ها را به گونه‌اي تعليم مي‌دهيم تا آنها به جاي معلولان عمل گذاشتن و برداشتن كارت از دستگاه‌هاي خودپرداز را انجام دهند.
اين سخنگو مي‌گويد تاكنون 30 سگ را در خلال دو سال تعليم داده‌ايم و آنها به خوبي قادر به انجام اين كار هستند.
اين روش اولين بار به صورت تصادفي به ذهن آلن پارتون، يك سرباز كهنه‌كار جنگ ويتنام راه يافت و آن زماني بود كه با تمام وجود سعي مي‌كرد دست خود را از روي ويلچرش به محل كارت برساند اما نتوانست در اين هنگام سگ دست‌آموز او بدون درنگ و بدون هيچگونه آمادگي قبلي كارت را از آلن گرفته و با دهانش داخل دستگاه كارت خوان كرد.
او از آن پس به اين فكر افتاد تا با استفاده از هوش سگ‌ها كاري كند تا آنها براي صاحبان معلول خود مفيد واقع شدند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۵ توسط بانکی |

چهارشنبه 9 اسفند 1385
با نصب 42 دستگاه خودپرداز جدید، تعداد دستگاههای خودپرداز بانک ملی به یک هزار و 100 دستگاه رسید.


به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، بزودی نزدیک به 300 دستگاه خودپرداز دیگر نیز توسط این بانک جهت رفاه حال مشتریان و توسعه بانکداری الکترونیک نصب خواهد شد.
بانک ملی برنامه افزایش تعداد دستگاههای خودپرداز را به عنوان یکی از سیاست های راهبردی خود دنبال می کند و در این راستا در سال آینده، برنامه نصب تعداد زیادی دستگاههای خودپرداز را در دستور کار قرار دارد.
در حال حاضر خودپردازهاي بانک ملي علاوه بر پرداخت وجه به دارندگان ملي کارت ، امکان دريافت مانده حساب عادي و تغيير رمز را به مشتريان مي دهند، علاوه بر اينکه پنج گردش نهايي حساب نيز به عنوان خدمتي ديگر براي متقاضيان انجام مي گيرد.
واريز وجه از طريق خودپردازها ، انتقال وجه بين حساب هاي مرتبط با يک کارت، انتقال وجه از حساب مرتبط به يک کارت به حساب مرتبط با کارت ديگر، ارسال حواله الکترونیکی به تعدادی از خودپردازهای بانک های عضو شبکه شتاب و پرداخت قبوض خدماتی (آب، برق، تلفن ثابت و همراه) از جمله خدمات قابل ارائه توسط خودپردازهاي بانک ملي است.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نهم اسفند ۱۳۸۵ توسط بانکی |

انتقال وجه از خودپردازهاي بانك ملي تا 30 ميليون ريال صورت مي‌گيرد

خبرگزاري فارس: مشتريان بانك ملي مي توانند تا سقف 30 ميليون ريال از طريق تمامي دستگاههاي خودپرداز اين بانك اقدام به انتقال وجه نمايند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي بانك ملي ايران، عمليات انتقال وجه به عنوان يكي از خدمات دستگاههاي خودپرداز اين بانك بين حساب‌هاي مرتبط با يك كارت و از حساب مرتبط به يك كارت به حساب مرتبط با كارت ديگر صورت مي گيرد.
پيش ازاين سقف انتقال وجه از طريق خودپردازهاي بانك ملي ، مبلغ 20 ميليون ريال بود كه اين بانك با هدف جلب رضايت هر چه بيشتر مشتريان و توسعه بانكداري الكترونيك و مجازي، اين سقف را افزايش داد.
همچنين بانك ملي طرحي را در دست تهيه دارد كه سقف انتقال وجه از طريق دستگاههاي خودپرداز افزايش قابل توجهي پيدا كند.
انتهاي پيام/

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه یازدهم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |
مدير كل اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي گفت: سيستم انتقال وجه بين بانكي با دستگاه‌هاي خودپرداز در هفته جاري راه‌اندازي شده و حواله وجه از حسابي به حساب ديگر تا سقف يك ميليون تومان را امكان‌پذير مي‌كند.

مهران شريفي در گفت‌وگو با فارس درباره زمان راه‌اندازي سيستم «آر ‌تي‌ جي اس» و حواله الكترونيك بين بانكي، اظهار داشت: فاز اول و دوم سيستم «آر تي جي اس» راه‌اندازي شده. اين فاز كه تسويه مركز شتاب بود، از دوم آذر ماه آغاز شد و از دوم آذر ماه، مركز شتاب هر روز در سيستم شتاب تسويه مي‌شود.
وي افزود: از دوم دي ماه نيز تسويه اتاق پاياپاي چك تهران آغاز شده و ادامه دارد و از 23 دي ماه تسويه اتاق پاياپاي كل كشور در سيستم «آر تي جي اس» شروع شد.

شريفي گفت: مرحله بعدي، عمليات بانك به بانك است كه بانك‌ها در اين مرحله، مي‌توانند به «آر تي جي اس» دستور بدهند و اين فاز اواخر بهمن ماه راه‌انداي خواهد شد. مرحله آخر نيز ارايه اين سرويس به مشتريان و شعب بانك‌هاست كه اوايل سال 86 اجرايي خواهد شد.

مدير كل اداره نظام‌هاي پرداخت الكترونيك بانك مركزي تصريح كرد: خدمات مراحل اول و دوم آر تي جي اس براي مردم ملموس نيست و تنها تسويه نهايي پايان روز مركز شتاب و اتاق پاياپاي چك ها در آر تي جي اس تسويه مي‌شود.
وي افزود: بنابراين، در اين دو فاز، تسويه سريع‌تر شده است.

شريفي در عين حال از راه‌اندازي انتقال وجه بين بانكي به وسيله خودپردازها در هفته جاري خبر داد.
وي با بيان اين كه در حال حاضر، انتقال وجه از شعبه يك بانك به شعبه ديگر همان بانك امكانپذير است، افزود: انتقال وجه از شعبه يك بانك به شعبه بانك ديگر تا به حال با خودپرداز امكان‌پذير نبود كه از هفته جاري اين امكان در سيستم شتاب راه‌اندازي مي‌شود.

شريفي تصريح كرد: مشتريان نظام بانكي تا سقف يك ميليون تومان را مي‌توانند با خودپرداز به حساب‌هاي نزد ديگر بانك‌ها منتقل كنند.
وي همچنين اضافه كرد: سيستم انتقال وجوه بين بانكي تا سفل 5 ميليون تومان نيز در اواخر بهمن ماه در شعب بانكي راه‌اندازي مي‌شود.
شريفي افزود: اين كار از طريق دستگاه‌هاي كارت‌خوان درون شعب امكان‌پذير خواهد بود.

كد خبر: ۵۸۴۷۱                                 http://www.baztab.com/news/58471.php

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ توسط بانکی |
.: Copyright © 1998-2011 Banki. All rights reserved. تمامی حقوق متعلق به این وبلاگ برای مديران آن محفوظ می باشد :.

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار رایگان وبلاگ

تماس با ما
حرم فلش - کد وبلاگ ثانیه شمار فلش